Přeskočit na obsah

Sada BIO semínek

ZÁHONKY PRO DĚTI

Návody na pěstování

Stručné návody na pěstování všech druhů zelenin v sadě BIO semínek Záhonky pro děti

Sada semínek Záhonky pro děti obsahuje 15 druhů a odrůd zeleniny v různých barvičkách, aby záhonky byly nejen plné zdravé zeleniny, ale také pestré a krásné na pohled, stejně jako úroda sama. Navíc jsem sadu sestavila tak, aby spolu tyto rostliny harmonicky fungovaly na záhoncích. Vybírala jsem pečlivě, jako sama pro sebe a svou cácorku.

Ředkvička Candela di Fuoco

Historická italská odrůda ředkvičky zařazená na seznam uninátních odrůd ProSpecieRada.

Jasně červené ředkvičky ve tvaru svíce (od toho její název), jinak bych ji přirovnala měně poeticky spíše k mrkvi. Její přibližně 16 cm dlouhé ředkvičky mají uvnitř pevnou bílou dužninu a jemnou, kořenitou chuť.

Ředkvička rychle dozrává, snadno se pěstuje a přináší velkou úrodu (ve srovnání s drobnými kulatými odrůdami ředkviček).

🌱 Návod na pěstování ředkviček:

Ředkvičky lze vysévat už v průběhu února přímo do skleníku nebo od března přímo na venkovní záhon. Pro podzimní sklizeň vyséváme od srpna do října. Semena vyséváme do hloubky 0,5–1 cm. Ideální teplota pro klíčení je 8–15 ºC. Doba klíčení je 8–10 dní. Semena se vysévají v rozestupech asi 3 cm do řádků vzdálených.

Stanoviště musí být slunečné, půda lehčí, dostatečně zásobená živinami. Přihnojování není potřeba. Důležité je dopřát rostlině dostatek vláhy. Přílišné sucho způsobuje praskání bulvy a velkou ostrost v chuti. Ředkvičky můžete vysévat v odstupu 1-2 týdnů pro postupnou sklizeň.

Salát Lollo Rosa di Vino

Krásně kadeřavý a křupavý salátek odrůdy Lollo Rossa di Vino je původem z oblasti Středomoří.

Rostlina tvoří kadeřavé vínově červené listy, spojené do otevřené růžice. Jeho barva rozzáří každý zeleninový záhonek a bude lákat k utržení.

Vysévat se dá od jara až do srpna se sklizní v průběhu celé sezóny až do listopadu.

Tento salátek načechrá každý čersvě udělaný zeleninový salát.

🌱 Návod na pěstování salátu:

S předpěstováním jarních odrůd salátů se začíná již v lednu a únoru ideálně s přisvícením, aby se sazenice nevytahovaly, sazenice se třemi až čtyřmi pravými listy se přesazují na záhon v březnu až dubnu do sponu 25 x 30 cm.

Salát nevyžaduje hodně slunné stanoviště, může se pěstovat i v lehkém polostínu. Ideální je pro něj teplota 10–20 °C. Dobře snáší i větší teplotní pokles, proto se dá pěstovat při ochraně i pro podzimní a zimní sklizeň. Vhodné je zakrýt sazenice netkanou textilií, která uchrání rostliny před škůdci a zkrátí období vegetace.

Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Salát špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy.

Duhový mix mrkve

Pestrobarevný mix šťavnatých mrkviček bude bavit i děti. To očekávání, jaká barvička se zrovna vytáhne ze země je k nezaplacení.

Všechny druhy jsou středně pozdní. Mix obsahuje 4 různé vzácné odrůdy mrkví zařazených do sbírky ProSpecieRara: Riesen von Colmar 2, Gniff, Küttiger a Jaune du Doubs.

Každá z těchto odrůd patří mezi staré odrůdy, například odrůda fialové mrkve Gniff pochází původně z oblasti kolem Lugana. „Gniff“ znamená v ticinském dialektu právě “fialová”.

🌱 Návod na pěstování mrkve:

Mrkev se vysévá přímo na venkovní záhon v průběhu března či dubna. Doporučuje se s výsevem vyčkat na dobu, kdy je denní teplota alespoň 7 °C (ideální denní teplota pro pěstování je 16 °C). Hloubka výsevu je 1–2 cm. Doporučený spon je 30 x 10 cm. Doba klíčení je 10–20 dní (může být i delší).

Stanoviště by mělo být dostatečně slunečné, s neutrální až slabě zásaditou půdou a s dostatkem živin. Mrkev je zelenina druhé tratě, což znamená, že jí nevyhovují čerstvě vyhnojené půdy. Ani průběžné přihnojování během růstu není nutné. Nedoporučuje se také vysévat mrkev na místa, kde v předchozích letech rostla kořenová zelenina. Rostlinám dopřejte pravidelnou a dostatečnou zálivku.

Kozlíček polníček

Skvělá listová zelenina, kterou si užijete do salátů v průběhu jara, podzimu, ale klidně i celé zimy. Já ho úplně miluju.

Jedná se o rychle rostoucí rostlinu, která má tmavě zelené okrouhlé listy. Jemné lístky mají také příjemnou jemnou chuť.

Kozlíček je velmi bohatý na vitamíny a stojí si v tomto ohledu výše než klasický hlávkový salát.

🌱 Návod na pěstování Kozlíčku polníčku:

Kozlíček se vysévá přímo na záhon na jaře od března nebo na podzim od srpna. Ideální je slunné stanoviště, ale zvládne i polostín. Ideální je pro něj teplota 10–20 °C. Dobře snáší i větší teplotní pokles, proto se dá využít i jako zelenina pro zimní sklizeň. Doporučený spon je 15 x 15 cm. Doba klíčení je přibližně 1 týden.

Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Jde o plodinu druhé trati. Polníček špatně snáší přímé hnojení, čerstvý hnůj a kyselé půdy.

Je dobré polníčku dopřát dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy. Je vhodné zakrýt sazenice netkanou textilií, která ochrání polníček před škůdci a částečně ochrání rostliny v zimě před mrazem.

Cucamelon

Roztomilá mini okurka, která má velikost plodů asi jako hrozno. Výborná křupavá jednohubka i pro děti, taková okurková obdoba cherry rajčete.

Rostlina cucamelonu nepodléhá plísním a plodí hojně až do prvních mrazů. Rostlina je velmi podobná klasické okurce, jen má drobnější lístky a je celkově jemnější, je nutná opora pro popínání rostliny.

Cucamelon je možné pěstovat venku nebo ve skleníku. Ve skleníku se mu velmi líbí a bujně tam roste.

Chuť má jako okurka s lehkým nádechem limetky. Dá se také zavařovat.

🌱 Návod na pěstování cucamelonu:

Cucamelon je nenáročná plodina, můžeme ho pěstovat venku, nebo ve skleníku (kde hodně bujně roste). Cucamelon se nezaštipuje, je odolný vůči chorobám i škůdcům tasdy u nás. Semena vysejeme koncem dubna doma nebo ve skleníku na chráněném místě, rostlina je teplomilná, nesnese mráz a chladné teploty. Předpěstované rostliny vysadíme v červnu do půdy na zahradu nebo je ponecháme ve skleníku. Spon výsadby stačí 15 cm a vysazujeme rostliny k opoře. Udržujeme přiměřenou zálivku. Cucamelony sklízíme, když plody jsou velikosti hroznů a sytě vybarvené a pevné.

Cucamelon běžně pěstujeme jako jednoletou rostlinu, ale lze také pěstovat jako trvalku – na konci vegetačního období ustřihneme nadzemní šlahouny, ponecháme asi 10 cm šlahoun a vyjmeme kořenové hlízy ze země (nutno vykopat před prvními mrazíky). Hlízy uložíme do vlhkého písku nebo pilin a ponecháme přes zimu v bezmrazé místnosti. Počátkem května zasadíme ven do půdy a kořen znovu obrazí.

Hrách fialový Blauwschokker

Nádherně zbarvené fialové lusky svítí na dálku a lákají k utržení. žádné dětské ruce mu neodolají.

Rostlina této odrůdy dorůstá až 180 cm, je tedy potřeba vysoká opora, nebo plot. Dá se toho ale krásně využít třeba na přírodní teepee pro děti, kdy hrách vytvoří zelené stěny plné fialových lusků přímo k ozobávání.

Květy jsou okrasně fialové a promění se v kouzelně fialové lusky plné zelených zrníček.

Odrůda patří mezi unikátní odrůdy ProSpecieRara.

Cukrový hrách Weggiser

Sladký cukrový hrášek, který se dá jíst celý i se sladkým a šťavnatým luskem.

Květy jsou okrasně fialové a promění se v sladké zelené lusky.

Rostlina této odrůdy dorůstá až 150 cm, je tedy potřeba vyšší opora, nebo plot. Dá se toho také krásně využít na doplnění dětského přírodního teepee, kdy kombinace různých odrůd hrachů vytvoří zelené stěny.

Tato odrůda je pro menší jedlíky, kteří by nedosáhli až nahoru a budou tak mít nižší patro plné jedlých fialových kvítků a zelených sladkých lusků přímo k ozobávání.

Odrůda patří mezi jedinečné odrůdy ProSpecieRara.

Cukrový hrách Golden sweet

Sladký cukrový hrášek, který se dá jíst celý i se sladkým a šťavnatým luskem.

Květy jsou okrasně fialové a promění se v sladké ploché světle žluté lusky. Dětem budou nejen chutnat, ale také je rychle a snadno najdou.

Rostlina této odrůdy dorůstá až 200 cm, je tedy potřeba vyšší opora, nebo plot. Dá se toho také krásně využít na doplnění dětského přírodního teepee, kdy trojkombinace různých odrůd hrachů z této sady vytvoří zelené stěny.

🌱 Návod na pěstování hrachu:

Semena hrachu se vysévají přímo na venkovní stanoviště a to na přelomu března a dubna. Hrách je poměrně odolný vůči chladu. Semena je vhodné před výsevem namočit a nechat bobtnat, maximálně na 24h. Hloubka výsevu je 3–5 cm a spon 30 x 5 cm. Ideální teplota ke klíčení je kolem 12–18 °C. Doba klíčení je 1–2 týdny.

Hrách lze vysévat postupně až do června a rané odrůdy až do července, čímž si zajistíte dlouhodobou sklizeň až do podzimních měsíců. Stanoviště by mělo být slunečné, dobře chráněné před větrem. Je nutné pěstovat hrách s oporou, tyto odrůdy dorůstají od 150 až do 200 cm. Půda by měla být hlinitá, humózní, s neutrálním pH. Důležitá je pravidelná zálivka. 

Arménská okurka

Neobvyklá okurka, které se přezdívá také hadí okurka (Snake Cucumber). V botanické podstatě nejde o okurku, ale o druh melounu.

Okurky děti milují. Tato hadí okurka chutná jako okurka, je křupavá, šťavnatá. Hadí se jí přezdívá proto, že když se nechá rostlina plazit po zemi, tak se plody mají tendenci stáčet jako had. Pokud budete Arménskou okurku pěstovat vertikálně na opoře, budou plody spíše rovné.

Plody dorůstají délky kolem 50 cm, ale nejlepší je sklízet je mladé když mají 20-25 cm, to budou dětem chutnat nejvíce.

Je to teplomilná plodina, nelépe se jí bude dařit na slunném místě, ideálně ve skleníku.

🌱 Návod na pěstování Arménské okurky:

I když lze arménskou okurku pěstovat z přímého výsevu, doporučuji předpěstovat sazeničky na chráněném stanovišti doma či ve skleníku. Venku jsou klíčící semena ohrožena slimáky, hraboši, ptáky, nízkou teplotou. Arménská okurka je teplomilná plodina, ve skleníku se jí bude dařit lépe, než venku.

Vysejte koncem dubna po jednom semínku do samostatných květináčů. Umístěte na světlé místo s vyšší teplotou cca 26–30 °C. Semínka sejeme do hloubky až 4-5 cm. Rostliny vyžadují dostatek světla a tepla. Doba klíčení při optimálních podmínkách je 1–2 týdny.

Předpěstované sazenice vysaďte ven po druhé polovině května. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až v červnu. Rostlinu je možné překrýt netkanou textilií, čímž předejdete případnému prochladnutí při pěstování venku. Arménská okurka se dá pěstovat na zemi i na opoře. Na zemi se plody mohou kroutit, na opoře jsou rovnější.

Pro dobrou násadu plodů vysaďte alespoň čtyři a více rostlin, aby se vzájemně dobře opylily. Arménská okurka je cizosprašný druh.

Stanoviště pro výsadbu okurek by mělo být slunečné, s humózní a lehkou půdou, která má dostatečný obsah živin. Ideální spon je 50 x 100 cm. V době, kdy začínají okurky kvést a nasazovat první plody, je možné je přihnojovat jíchou ze slepičiců. Ke sklizni budou orkurky od července do září, doporučuji je sklízet mladé.

Kedluben Dyna

Neobvykle vyhlížející kedluben s fialovomodrou bulvou a zelinkavými listy.

Bulvy dorůstají při dostatku vláhy větších rozměrů.

Kedluben určený pro pěstování pro podzimní sklizeň tedy s výsevem v létě a sklizní od konce léta až do listopadu.

Děti tak budou mít ze záhonků co sklízet i na podzim.

🌱 Návod na pěstování kedlubnu:

Semínka kedlubny Dyna můžete vysévat již v červnu doma pro předpěstování, nebo vysévat od června do července přímo ven na záhon. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Doba klíčení je 1 – 2 týdny při teplotě 15 – 20 °C.

Kedlubny mají rády slunečné stanoviště s poměrně těžkou půdou, která má hlinitý nebo hlinitopísčitý charakter. Dobře se jim bude dařit v půdě, kde rostla kořenová zelenina, luskoviny, rajčata nebo papriky. Doporučený spon je 30 x 30 cm. Velice důležitá je dostatečná a pravidelná zálivka, která zamezuje praskání bulev a také jejich dřevnatění.

Kedlubny se doporučují sklízet mladé, kdy mají nejlepší chuť, odrůda Dyna ale dorůstá při dobré závlaze větších rozměrů a zachovává si křehkost a šťavnatost. Ke sklizni budou kedlubny podle doby výsevu od září do listopadu. Sklizené plody lze uskladňovat na chladném místě zasazené ve vlhkém písku.

Řepa Duhový mix

Pestrobarevný duhový mix 5 odrůd řepy potěší každého pěstitele i gurmána.

Tato směs na záhonku vykouzlí duhový koncert. Řepy mají nejen pestré barvy, ale také tvar a chuť.

Mix BIO semínek obsahuje tyto staré a netradiční odrůdy řepy zařazené na seznam ProSpecieRara: Golden, Ägyptische Plattrunde, Formanova, Chioggia a Vereduna Alba

🌱 Návod na pěstování řepy:

Řepa se vysévá koncem března či začátkem dubna pro letní sklizeň. Pro pozdní sklizeň a uskladnění přes zimní měsíce, se vysévá až v průběhu května. Pro zimní sklizeň se vysévá v červenci a srpnu. Vysévá se do řádků, které jsou od sebe vzdálené 25 cm. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Délka klíčení je kolem 10-14 dní. Při hustém výsevu rostlinky jednotíme na 10–15 cm od sebe.

Řepa je rostlinou druhé a třetí trati. Rostlina není náročná na půdu, ani na místo pěstování. Lze ji pěstovat v hlinité, písčité i hodně humózní půdě. Ani zálivka není příliš nutná, pokud nehrozí velké sucho, zaléváme případně v době nárůstu bulvy. Řepu sklízíme postupně od mladých lístků, drobných bulviček až po velikost tenisového míčku.

Rajče Johanisbeere

Odrůda rajčete s nejmenšími plody na světě, které jsou ve velikosti rybízu (odtud také německý název Jahanisbeere neboli rybíz).

Drobounké červené plody, pokud se nechají dobře vyzrát na slunku, tak jsou to slaďounké jednohubky na zobání v zahradě ideální pro malé dětské ručky.

Rostlina je bujná, má hodně bočních výhonů a velmi mnoho těchto drobných plodů. Jde o tyčkové rajče a je nutná opora.

Velmi dobře odolává plísni, bylo to jedno z posledních rajčat na zahradě, které vydrželo až do mrazů a nejevilo známky plísně.

Rajče El Dorado

Skvělé sladké cherry rajče, které se umístilo mezi TOP odrůdami mého testu chuti roku 2023. Při každém ochutnání je to prostě exploze parádní chuti.

Tyčkové rajče, které hojně plodí (a to je dobře, protože těhle rajčátek není nikdy dost).

Krásně červené plody tohoto cherry rajčete jsou lehce oválné a ve velikosti většího hrozna. Slupka je tenká a rajče je slaďounké a šťavnaté. Plody na vijanu dozrávají postupně.

🌱 Návod na pěstování rajčat:

Rajčata vyséváme ideálně na Josefa, tedy 19. března. Ideální hloubka výsevu je 0,5 cm. Doba klíčení je obvykle 1–2 týdny. Při klíčení je nutné udržovat pokojovou teplotu a zajistit dostatečné světlo, aby se rostlinky nevytahovaly.

Předpěstované rostliny rajčat vysazujeme od poloviny května ven na záhony (v době, kdy již nehrozí mrazíky a teploty jsou nad 10 C). Ideální spon výsadby je 70 x 40 cm. Rajčata vysazujeme na teplé, slunečné a dobře chráněné místo, se středně těžkou půdou, bohatě zásobenou živinami. Rajče je plodina první trati.

Rajčata průběžně v sezóně přihnojujeme přírodními hnojivy a udržujeme dostatečnou pravidelnou vláhu. Rajčata jsou náchylná k plísním, proto zaléváme ke kořenům. Sklízíme do prvních mrazů.

Cukrový meloun Selection of Benary

Voňavý malý cukrový meloun typu cantalupe potěší mlsné jazýčky.

Odrůda Selectiion of Benary má krásně vybarvenou žlutooranžovou dužinu s menším semeníkem uprostřed.

To je skvělá zpráva pro každého strávníka, více dužiny, více lahodného melounu pro malého zahradníka.

🌱 Návod na pěstování cukrového melounu:

Je to teplomilná rostlina, která má vysoké nároky na teplotu a další klimatické podmínky. I když lze melouny pěstovat z přímého výsevu, doporučuji předpěstovat sazeničky na chráněném stanovišti doma či ve skleníku.

Semena se předpěstovávají v dubnu, nebo se vysévají v květnu na teplé stanoviště. Sejeme do hloubky 2 cm. Minimální teplota pro klíčení je 24–28 °C. Doba klíčení je 10–20 dní. Ideální spon je 100 x 100 cm.

Rostlinku přesazujeme v květnu ideálně do skleníku, kde bude mít rostlina mnohem lepší podmínky, protože je velice náchylná na kolísání teplot, časté dešťové přeháňky a povětrnostní podmínky. Potřebuje dostatek tepla a světla. Nejlépe ji bude vyhovovat lehká, kyprá půda s dostatkem živin.

Měsíček lékařský

Krásná zářivá bylinka, která podpoří nejen naše zdraví na mnoho způsobů, ale zároveň chrání okolní rostliny na záhonku. Zajistí tak zdravější rostliny zeleniny a lepší sklizeň.

Skvělá komplementární léčivá bylinka je oblíbenou květinou opylovačů a podporuje tak i opylování zeleniny a tím její vyšší sklizeň.

Kouzelná bylinka, která by neměla chybět na žádném záhonku přírodního zahradníka.

🌱 Návod na pěstování měsíčku:

Semena měsíčku lékařského se vysévají od března do dubna do hloubky 2–3 cm. Klíčí přibližně 2–3 týdny při teplotě nad bodem mrazu (ideální je teplota 16–18 °C). Semena se vysévají do sponu 30 x 20 cm. Rostlinám se bude dařit na slunečném místě s hlinitopísčitou půdou, která je dostatečně propustná a středně bohatá na živiny. Není vhodná příliš zamokřená půda, ale pravidelnou zálivku mají rostliny rády.

Květy se dají sbírat od června do září. Pokud měsíček po odkvětu v letníc měsících seříznete, stihne znovu vykvést.

OSEVNÍ PLÁNY

Osevní plány pro sadu

Záhonky pro děti

Chceš vědět, jak rostliny ze sady nakombinovat na záhonky, aby se jim dobře dařilo?

Mám pro Tebe osevní plány přímo na míru.

Líbí se Ti mé návody?

Pojď se se mnou naučit více. Můžeš začít třeba zakládáním záhonků bez rytí.

Chceš se dozvědět o záhonech bez rytí?

Naučím Tě vše důležité o úrodných záhonech.

🌱 Ukážu Ti rychlý způsob přípravy úrodného záhonu.

🌱 Dozvíš se, jak správně naplánovat záhonoviště.

🌱 Povím Ti vše o vyvýšených záhonech.

🌱 Doporučím Ti, jak a z čeho vytvořit obruby nebo cestičky.

🌱 Poradím Ti, jak ochránit úrodu před hlodavci nebo slimáky.

Ráda Tě vším provedu v mém mini kurzu Úrodné záhony bez rytí, kde najdeš video návody a textové medailonky. Budeš pak mít ve všem jednou pro vždy jasno a záhonky budeš zakládat chytře jedna báseň.

VIDEO NÁVODY + BONUSY

V tomto mini kurzu najdeš podrobné video návody na nejdůležitější témata k zakládání úrodných záhonů a šikovné BONUSY k tomu.

ROVNOU KE ZHLÉDNUTÍ

Videa si můžeš hned pustit a rovnou začít s plánováním a zakládáním záhonů. Rovnou do nich můžeš vysazovat sazenice, cibulky, nebo vysít semínka.

PŘÍSTUP NA 2 ROKY

Protože vím, že ne všechno hned klapne, tak všechny materiály v tomto průvodci Ti zůstanou přístupná po dobu 2 let. Můžeš se k nim kdykoliv během této doby vrátit.

Přidej se do mini kurzu

Úrodné záhony bez rytí

Pojď se naučit o záhonech, které Ti budou plodit další dekády.

Rovnou a bez čekání!