Přeskočit na obsah

Sada BIO semínek

ZIMNÍ SKLIZEŇ

Osevní plány

Vytvořila jsem ukázkové osevní plány k Vaší Sadě BIO semínek.

V těchto plánech využijeme všechny druhy zeleniny, které v semínkové sadě jsou. Možností a kombinací je mnoho, vybrala jsem takové, aby se rostlinkám dobře dařilo a rostly vedle sousedů, se kterými si rozumí, podporují se a ochraňují se.

Záhonek je pro ilustraci 2 metry dlouhý. Nevejde se na něj rovnou vše a také ne všechny plodiny si dohromady rozumí. Na každý záhonek jsem navrhla jen ty plodiny, které si rozumí a pomáhají, případně jim daná rostlina v jejich okolí nevadí.

Navrhla jsem 4 ukázkové osevní plány

Osevní plány najdete rozkreslené a rozepsané ve 3 časových sledech:

Červen je měsíc, kdy už máme sklizené první jarní zeleniny, nebo již brzy budou ke sklizni, aby uvolnily místo pro nové výsevy a výsadbu zeleniny pro podzimní a zimní sklizeň.

Srpen je další zlomový měsíc pro záhonky a pěstování, kdy už máme mnoho jarních plodin již sklizených a postupně je nahrazujeme další vlnou nových výsevů nebo výsadbami především pro zimní sklizeň a také pro sklizeň v takzvaném hladovém okně brzkého jara, kdy nové jarní výsevy ještě nejsu ke sklizni a zimní plodiny už bývají pryč. Některá semínka můžeme vysít už v červenci, jiná až v srpnu, záleží na druhu, sezóně a také na předchozí plodině, kdy ji sklidíme.

Listopad je měsíc po prvních mrazech, kdy nám běžně choulostivé rostliny již spálil mráz a podzimní plodiny už bývají sklizené. Plodiny, které na záhonech zůstávají i v listopadu pak poslouží pro zimní sklizeň, nebo velmi brzkou jarní sklizeň v již zmíněném hladovém okně. Většina těchto zimních plodin zůstává na záhonech až do února nebo března. Ty, které poslouží pro hladov okno mezi únorem a dubnem si popíšeme níže v osevních plánech.

Pojďme na to.

I. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Zimní salát

Červen

Červen je měsíc, kdy máme sklizené první jarní zeleniny, jak jsou nepříklad ředkvičky nebo rané kedlubny. Záleží na sezóně, jaké je jaro, třeba tam můžeme mít i poslední kousky čínské hořčice, která už často začátkem června kvete. Nicméně i její květy jsou jedlé, nebo poslouží opylovačům a tak není od věci některé na záhonku chvilku ponechat, než je nahradíme jinou plodinou. Salát vydrží déle, postupně ho sklízíme celé jaro, ale v červnu už také většinou vybíhá pomalu do květu a není tak lahodný, takže se tu už dlouho nezdrží. Mrkev z jarního výsevu už pěkně roste a během léta bude ke sklizni.

První ryze zimní zeleninou, kterou vysejeme přímo na záhon, nebo předpěstujeme, je růžičková kapusta. Ta má celkem dlouhé vegetační období, proto je fajn ji vysít v květnu a sazeničky ideálně během června až července vysadit n auvolněná místa po jarní zelenině, třeba místo polníčku, nebo ředkviček, podle toho, co na jaře na záhoncích pěstujete.

Srpen

V červenci nebo srpnu už jsou čínské hořčice a saláty dávno pryč. Na uvolněná místa tedy vyséváme přímo, nebo vysazujeme předpěstované sazeničky nových zelenin, které nám poslouží pro další sklizeň. Mrkev, kterou během léta sklidíme, nahradí výhonková brokolice. Ta poroste po celý podzim a její fialové růžičky budou ke sklizni v době hladového okna od února do dubna. Výhodou je, že postupnou sklizní nám budou narůstat další a další růžičky, protože netvoří jen jednu hlavní středovou růžici tak, jak jsme zvyklí u běžné brokolice.

Místo čínské hořčice z jara můžeme vysít, nebo vysadit předpěstované sazeničky zimního salátu. Vysévá se v srpnu až září a mívá první vlnu listů ke sklizni již na podzim, pak jeho hlavní sezóna sklizně nastává v brzkém jaru od března do května.

Místo již sklizených jarních salátů můžeme vysít v červenci čekanku Rosa di Verona, která poslouží opět pro sklizeň v období hladového okna mezi únorem a dubnem následujícího roku.

Růžičková kapusta pěkně roste, pomalu čačně nasazovat růžičky, a je dobré ji v tento moment připravit oporu, by rostla rovně vzhůru a neklátila se do strany vlivem pozimního a zimního větru.

Listopad

V listopadu už je růžičková kapusta vzrostlá a můžeme začít pomalu občasně sklízet růžičky, hlavní sklizeň si ale nechme po mrazech, kdy růžičky získají lahodnější chuť. Čekanka i výhonková brokolice také začínají pěkně růst. Zimním salátm většinou koncem října končí sklizeň a necháváme je n azáhonku až do jara, kdy nám krsně narostou a budeme mít hojnou sklizeň od března do května.

Na okraj záhonku vedle brokolice můžeme od října začít s výssevem Clayonie. ta je mrazuodolnou listovou zeleninkou drobného vzrůstu a tak se vejde prakticky kamkoliv, já ji využívám často k lemům záhonku, nebo do meziřádk, kde je méně místa. Vysít ji můžete ale klidně i třeba na Vánoce, protože klíčí při nízkých teplotách.

V této sestavě tedy bude záhonek plodit během zimy a brzkého jara. Po celou zimu můžeme sklízet růžičky z kapusty i lístky Claytonie. Od února sklízíme navíc i růžičky brokolice, čekanku a v březnu se přidá i zimí salát. Naopak březnem končí sklizeň růžičkové kapusty, která pak půjde brzy do květu, podobně jako Claytonie. Claytonii ale můžete v klidu sklízet i s jejími drobounkými kvítky, je to krásná dekorace v salátu.

II. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Zimní salát

Červen

Červen je měsíc, kdy máme sklizené brzké jarní zeleniny, můžeme tam mít ještě poslední kousky čínské hořčice, která už často začátkem června kvete, nebo tam dozrává mrkev z podzimního či jarního výsevu. Jarní saláty jsou v plné parádě a pomalu se chystají na květ.

Po zmíněných prvních jarních zeleninách už můžeme v červnu vysít rovnou na uvolněné místo semínka tuřínu. Ten potřebuje ke svému růstu poměrně dlouhou dobu a ke sklizni bude pak v pozdním podzimu. Může ale zůstat na záhonku i přes zimu a posloužit pro zimní sklizeň.

Srpen

V červenci nám pěkně roste vysetý tuřín, zato čínské hořčice a saláty už jsou dávno pryč. Na uvolněná místa tedy vyséváme přímo, nebo vysazujeme předpěstované sazeničky nových zelenin, které nám poslouží pro další sklizeň.

Čínskou hořčici nahradí například polníček kozlíček, který je drobný, ale výtečný. Kozlíček polníček můžeme vysévat v druhé vlně od srpna do konce září (první vlnu můžete pěstovat jako rychlou jarní listovou zeleninu s výsevem od března do dubna a sklizní od května do srpna). Ke sklizni je tato pozimní vlna výsevů polníčku již cca po měsíci tedy od září přes celou zimu až do brzkého jara, kdy během března většinou pomalu začíná vybíhat do květu.

Mrkev, kterou během léta sklidíme, nahradí výsev řepy a střed obsadí zimní salát, který můžeme vysít přímo, nebo vysadit z předpěstovaných sazeniček. Řepu bude možné sklízet už během podzimu již od malých bulviček a co nesklidíme, ponecháme na záhonku, po prvních mrazech bulvičky ještě zesládnou. Zimní salát bude během září a října k první drobné sklizni a pak ho necháme odpočívat až do jara, kdy budeme mít od března do května hlavní seónu jeho sklizně.

Místo již sklizených jarních salátů můžeme vysít v od června do července čekanku Rosa di Verona, která poslouží pro sklizeň v období hladového okna mezi únorem a dubnem následujícího roku.

Listopad

V listopadu už se podoba záhonku nemění její skladbou, ale vše nám krásně začíná růst a zaplňovat záhonek připravený pro zimní a brzkou jarní sklizeň. Když to vezmeme od kraje, tak polníček kozlíček bude ke sklizni průběžně až do února, nebo brzkého března. Řepa i tuřín jsou také zralé ke sklizni a mohou případně zůstat na záhonku pro postupnou sklizeň přes zimu, stejně jako tuřín. Čekanka poroste dál a ideální doba její sklizně nastane v období hladového okna od února do dubna následujícího roku. Zimní salát necháme od listopadu odpočívat a jeho silné období sklizně nás čeká v brzkém jaru od března do května.

Záhonek v tomto složení doporučuji zamulčovat a případně zakrýt netkanou textílií, která rostlinám vytvoří příjemnější mikroklima, ale také nám pak usnadní sklizeň během zimy.

III. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Kadřávek

Červen

V červnu začínáme nahrazovat brzké jarní plodiny a na jejich místo dáváme ty pro podzimní a zimní sklizeň. Z běžných jarních plodin tu během června najdeme většinou ještě několik vzrostlých salátů, které se již budou chystat na květ. Mezi prvními mrazuodolnými plodinami vysazujeme předpěstované sazeničky zimního pórku. Můžeme jej vysévat ideálně v květnu a červnu.

Mrkev můžeme mít na záhonku z jarních výsevů, ale dá se vysévat i později, v červnu nebo červenci pro podzimní a zimní sklizeň, kdy se ponechá na záhonku. Mrkvi velmi prospívá sousedství s pórkem, jako prevence proti škůdcům.

Další plodina, terou můžeme v červnu vysévat, nebo si předpěstovat sazeničky je kadeřávek. Roste poměrně rychle, takže jej můžeme pro zimní sklizeň vysazovat i později během léta, pokud jsme předchozí plodiny nestačili sklidit do června.

Srpen

Srpen je ve znamení růstu většiny vysetých a vysazených plodin. Z červnového záhonku nám tu zmizely jen jarní saláty, které nahradí čekanka. Čekanka je poměrně drobná svým vzrůstem, proto může růst bezpečně v meziřádku kadeřávků. Pomalu bude narůstat, až bude v únoru ke sklizni.

Další nový přírůstek do letního záhonu je polníček, který je doplňkem záhonu pro podzimní a zimní sklizeň. Je drobný, proot krásně zvládne i okraj záhonu a s vysokými rostlinami pórku si nebude nijak překážet i přes jejich vzájemnou blízkost.

Mrkev a pórek dále pěkně rostou. Mrkev bude akorát v období protrhávání, nebo při dřívějším výsevu se dají už sklízet drobné sladké mrkvičky. Pórek je touto dobou mladý a pokud budete chtít, můžete také sem tam nějaký mladý sklidit. Kadeřávek už je touto dobou ke sklizni, mohou se otrhávat průběžně drobné šťavnaté lístky. Určitě je ale potřeba většinu listů rostlině ponechat, aby měla jak pokračovat dál a vzládnout zimní období na záhonu.

Listopad

V listopadu již kadeřávek silně dominuje záhonu, jeho rozložité sametové listy připomínají malou palmu. Sklízíme i nadále jeho listy po celé zimní období, vydrží teploty až do – 15C.

Na záhonu je v listopadu ke sklizni prakticky vše, kromě čekanka, která čeká na své období sklizně až do února, kdy bude hrát prim v období hladového okna. Mrkev je potřeba sklidit ideálně do února, pórek začíná jít do květu v dubnu až květnu a pak již není dobrý k jídlu, protože mu začne tvrdnut střed a měnit se v květní stvol. polníček je dobré sklidit během února až března, protože velmi brzy vybíhá do květu.

IV. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Zimní salát

Červen

Červen na záhonku ještě drží některé plodiny z jara, jako je například řepa, kterou sklidíme během léta. saláty z jarních výsevů jsou pěkně narostlé a brzy je nahrradíme novými výsevy a sazenicemi. Mrkev, pokud je vyseta dříve, tak už bude pomalu k protrhávání nebo ke sklizni prvních malinkých mrkviček. Můžeme ji ale vysít pro zimní sklizeň i nyní. Doporučené rozestupy jsou pro tyto plodiny 30 cm, ale případně je můžete dát i tršku blíže, pokud potřebujete.

Srpen

V srpnu máme další období výsevů a výsadby, protože z červnové sestavy nám na záhonu zůstává pouze mrkev. V létě sklizenou řepu můžeme rovnou nahradit výsevem čekanky a třeba také čínské hořčice. Doporučený rozestup od mrkve je 30 cm, ale jak čekanku, tak čínskou hořčici, můžeme vysít případně i trošku blíže, pokud budeme chtít. Mrkev už je touto dobou ke sklizni, podle toho, kdy jsme ji vysévali. Pokud brzy na jaře, bude již během léta sklizená, pokud později, můžeme sklízet ještě na podzim.

Střed záhonku obsadí například zimní salát, který můžeme vysít přímo, nebo si jej předpěstovat. ke sklizni bude prvních pár lístků již za měsíc či dva, ale hlavní období sklizně nastane až brzy na jaře.

Saláty pěstované n záhonu během jarního období nahradí výsevy nebo výsadba předpěstovaných sazenic výhonkové brokolice. Výhonky brokolicových růžiček pak budou ke sklizni během zimy, většinou od února.

Listopad

Listopad nám do záhonku přinese lehkou proměnu v záhonku. Místo mrkve, kterou jsme během léta nebo podzimu sklidili, rovnou vyséváme Polníček kozlíček. Čím dříve jej vysejeme, tím dříve už ho budeme mít ke sklizni.

Výsev Claytonie an místo uvolněné p mrkvi vyrdží i na později, protože klíčí při nízkých teplotách a dřívější výsev než koncem října nemá význam. Obě plodiny, jak polníček, tak Claytonia jsou drobné a nepotřebují kolem sebe mnoho prostoru. Claytonia je v tomto ohledu eště drobnější, než polníček.

Takto již zůstane sestava záhonku přes celou zimu až do jara. Ke sklizni je v tento moment čínská hořčice a polníček, pokud jsme jej vyseli asi tak před měsícem. Zimní salát už pomalu přestaneme sklízet a necháme ho dopočívat až do brzkého jara. Claytonia bude k postupné slizni také velmi brzy po tom, co její výsevy vzejdou a spolu s polníčkem a čínskou hořčicí je budeme sklízet celou zimu až do jara. V únoru nastane nejlepší čas pro sklizeň růžiček výhonkové brokolice a čekanky.

Záhon se nám téměř kompletně uvolní koncem dubna, kdy se vše ponechané bude chystat na kvetení. Nejdéle vydrží zimní salát, který bude pravděpodobně ke sklizni i během května.

NÁVODY NA PĚSTOVÁNÍ

Stručné návody pro sadu

Zimní sklizeň

Chceš vědět, jak rostliny ze semínkové sady pěstovat?

Mám pro Tebe stručné návody ke všem druhům zeleniny ze sady.

Líbí se Ti mé návody?

Pojď se se mnou naučit více. Můžeš začít třeba zakládáním záhonků bez rytí.

Chceš se dozvědět o záhonech bez rytí?

Naučím Tě vše důležité o úrodných záhonech.

🌱 Ukážu Ti rychlý způsob přípravy úrodného záhonu.

🌱 Dozvíš se, jak správně naplánovat záhonoviště.

🌱 Povím Ti vše o vyvýšených záhonech.

🌱 Doporučím Ti, jak a z čeho vytvořit obruby nebo cestičky.

🌱 Poradím Ti, jak ochránit úrodu před hlodavci nebo slimáky.

Ráda Tě vším provedu v mém mini kurzu Úrodné záhony bez rytí, kde najdeš video návody a textové medailonky. Budeš pak mít ve všem jednou pro vždy jasno a záhonky budeš zakládat chytře jedna báseň.

VIDEO NÁVODY + BONUSY

V tomto mini kurzu najdeš podrobné video návody na nejdůležitější témata k zakládání úrodných záhonů a šikovné BONUSY k tomu.

ROVNOU KE ZHLÉDNUTÍ

Videa si můžeš hned pustit a rovnou začít s plánováním a zakládáním záhonů. Rovnou do nich můžeš vysazovat sazenice, cibulky, nebo vysít semínka.

PŘÍSTUP NA 2 ROKY

Protože vím, že ne všechno hned klapne, tak všechny materiály v tomto průvodci Ti zůstanou přístupná po dobu 2 let. Můžeš se k nim kdykoliv během této doby vrátit.

Přidej se do mini kurzu

Úrodné záhony bez rytí

Pojď se naučit o záhonech, které Ti budou plodit další dekády.

Rovnou a bez čekání!