Přeskočit na obsah

Sada BIO semínek

NETRADIČNÍ ZÁHONKY

Osevní plány

Vytvořila jsem ukázkové osevní plány k Vaší Sadě BIO semínek.

V těchto plánech využijeme všechny druhy zeleniny, které v semínkové sadě jsou. Možností a kombinací je mnoho, vybrala jsem takové, aby se rostlinkám dobře dařilo a rostly vedle sousedů, se kterými si rozumí, podporují se a ochraňují se.

Záhonek je pro ilustraci 2 metry dlouhý. Nevejde se na něj rovnou vše a také ne všechny plodiny si dohromady rozumí. Na každý záhonek jsem navrhla jen ty plodiny, které si rozumí a pomáhají, případně jim daná rostlina v jejich okolí nevadí.

Navrhla jsem 4 ukázkové osevní plány

Osevní plány najdete rozkreslené a rozepsané ve 3 – 4 časových sledech:

Březen je typicky měsíc, kdy se začíná vysévat i ven přímo na záhonky. Některé rostlinky už můžete mít i předpěstované, jako sazeničky, některé se sejí přímo.

Červen je měsíc, kdy už je bezpečné mít na záhonku i teplomilné zeleniny, záleží na dané sezóně a počasí. Jde tedy o pohled na záhonky po zmrzlých mužích v polovině května, kdy se při dobrém počasí může začít s výsadbou teplomilných rostlin ven na záhonky.

Srpen je další zlomový měsíc pro záhonky a pěstování, kdy už máme mnoho jarních plodin sklizených a začínáme je nahrazovat novými výsevy nebo výsadbami pro podzimní a případně zimní sklizeň. Některá semínka můžeme vysít už v červenci, jiná až v srpnu, opět záleží na sezóně a také na předchozí plodině, kdy ji sklidíme.

Listopad je měsíc po prvních mrazech, kdy nám choulostivé rostliny již spálil mráz a ty uvolnili místo na záhonech. Plodiny, které na záhonech zůstávají i v listopadu pak povětšinou poslouží pro zimní sklizeň, nebo velmi brzkou jarní sklizeň.

Pojďme na to.

I. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Salát

Březen

Jakmile půda rozmrzne a máme slušné teploty nad nulou, začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin. Můžeme začít výsevy čínské hořčice, listového salátu a mangoldem. Ideální rozestupy jsou pro mangold 30 cm, pro salát 25 cm a čínské hořčici postačí i 20 cm. Všechny tyto plodiny můžete vysévat přímo na záhonek. Saláty a mangold si můžete i předpěstovat doma a vysazovat už drobné sazeničky.

Červen

V červnu už máme sklizené čínské hořčice, ty by jinak už dávno šly do květu. Salát vydrží déle, postupně ho sklízíme celé jaro, ale v červnu už také většinou vybíhá pomalu do květu a není tak lahodný, takže se tu už dlouho nezdrží. Jakmile jsou teploty i v noci nad 10 C, můžeme začít s výsevem a výsadbou teplomilnějších plodin, to bývá po polovině května. V tomto případě máme na záhonku Cucamelon. Je to popínavá liána, podobně jako klasická okurka, jen je rostlina celkově jemnější, má drobnější listy, liány i plody. Na délku ale vyroste do několika metrů. Proto potřebuje slušně vysokou oporu. Mohl by se i plazit po zemi, ale zabírá to zbytečně hodně místa a už byste na záhonku nic moc dalšího nevypěstovali.

Další plodinou na záhonu je kadeřávek Nero di Toscana. V červnu se vyseje na uvolněné místo po čínské hořčici. Protože teprve budou vzcházet drobné rostlinky, může tam ještě poblíž na chvilku zůstat salát. Mangold už je velký a jeho listy můžeme sklízet po zbytek sezóny.

Srpen

V červenci nebo srpnu už jsou saláty dávno pryč a vše, co na záhonku máme krásně roste a plodí. Cucamelon už je touto dobou velký a popíná se dále po opoře, jeho drobné okurčičky jsou hojně ke sklizni, dokud rostliny nespálí první mráz. Po něm by se pak na záhon dala ještě vysadit předpěstovaná čínská hořčice.

Mangold vydrží o krapet déle, než teplomilné plodiny. Zvláště, pokud se zakryje a zamulčuje. V zime pak nať zmizí, ale velmi brzy na jaře pak znovu vyrazí pestrobarevné lístky a jsou hned ke sklizni. Mangold pak půjde na květ, ale i tou dobou se dají jeho lístky ještě jíst.

Kadeřávek Nero di Toscana, neboli palmový kadeřávek, je mrazuvzdorný a můžeme ho sklízet celou zimu až do jara. Je to odrůda kadeřávku, která dorůstá až 100 cm, proto potřebuje více prostoru, než jiné odrůdy.

II. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Salát

Březen

V březnu začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin, tedy například hráškem, listovým salátem a čínskou hořčicí. Ideální rozestupy jsou 25-30 cm pro salát i hrášek, čínskou hořčici můžete dát blíže. Hrášek odrůdy Blauwschokker dorůstá až 180 cm, proto připravte dostatečně vysokou oporu. Kvete fialově a má i fialové lusky, uvnitř se zelenými kuličkami. Doporučuji ho vysévat postupně v rozestupech asi 14 dní, aby plodil postupně.

Červen

V červnu už máme sklizenou čínskou hořčici. Saláty ještě v červnu většinou sklízíme, ale brzy vyběhnou do květu. Dlouho už na záhonku nezůstanou. Vedle dospělých rostlin salátů vysadíme předpěstované sazeniče dýně, nebo ji vysejeme napřímo do jamky, proto si se saláty zatím nepřekáží. Hrášek už povyrostl a brzy začne být ke sklizni.

Srpen

V létě už máme sklizené všechny saláty. Dýně převzaly většinu prostoru a odvádíme je na oporu nebo plot, aby nezabíraly další místo. Uprostřed záhonu na místo uvolněné listovým salátem vysejeme kedlubny. Odrůda Dyna je speciálně určená pro podzimní pěstování. Při dostatku vláhy dorostou bulvy pěkně macatých rozměrů. Protože dýni postupně odumírají nejstarší listy, tak se nám během pozdního léta uvolňuje postupně střed záhonu. Můžeme tam vysít nebo vysadit předpěstované sazeničky listového salátu a čínské hořčice pro podzimní i zimní sklizeň.

III. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Salát

Březen

V březnu opět začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin, tedy listovým salátem a čínskou hořčicí. Ideální rozestupy jsou 25-30 cm pro salát, čínskou hořčici můžete dát blíže. Uprostřed necháme rozestup trochu větší, protože tam v květnu půjde cuketa. V sadě je pestrost druhů, nicméně pro ty brzké výsevy se budou opakovat saláty s čínskou hořčicí, protože jsou nejrychlejší a dají se pak nahradit další vlnou výsadby a výsevů.

Červen

V červnu už máme sklizené čínské hořčice a některé saláty už také skončily na talíři. Do uvolněného prostoru můžeme po zmrzlých, tedy po polovině května, vysadit předpěstovanou sazenici cukety. Protože rostlina cukety bude v době výsadby (nebo přímého výsevu, pokud mu dáváte přednost) ještě drobná, bude jí dočasně prostor mezi saláty stačit. Ty totiž velmi brzy půjdou kompletně sklidit, protože už by se chystaly na květ. Na místo dalších sklizených salátů a čínských hořčic vysadíme (nebo vysejeme) také po polovině května cucamelon. Ten určitě potřebuje oporu, popínal by se i po půdě, ale to určitě nechete, na záhonku už byste nic moc dalšího nevypěstovali. Poslední teplomilnou rostlinou vysazenou (nebo přímo vysetou) po zmrzlých mužích je bazalka. V sadě máme konkrétně odrůdu Red Leaf, která má fialovočervené zbarvení a krásně zpestří záhonky.

Srpen

Cucamelon už se rozrostl a obrostl oporu, bohatě plodí a to až do prvních mrazů malé koktejlové okurčičky. Bazalka už má krásné keříky, pokud chete bazalku udržet jako hustý keřík, tak je třeba ji pravidelně sklízet. Zaštipováním vrcholů se bude rozvětvovat a zahušťovat a také pravidelnou sklizní vrcholů oddálíte kvetení. Cuketa už je v plné parádě, velikánská rostlina, která plodí bohatě až do prvních mrazů. Odrůda Round from Nice má netradiční zelené kulaté plody, je tak skvělá třeba jako plněná pečená v troubě. Ideální je sklízet plody mladé, dokud jsou šťavnaté, podpoříte tím násadu dalších květů a plodů. Do rodiny většinou stačí jedna až dvě rostliny cukety.

IV. návrh osevního plánu

Využijeme v něm tyto plodiny:

Salát

Brokolice výhonková

Březen

V březnu opět venku na záhonech začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin, v tomto případě kromě listového salátu a čínské hořčice tu máme ještě výsev ředkve. Ideální rozestupy jsou 25-30 cm pro salát a ředkev, čínskou hořčici můžete dát blíže. Snažím se plodiny střídat kvůli pestrosti a také abychom rozptýlili škůdce (čínská hořčice je brukvovitá zelenina a má jiné škůdce, než listový salát, nebo ředkev).

Červen

V červnu už máme hořčici a některé saláty pryč ze záhonku. Na volná místa začneme rovnou dávat další plodiny. Centrální plodinou je růžičková kapusta, která je touto dobou malá sazenička a blízká přítomnost salátů jí zatím nijak nevadí. Saláty v červnu doplodí a půjdou na květ, takže bude mít růžičková kapusta hned více prostoru pro svůj růst.

Ředkve stále ještě zůstávají na místě, sílí a rostou. Místo jarní čínské hořčice dáme oporu a vysejeme, nebo vysadíme předpěstované sazeničky okurky. Okurky vždy doporučuji pěstovat na opoře, protože jim polehávání na vlhké půdě nesvědčí a dříve je napadá plíseň. Tím pádem také nezaberou moc prostoru na záhoncích a ředkev může nerušeně růst opodál až do doby její sklizně.

Srpen

Už i poslední saláty z jara jsou dávno sklizené. Okurky už krásně plodí a rychle porostly celou oporu. Ještě bych je zmínila, že Arménská okurka, která je v této Netradiční sadě, miluje teplo podobně jako okurky hadovky. Bude se jí tedy nejlépe dařit ve skleníku, nicméně i na záhonku bude plodit. Pokud byste nechali rostlinu popínat po půdě, tak se budou její plody stáčet jako had. Ředkev už je touto dobou pravděpodobně ke sklizni. Můžeme ji slízet postupně až do podzimu. Růžičková kapusta krásně narostla, v pozdním podzimu už můžeme občas uždibovat malé kapustičky, hlavní období sklizně ale nastává v zimě. Můžeme ji sklízet až do začátku března, kdy začínají jít růžičky do květu.

Do volného prostoru po jarní zelenině vysadíme předpěstované sazeničky Výhonkové brokolice Purple Sprouting. Je to odrůda, která netvoří je jednu centrální růžici, ale má průběžně v zimě drobné výhonky s malými růžicemi, které lze sklízet od února až do dubna. Krásně tím vykrejeme období, kdy většina zimních zelenin už končí. Taková je například již zmíněná růžičková kapusta, na kterou navazujeme sklizní výhonkové brokolice. Pro zpestření zimního jídelníčku je v sadě také čekanka, která se vysévá takto v létě a zabere málo místa, proto může být mezi růžičkovou kapustou a výhonkovou brokolicí.

Listopad

V listopadu máme po prvních mrazech, které spálily choulostivé teplomilné okurky. Místo nich můžeme rovnou vysadit předpěstované sazeničky čínské hořčice, která nám na záhonku zůstane až do jara (ideálně pod zakrytím, nebo mulčem). Touto dobou už máme sklizené všechny ředkve a uvolnily nám také prostor na záhonku, který využije ještě stále rostoucí výhonková brokolice. Výhonková brokolice stejně jako čekanka zůstávají na záhonu po celou zimu a budou ke sklizni od února do dubna, kdy nastává takzvané hladové okno (zimní zelenina bývá sklizená, nebo v březnu a dubnu vybíhá do květu a nové jarní výsevy ještě nebývají ke sklizni). Růžičková kapusta už bude ke sklizni a můžeme začít postupně uštipovat malé kapustičky. Ke sklizni budou až do února, nebo zařátku března, pak už půjdou do květu.

NÁVODY NA PĚSTOVÁNÍ

Stručné návody pro sadu

Netradiční záhonky

Chceš vědět, jak rostliny ze semínkové sady pěstovat?

Mám pro Tebe stručné návody ke všem druhům zeleniny ze sady.

Líbí se Ti mé návody?

Pojď se se mnou naučit více. Můžeš začít třeba zakládáním záhonků bez rytí.

Chceš se dozvědět o záhonech bez rytí?

Naučím Tě vše důležité o úrodných záhonech.

🌱 Ukážu Ti rychlý způsob přípravy úrodného záhonu.

🌱 Dozvíš se, jak správně naplánovat záhonoviště.

🌱 Povím Ti vše o vyvýšených záhonech.

🌱 Doporučím Ti, jak a z čeho vytvořit obruby nebo cestičky.

🌱 Poradím Ti, jak ochránit úrodu před hlodavci nebo slimáky.

Ráda Tě vším provedu v mém mini kurzu Úrodné záhony bez rytí, kde najdeš video návody a textové medailonky. Budeš pak mít ve všem jednou pro vždy jasno a záhonky budeš zakládat chytře jedna báseň.

VIDEO NÁVODY + BONUSY

V tomto mini kurzu najdeš podrobné video návody na nejdůležitější témata k zakládání úrodných záhonů a šikovné BONUSY k tomu.

ROVNOU KE ZHLÉDNUTÍ

Videa si můžeš hned pustit a rovnou začít s plánováním a zakládáním záhonů. Rovnou do nich můžeš vysazovat sazenice, cibulky, nebo vysít semínka.

PŘÍSTUP NA 2 ROKY

Protože vím, že ne všechno hned klapne, tak všechny materiály v tomto průvodci Ti zůstanou přístupná po dobu 2 let. Můžeš se k nim kdykoliv během této doby vrátit.

Přidej se do mini kurzu

Úrodné záhony bez rytí

Pojď se naučit o záhonech, které Ti budou plodit další dekády.

Rovnou a bez čekání!