Přeskočit na obsah

Sada BIO semínek

ZIMNÍ SKLIZEŇ

Návody na pěstování

Stručné návody na pěstování všech druhů zelenin v sadě BIO semínek Zimní sklizeň

Sada semínek Zimní sklizeň obsahuje 12 druhů a odrůd zeleniny v různých barvičkách, aby záhonky byly nejen plné zdravé zeleniny, ale také pestré a krásné na pohled, stejně jako úroda sama. Navíc jsem sadu sestavila tak, aby spolu tyto rostliny harmonicky fungovaly na záhoncích. Vybírala jsem pečlivě, jako sama pro sebe.

Brokolice Purple Sprouting

Neuvěřitelně krásná a mrazuodolná brokolice. Když už máte pocit, že na zahrádce je pusto, takhle brokolice rozsvítí zahrádku a vykouzlí úsměv na tváři každého pěstitele.

Tato odrůda má fialové hlavičky a jemné stonky, které dozrávají na konci zimy, kdy v okolí není téměř žádná jiná čerstvá zelenina.

Ale není to jen tak ledajaká brokolice, dala by se pojmenovat jako výhonková brokolice. Na fialově rašící brokolici se postupně tvoří nové postranní výhonky, které lze opakovaně sklízet.

🌱 Návod na pěstování výhonkové brokolice:

Tato zvláštní odrůda brokolice je podzimní a zimní zeleninou. Semena se vysévají v červnu a červenci do hloubky 1 cm. Předpěstované rostliny se vysazují v červenci a srpnu na záhon do sponu ideálně 50×50 cm.

Jde o rostlinu první trati, je tedy náročná na živiny. Pokud je zima suchá bez dešťových nebo sněhových srážek, je třeba v bezmrazé dny rostliny zalít. Fialové brokolicové výhonky jsou ke sklizni v období února až dubna. Nejdříve je dobré sklidit středové květenství, tím podpoříme tvorbu dalších bočních výhonů brokolice.

Zelený Winterschnittsalat

Jemné zelené listy salátu jsou určené k postupné sklizni.

Vysévá se během letních měsíců s hlavním cílem sklizně v brzkých jarních měsících.

Pěstuje se pro jarní sklizeň v období od března do května. Dá se ale většinou sklidit v menší míře i ještě na podzim pár měsíců po výsevu.

🌱 Návod na pěstování zimního salátu:

S pěstováním této odrůdy zimního salátu se začíná ideálně přímými výsevy v srpnu a září, vyséváme mělce jen na povrch nebo pár milimetrů hluboko. Semínka vyséváme do řádků o vzdálensti 25 cm a v rámci řádku sejeme měně hustě do vzdálenosti asi 20 cm. Při hustším výsevu by mohl mít tendenci uhnívat.

Salát nevyžaduje hodně slunné stanoviště, může se pěstovat i v lehkém polostínu. Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Salát špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy.

ke slizni bývá v menší míře ještě v podzimním období v září a říjnu, pak i dává tato odrůda oddech a hlavní sezóna jeho sklizně nastává v brzkém jarním období od března do května.

Asijská hořčice Purple Osaka

Nádherně zbarvená a chuťově vynikající asijská nebo také čínská hořčice. Její tmavě zelenofialové listy kontrastují s jasně bílými žilkami, prostě skvost.

Drobné lístky se sklízejí čerstvé do salátů, které zpestří nejen svou barvou, ale také chutí. Větší listy jsou vhodné pro tepelnou úpravu.

Rychlá (21 až 45 dní) listová zelenina vhodná pro jarní nebo podzimní až zimní pěstování.

🌱 Návod na pěstování čínské hořčice:

Hořčice se vysévá od března do září, je možné rostliny předpěstovat, nebo vysévat přímo na záhon. Semena se vysévají do hloubky 2 cm do sponu 15 x 20 cm. Při hustém výsevu je nutné rostliny vyjednotit, když jsou vysoké cca 10 cm.

Hořčice není náročná na pěstování. Daří se jí na teplém a slunečném stanovišti v hlinitopísčité, propustné zásadité půdě. Zálivka by měla být přiměřená, nemá ráda přílišnou vlhkost. Jde o listovou zeleninu druhé trati, můžeme ji v době růstu lehce přihnojit přírodními hnojivy.

Kozlíček polníček

Skvělá listová zelenina, kterou si užijete do salátů v průběhu jara, podzimu, ale klidně i celé zimy. Já ho úplně miluju.

Jedná se o rychle rostoucí rostlinu, která má tmavě zelené okrouhlé listy. Jemné lístky mají také příjemnou jemnou chuť.

Kozlíček je velmi bohatý na vitamíny a stojí si v tomto ohledu výše než klasický hlávkový salát.

Návod na pěstování Kozlíčku polníčku:

Kozlíček se vysévá přímo na záhon na jaře od března nebo na podzim od srpna. Ideální je slunné stanoviště, ale zvládne i polostín. Ideální je pro něj teplota 10–20 °C. Dobře snáší i větší teplotní pokles, proto se dá využít i jako zelenina pro zimní sklizeň. Doporučený spon je 15 x 15 cm. Doba klíčení je přibližně 1 týden.

Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Jde o plodinu druhé trati. Polníček špatně snáší přímé hnojení, čerstvý hnůj a kyselé půdy.

Je dobré polníčku dopřát dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy. Je vhodné zakrýt sazenice netkanou textilií, která ochrání polníček před škůdci a částečně ochrání rostliny v zimě před mrazem.

Čekanka Rosa di Verona

Unikátní odrůda ze sbírky ProSpecieRara. Neobvyklá zelenina pro zpestření zimních záhonků.

Tato krásně zbarvená odrůda čekanky se vysévá v letních měsících a sklízí se od února do konce dubna. Vykrývá tak náročné hladové období, kdy běžná zimní zelenina už je po sklizni a jarní výsevy ještě neplodí.

🌱 Návod na pěstování čekanky:

Rossa di Verona je čekanka s malými růžičkami pro časnou sklizeň. Vysévejte přímo na záhon v červnu a červenci. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Husté výsevy pak protřiďte a sazeničky můžete přesadit na vzdálenost 25 x 8 cm. Čekanka potřebuje slunné stanoviště s propustnou hlinitopísčitou půdou. Na pěstební podmínky není zvlášť náročná, vyžaduje pouze dostatečně výživnou půdu. Dobře se jí bude dařit na místě, kde v předchozím roce rostly např. boby či hrachor. Čekanka bude ke sklizni od února do dubna, pro dřívější sklizeň ji můžete od února zakrýt bílou netkanou textilií.

Duhový mix mrkve

Pestrobarevný mix šťavnatých mrkviček bude bavit i děti. To očekávání, jaká barvička se zrovna vytáhne ze země je k nezaplacení.

Všechny druhy jsou středně pozdní. Mix obsahuje 4 různé vzácné odrůdy mrkví zařazených do sbírky ProSpecieRara: Riesen von Colmar 2, Gniff, Küttiger a Jaune du Doubs.

Každá z těchto odrůd patří mezi staré odrůdy, například odrůda fialové mrkve Gniff pochází původně z oblasti kolem Lugana. „Gniff“ znamená v ticinském dialektu právě “fialová”.

Návod na pěstování mrkve:

Mrkev se vysévá přímo na venkovní záhon v průběhu března či dubna. Doporučuje se s výsevem vyčkat na dobu, kdy je denní teplota alespoň 7 °C (ideální denní teplota pro pěstování je 16 °C). Hloubka výsevu je 1–2 cm. Doporučený spon je 30 x 10 cm. Doba klíčení je 10–20 dní (může být i delší).

Stanoviště by mělo být dostatečně slunečné, s neutrální až slabě zásaditou půdou a s dostatkem živin. Mrkev je zelenina druhé tratě, což znamená, že jí nevyhovují čerstvě vyhnojené půdy. Ani průběžné přihnojování během růstu není nutné. Nedoporučuje se také vysévat mrkev na místa, kde v předchozích letech rostla kořenová zelenina. Rostlinám dopřejte pravidelnou a dostatečnou zálivku.

Kadeřávek Red Russian

Velmi atraktivní kadeřávek s modrozelenými, silně pilovitými listy a růžovo červeným až levandulově fialovým žilkováním a řapíky.

Ve srovnání s jinými odrůdami kadeřávků jsou listy jemnější a sladší. Je proto zvláště zajímavý jako baby lístky, které lze sklízet asi po 30 dnech nebo dospělé listy později.

Kadeřávek je skvělá mrazuvzdorná zelenina, kterou můžete sklízet celou zimu. Tato odrůda vám navíc záhonky krásně zpestří.

Návod na pěstování kadeřávku:

Kadeřávek se může vysévat pro předpěstování v březnu, přímo na záhon se vysévá od dubna do července. Vyséváme do hloubky 1–2 cm. Spon by měl být asi 40 x 40 cmDoba klíčení je 1–3 týdny.

Kadeřávek je nenáročná zelenina, roste i ve vyšších polohách a není tak náročný na pěstební podmínky jako jiné druhy košťálové zeleniny. Vyhovuje mu slunečné nebo polostinné místo s dobře propustnou, středně těžkou půdou. Ta by měla být zásaditá. Mladé lístky jsou ke sklizni již od května, postupně můžeme sklízet u rostlin z pozdních výsevů i v zimě. Kadeřávek je odolný vůči nízkým teplotám. Listy lze tedy sklízet postupně v průběhu celé zimy až do března.

Řepa Duhový mix

Pestrobarevný duhový mix 5 odrůd řepy potěší každého pěstitele i gurmána.

Tato směs na záhonku vykouzlí duhový koncert. Řepy mají nejen pestré barvy, ale také tvar a chuť.

Mix BIO semínek obsahuje tyto staré a netradiční odrůdy řepy zařazené na seznam ProSpecieRara: Golden, Ägyptische Plattrunde, Formanova, Chioggia a Vereduna Alba

Návod na pěstování řepy:

Řepa se vysévá koncem března či začátkem dubna pro letní sklizeň. Pro pozdní sklizeň a uskladnění přes zimní měsíce, se vysévá až v průběhu května. Pro zimní sklizeň se vysévá v červenci a srpnu. Vysévá se do řádků, které jsou od sebe vzdálené 25 cm. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Délka klíčení je kolem 10-14 dní. Při hustém výsevu rostlinky jednotíme na 10–15 cm od sebe.

Řepa je rostlinou druhé a třetí trati. Rostlina není náročná na půdu, ani na místo pěstování. Lze ji pěstovat v hlinité, písčité i hodně humózní půdě. Ani zálivka není příliš nutná, pokud nehrozí velké sucho, zaléváme případně v době nárůstu bulvy. Řepu sklízíme postupně od mladých lístků, drobných bulviček až po velikost tenisového míčku.

Růžičková kapusta Rubine

Stará odrůda růžičkové kapusty ze seznamu ProSecieRara, která má neobvyklou fialovou barvu.

Růžičková kapusta má dlouhou vegetační dobu a nejinak je tomu u této odrůdy, vysévá se tedy na jaře a ke sklizni je od pozdního podzimu přes celou zimu až do jara.

Netradičně zbarvené kapustičky rozsvítí nejen zimní zasněžené záhonky, ale také zpestří jídelníček.

🌱 Návod na pěstování růžičkové kapusty:

Semena se předpěstovávají v teplém pařeništi či ve skleníku. Odrůda Rubín má dlouhou vegetační dobu, je dobré ji vysít brzy, tedy v dubnu až květnu. Hloubka výsevu semen 1-2 cm. Doba klíčení je kolem 10 dní. Doporučený spon je 75 x 50 cm.

Pro pěstování vybíráme slunečné stanoviště. Půda by měla být středně těžká, hlinitá, s dostatečným obsahem vápníku a s pH 6–7. Růžičková kapusta je náročná na živiny a vydatnou zálivku, během sezóny můžeme přihnojovat přírodními hnojivy, jíchami. Ke sklizni jsou malé fialové růžičky od listopadu až do února.

Claytonia

Claytonia má různá pojmenování, česky se jí říká také Portulák zimní, nebo batolka prorostlá. Je drobná (dorůstá asi 10 cm), ale za to opravdu otužilá. Semínka klíčí při teplotách pod 12C a patří mezi nejodolnější listové zeleniny.

Claytonia je proto skvělou listovou zeleninou pro podzimní, zimní a jarní sklizeň.

Sklízet můžete opakovaně, z jedné rostliny můžete sklízet třeba i 3krát, protože po seříznutí listy znovu dorostou.

Listy claytonie jsou velkou zásobárnou vitamínů a kyseliny listové a využivají se za čerstva do salátů. 

🌱 Návod na pěstování claytonie:

Semena claytonie neboli portuláku se vysévají od ledna do února nebo potom od září až do prosince. Rostlina ke klíčení potřebuje teploty pod 12 °C. Pokud tedy časný výsev nestihnete, sazenice si předpěstujte v lednici.

Doporučený spon pro výsev případně výsadbu sazenic je 15 x 15 cm. Semena můžete ale pěstovat i v řádku hustěji a vysít semínka špetkou. Rostlině vyhovuje světlé stanoviště, ael zvládne i polostín. Má ráda lehkou středně výživnou půdu. Claytonia patří mezi nejvíce mrazuvzdornou zeleninu, proto ji můžeme nechat přes zimu ve venkovním záhoně a užít si sklizeň po celou zimu.

Zimní pór Freezo

Zimní pór, který je velmi odolný mrazu a je tak skvělou volbou pro přezimování přímo na záhonech a průběžnou sklizeň až do jara. Sklízí se od prosince až do dubna.

Tmavě zbarvená odrůda zimího pórku, se kterou budete mít vitamíny a skvělou čerstvou zeleninu po dlouhé měsíce.

Jeho silný stonek bývá mezi 15-20 cm dlouhý.

🌱 Návod na pěstování zimního póru:

Semínka pórku vysejeme pro předpěstování v dubnu až květnu do hloubky cca 0,5 cm. Semenáčky jsou tenké jako nitky, necháme je povyrůst do velikosti 10–20 cm a v červnu až červenci vysadíme ven na záhon do sponu 40 x 20 cm.

Odrůda je odolná vůči mrazu a tak sklízíme postupně od listopadu až do jara.

Tuřín Wilhelmsburger

Původní odrůda tuřínu ze sbírky unikátů ProSpecieRara.

Tuřín je často opomíjená, ale skvělá zelenina. V podstatě je to kříženec hlávkového zelí a vodnice. Je velice bohatá na vitamíny a minerály.

Odrůda Wilhemsburger má specifické žluté zbarvení se zelenými listy a pevnou dužinou.

Odrůda snese i průměrný mráz, bulvy sklízíme od poloviny září po celý podzim. Při zakrytí zvládne na záhonu i zimní měsíce.

Vegetační doba je asi 90 dní.

🌱 Návod na pěstování tuřínu:

S pěstováním tuřínu se začíná již na konci května až do července. Vysévá se přímo na slunečné stanoviště do sponu 30 x 30 cm. Půda by měla být hlinitopísčitá a humózní. Tuřín je zelenina druhé až třetí tratě, takže mu nevyhovuje čerstvě vyhnojená půda.

Důležité je dopřát rostlině pravidelnou zálivku. Přílišné zalévání by mohlo způsobit hnilobné procesy, sucho mu však také nesvědčí.

Tuříny se sklízejí od září do listopadu, lze je uchovávat ve sklepě zasypané pískem nebo pilinami. Případně zamulčované a ideálně pod netkanou textilií můžeme také tuříny nechat na záhonu během zimy a postupně je sklízet. Koncem zimy už bývají tvrdší a je třeba je spotřebovat například na krémovou polévku.

OSEVNÍ PLÁNY

Chceš vědět, jak rostliny ze sady nakombinovat na záhonky, aby se jim dobře dařilo?

Mám pro Tebe osevní plány přímo na míru.

Osevní plány pro sadu

Zimní sklizeň

Sadu BIO semínek jsem navrhovala tak, aby rostliny společně na záhonku dobře rostly a vzájemně si pomáhaly. Nabízím Ti možnost získat mnou sestavený názorný osevní plán.

Plán je graficky ztvárněný a doplněný textovými vysvětlivkami, aby to bylo co nejlépe pochopitelné.

V plánu jsou postupně nákresy pro tři stěžejní období v roce (červen, srpen, listopad), kdy se často vysévá, vysazuje a sklízí.

Jsou zde vyznačené rozestupy mezi rostlinami a jak jednotlivé druhy zeleniny postupně na záhonku vysévat, kombinovat a střídat.

Nelámej si hlavu s tím, kam co vysít a vysadit. Usnadni si plánování záhonků s připraveným osevním plánem.

Osevní plány Zimní sklizeň