Přeskočit na obsah

Sada BIO semínek

NETRADIČNÍ ZÁHONKY

Návody na pěstování

Stručné návody na pěstování všech druhů zelenin v sadě BIO semínek Netradiční záhonky

Sada semínek Netradiční záhonky obsahuje 15 druhů a odrůd zeleniny v různých barvičkách, aby záhonky byly nejen plné zdravé zeleniny, ale také pestré a krásné na pohled, stejně jako úroda sama. Navíc jsem sadu sestavila tak, aby spolu tyto rostliny harmonicky fungovaly na záhoncích. Vybírala jsem pečlivě, jako sama pro sebe.

Brokolice Purple Sprouting

Neuvěřitelně krásná a mrazuodolná brokolice. Když už máte pocit, že na zahrádce je pusto, takhle brokolice rozsvítí zahrádku a vykouzlí úsměv na tváři každého pěstitele.

Tato odrůda má fialové hlavičky a jemné stonky, které dozrávají na konci zimy, kdy v okolí není téměř žádná jiná čerstvá zelenina.

Ale není to jen tak ledajaká brokolice, dala by se pojmenovat jako výhonková brokolice. Na fialově rašící brokolici se postupně tvoří nové postranní výhonky, které lze opakovaně sklízet.

🌱 Návod na pěstování výhonkové brokolice:

Tato zvláštní odrůda brokolice je podzimní a zimní zeleninou. Semena se vysévají v červnu a červenci do hloubky 1 cm. Předpěstované rostliny se vysazují v červenci a srpnu na záhon do sponu ideálně 50×50 cm.

Jde o rostlinu první trati, je tedy náročná na živiny. Pokud je zima suchá bez dešťových nebo sněhových srážek, je třeba v bezmrazé dny rostliny zalít. Fialové brokolicové výhonky jsou ke sklizni v období února až dubna. Nejdříve je dobré sklidit středové květenství, tím podpoříme tvorbu dalších bočních výhonů brokolice.

Arménská okurka

Neobvyklá okurka, které se přezdívá také hadí okurka (Snake Cucumber). V botanické podstatě nejde o okurku, ale o druh melounu.

Tato hadí okurka chutná jako okurka, je křupavá, šťavnatá. Hadí se jí přezdívá proto, že když se nechá rostlina plazit po zemi, tak se plody mají tendenci stáčet jako had. Pokud budete Arménskou okurku pěstovat vertikálně na opoře, budou plody spíše rovné.

Plody dorůstají délky kolem 50 cm, ale nejlepší je sklízet je mladé když mají 20-25 cm, to vám budou chutnat nejvíce.

Je to teplomilná plodina, nelépe se jí bude dařit na slunném místě, ideálně ve skleníku.

🌱 Návod na pěstování Arménské okurky:

I když lze arménskou okurku pěstovat z přímého výsevu, doporučuji předpěstovat sazeničky na chráněném stanovišti doma či ve skleníku. Venku jsou klíčící semena ohrožena slimáky, hraboši, ptáky, nízkou teplotou. Arménská okurka je teplomilná plodina, ve skleníku se jí bude dařit lépe, než venku.

Vysejte koncem dubna po jednom semínku do samostatných květináčů. Umístěte na světlé místo s vyšší teplotou cca 26–30 °C. Semínka sejeme do hloubky až 4-5 cm. Rostliny vyžadují dostatek světla a tepla. Doba klíčení při optimálních podmínkách je 1–2 týdny.

Předpěstované sazenice vysaďte ven po druhé polovině května. Ve vyšších polohách nad 350 m n. m. až v červnu. Rostlinu je možné překrýt netkanou textilií, čímž předejdete případnému prochladnutí při pěstování venku. Arménská okurka se dá pěstovat na zemi i na opoře. Na zemi se plody mohou kroutit, na opoře jsou rovnější.

Pro dobrou násadu plodů vysaďte alespoň čtyři a více rostlin, aby se vzájemně dobře opylily. Arménská okurka je cizosprašný druh.

Stanoviště pro výsadbu okurek by mělo být slunečné, s humózní a lehkou půdou, která má dostatečný obsah živin. Ideální spon je 50 x 100 cm. V době, kdy začínají okurky kvést a nasazovat první plody, je možné je přihnojovat jíchou ze slepičiců. Ke sklizni budou orkurky od července do září, doporučuji je sklízet mladé.

Salát Venezianer

Tradiční původní odrůda zažazená a seznam unikátních odrůd ProSpecieRara.

Krásně světle zelený jemný salát s neobvykle ozubenými okraji.

Lze ho pěstovat jako listový salát k postupné sklizni otrháváním z venku, nebo ho sklidit najednou podobně jako hlávkový salát.

Vhodný pro jarní i letní výsevy.

🌱 Návod na pěstování salátu:

S předpěstováním jarních odrůd salátů se začíná již v lednu a únoru ideálně s přisvícením, aby se sazenice nevytahovaly, sazenice se třemi až čtyřmi pravými listy se přesazují na záhon v březnu až dubnu do sponu 25 x 30 cm.

Salát nevyžaduje hodně slunné stanoviště, může se pěstovat i v lehkém polostínu. Ideální je pro něj teplota 10–20 °C. Dobře snáší i větší teplotní pokles, proto se dá pěstovat při ochraně i pro podzimní a zimní sklizeň. Vhodné je zakrýt sazenice netkanou textilií, která uchrání rostliny před škůdci a zkrátí období vegetace.

Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Salát špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy.

Asijská hořčice Rouge Metis

Nádherně zbarvená a chuťově vynikající asijská nebo také čínská hořčice. Její neobvykle tvarované tmavě fialové listy krásně kontrastují se zelinkavými stonky.

Drobné lístky se sklízejí čerstvé do salátů, které zpestří nejen svou barvou, ale také chutí. Větší listy jsou vhodné pro tepelnou úpravu.

Rychlá (21 až 45 dní) listová zelenina vhodná pro jarní nebo podzimní i zimní pěstování.

🌱 Návod na pěstování čínské hořčice:

Hořčice se vysévá od března do září, je možné rostliny předpěstovat, nebo vysévat přímo na záhon. Semena se vysévají do hloubky 2 cm do sponu 15 x 20 cm. Při hustém výsevu je nutné rostliny vyjednotit, když jsou vysoké cca 10 cm.

Hořčice není náročná na pěstování. Daří se jí na teplém a slunečném stanovišti v hlinitopísčité, propustné zásadité půdě. Zálivka by měla být přiměřená, nemá ráda přílišnou vlhkost. Jde o listovou zeleninu druhé trati, můžeme ji v době růstu lehce přihnojit přírodními hnojivy.

Hrách fialový Blauwschokker

Nádherně zbarvené fialové lusky svítí na dálku a lákají k utržení. žádné dětské ruce mu neodolají.

Rostlina této odrůdy dorůstá až 180 cm, je tedy potřeba vysoká opora, nebo plot. Dá se toho ale krásně využít třeba na přírodní teepee pro děti, kdy hrách vytvoří zelené stěny plné fialových lusků přímo k ozobávání.

Květy jsou okrasně fialové a promění se v kouzelně fialové lusky plné zelených zrníček.

Odrůda patří mezi unikátní odrůdy ProSpecieRara.

🌱 Návod na pěstování hrachu:

Hrách Bauwschokker je raná odrůda cukrového hrachu, která dorůstá až do 200 cm. Typické jsou pro ni fialové květy a tmavě fialové lusky, díky kterým se odrůda stává méně atraktivní vůči některým škůdcům.

Semena hrachu se vysévají přímo na venkovní stanoviště a to na přelomu března a dubna. Hrách je poměrně odolný vůči chladu. Semena je vhodné před výsevem namočit a nechat bobtnat, maximálně na 24h. Hloubka výsevu je 3–5 cm a spon 30 x 5 cm. Ideální teplota ke klíčení je kolem 12–18 °C. Doba klíčení je 1–2 týdny.

Hrách lze vysévat postupně až do června a rané odrůdy až do července, čímž si zajistíte dlouhodobou sklizeň až do podzimních měsíců. Stanoviště by mělo být slunečné, dobře chráněné před větrem. Je nutné pěstovat hrách s oporou, tato odrůda dorůstá až 180 cm. Půda by měla být hlinitá, humózní, s neutrálním pH. Důležitá je pravidelná zálivka. 

Kedluben Dyna

Neobvykle vyhlížející kedluben s fialovomodrou bulvou a zelinkavými listy.

Bulvy dorůstají při dostatku vláhy větších rozměrů.

Kedluben určený pro pěstování pro podzimní sklizeň tedy s výsevem v létě a sklizní od konce léta až do listopadu.

🌱 Návod na pěstování kedlubnu:

Semínka kedlubny Dyna můžete vysévat již v červnu doma pro předpěstování, nebo vysévat od června do července přímo ven na záhon. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Doba klíčení je 1 – 2 týdny při teplotě 15 – 20 °C.

Kedlubny mají rády slunečné stanoviště s poměrně těžkou půdou, která má hlinitý nebo hlinitopísčitý charakter. Dobře se jim bude dařit v půdě, kde rostla kořenová zelenina, luskoviny, rajčata nebo papriky. Doporučený spon je 30 x 30 cm. Velice důležitá je dostatečná a pravidelná zálivka, která zamezuje praskání bulev a také jejich dřevnatění.

Kedlubny se doporučují sklízet mladé, kdy mají nejlepší chuť, odrůda Dyna ale dorůstá při dobré závlaze větších rozměrů a zachovává si křehkost a šťavnatost. Ke sklizni budou kedlubny podle doby výsevu od září do listopadu. Sklizené plody lze uskladňovat na chladném místě zasazené ve vlhkém písku.

Čekanka Rosa di Verona

Unikátní odrůda ze sbírky ProSpecieRara. Neobvyklá zelenina pro zpestření zimních záhonků.

Tato krásně zbarvená odrůda čekanky se vysévá v letních měsících a sklízí se od února do konce dubna. Vykrývá tak náročné hladové období, kdy běžná zimní zelenina už je po sklizni a jarní výsevy ještě neplodí.

🌱 Návod na pěstování čekanky:

Rossa di Verona je čekanka s malými růžičkami pro časnou sklizeň. Vysévejte přímo na záhon v červnu a červenci. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Husté výsevy pak protřiďte a sazeničky můžete přesadit na vzdálenost 25 x 8 cm. Čekanka potřebuje slunné stanoviště s propustnou hlinitopísčitou půdou. Na pěstební podmínky není zvlášť náročná, vyžaduje pouze dostatečně výživnou půdu. Dobře se jí bude dařit na místě, kde v předchozím roce rostly např. boby či hrachor. Čekanka bude ke sklizni od února do dubna, pro dřívější sklizeň ji můžete od února zakrýt bílou netkanou textilií.

Dýně Flat White Boer

Zajímavá neobvyklá odrůda dýně pocházející z Jižní Afriky, kde byla vyšlechtěna tamními dánskými usedlíky.

Ploché lehce žebrované plody mají světlou pevnou slupku a silnou krásně oranžovou dužinu.

Plody se svými až 12 kg dorůstají asi 10-15 cm výšky a kolem 30 cm šířky. Díky svému plochému tvaru se snadno skladují.

Chuť je nasládlá, aromatická a je vhodná na mnoho způsobů úpravy přes polévky až po pečení a koláče.

🌱 Návod na pěstování dýně:

Flat White Boer je popínavá, velmi dekorativní, bílá dýně s krásnými, 5-12 kg těžkými, plochými, kulatými, mírně žebrovanými plody. Jasně oranžová, na karoteny bohatá, pevná dužina s mírně nasládlou chutí je vhodná do všech dýňových pokrmů. Tato odrůda vyžaduje dostatek tepla, a proto by měla být předpěstována.

Teplota klíčení dýní by měla být v ideálním případě po celou dobu udržována nad 22 °C. Je důležité, aby semena rychle vzešla (do 7 dnů). Sazeničky dýní nepikýrujte, mají citlivé kořeny. Sejte je přímo do malých květináčů a pokud budou třeba přesadit, zachovejte neporušený kořenový bal. Můžete dýně vysévat i přímo na stanoviště. Hloubka výsevu 3-4 cm.

Doba klíčení je zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp. v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky, neboť tykve špatně snáší mrazy. Během chladných hlavních nocí s teplotou pod 10 °C je přikryjte bílou textilií. Rostliny sázíme do sponu 150 x 100 cm (nebo více).

Tykve mají rády hlinitou půdu, která je bohatá na živiny. Pro růst je zásadní dostatek světla, tepla a vláhy. Stanoviště musí být vždy slunečné a půda vlhčí. Je potřeba rostliny dostatečně zalévat. Rostliny v průběhu růstu můžete přihnojovat přírodními hnojivy či kompostem.

Dýně lze uchovávat v suchu nejen na chladném místě, ale v běžné teplotě doma poměrně dlouhou dobu.

Cucamelon

Roztomilá mini okurka, která má velikost plodů asi jako hrozno. Výborná křupavá jednohubka i pro děti, taková okurková obdoba cherry rajčete.

Rostlina cucamelonu nepodléhá plísním a plodí hojně až do prvních mrazů. Rostlina je velmi podobná klasické okurce, jen má drobnější lístky a je celkově jemnější, je nutná opora pro popínání rostliny.

Cucamelon je možné pěstovat venku nebo ve skleníku. Ve skleníku se mu velmi líbí a bujně tam roste.

Chuť má jako okurka s lehkým nádechem limetky. Dá se také zavařovat.

🌱 Návod na pěstování cucamelonu:

Cucamelon je nenáročná plodina, můžeme ho pěstovat venku, nebo ve skleníku (kde hodně bujně roste). Cucamelon se nezaštipuje, je odolný vůči chorobám i škůdcům tasdy u nás. Semena vysejeme koncem dubna doma nebo ve skleníku na chráněném místě, rostlina je teplomilná, nesnese mráz a chladné teploty. Předpěstované rostliny vysadíme v červnu do půdy na zahradu nebo je ponecháme ve skleníku. Spon výsadby stačí 15 cm a vysazujeme rostliny k opoře. Udržujeme přiměřenou zálivku. Cucamelony sklízíme, když plody jsou velikosti hroznů a sytě vybarvené a pevné.

Cucamelon běžně pěstujeme jako jednoletou rostlinu, ale lze také pěstovat jako trvalku – na konci vegetačního období ustřihneme nadzemní šlahouny, ponecháme asi 10 cm šlahoun a vyjmeme kořenové hlízy ze země (nutno vykopat před prvními mrazíky). Hlízy uložíme do vlhkého písku nebo pilin a ponecháme přes zimu v bezmrazé místnosti. Počátkem května zasadíme ven do půdy a kořen znovu obrazí.

Ředkev Ostergruss Rosa

Raritní odrůda ředkve zapsaná mezi odrůdami ProSpecieRara.

Růžovo-červená ředkev, která se dá pěstovat jak venku, tak ve skleníku.

Pokud jí dáte dostatek prostoru, narostou ředkve pěkně macatých rozměrů.

Ideální pro jarní a podzimní pěstování (dokud půda nezamrzne). Dá se využít i jako microgreens.

🌱 Návod na pěstování ředkve:

Ředkev se vysévá přímo na venkovní záhon od března do dubna. Semínka dáváme do hloubky 2 cmDoporučený spon je 30 cm vzdálenost řádků a rostliny v řádku asi 15 cm od sebe. 

Ředkev je plodina druhé trati, nemá ráda přímé hnojení a čerstvý hnůj. Je málo náročná na teplo, takže jí budou vyhovovat i chladnější oblasti. Vybírejte vždy slunečné místo, s humózní hlinitopísčitou půdou, která zadržuje dostatek vláhy. Důležitá je pravidelná zálivka, ale pozor naopak při nadměrném zalévání dochází k praskání kořenů.

Kadeřávek Nero di Toscana

Tradiční kadeřávek původem z Itálie, z oblasti Toskánska. Někdy také přezdívaný zelí Nero di Toscana, nebo dinosauří kadeřávek. Rostliny jsou totiž mohutné, dorůstající za vhodných podmínek výšky až 1 m.

Silné a bujně rostoucí rostliny s bublinatými, modro zelenými listy v zahradě nikdo nepřehlédne.

Rostliny jsou mrazuvzdorné a máte tak sklizeň zdravé zeleniny i v chladných zimních měsících.

Nemá zvláštní nároky na půdu, snese i horší podmínky než ostatní košťáloviny.

🌱 Návod na pěstování kadeřávku:

Kadeřávek se může vysévat pro předpěstování v březnu, přímo na záhon se vysévá od dubna do července. Vyséváme do hloubky 1–2 cm. Spon by měl být asi 75 x 40 cmDoba klíčení je 1–3 týdny. Nero di Toscana dorůstá až 100 cm, proto potřebude dostatek prostoru.

Kadeřávek je nenáročná zelenina, roste i ve vyšších polohách a není tak náročný na pěstební podmínky jako jiné druhy košťálové zeleniny. Vyhovuje mu slunečné nebo polostinné místo s dobře propustnou, středně těžkou půdou. Ta by měla být zásaditá. Mladé lístky jsou ke sklizni již od května, postupně můžeme sklízet u rostlin z pozdních výsevů i v zimě. Kadeřávek je odolný vůči nízkým teplotám. Listy lze tedy sklízet postupně v průběhu celé zimy až do března.

Růžičková kapusta Rubine

Stará odrůda růžičkové kapusty ze seznamu ProSecieRara, která má neobvyklou fialovou barvu.

Růžičková kapusta má dlouhou vegetační dobu a nejinak je tomu u této odrůdy, vysévá se tedy na jaře a ke sklizni je od pozdního podzimu přes celou zimu až do jara.

Netradičně zbarvené kapustičky rozsvítí nejen zimní zasněžené záhonky, ale také zpestří jídelníček.

🌱 Návod na pěstování růžičkové kapusty:

Semena se předpěstovávají v teplém pařeništi či ve skleníku. Odrůda Rubín má dlouhou vegetační dobu, je dobré ji vysít brzy, tedy v dubnu až květnu. Hloubka výsevu semen 1-2 cm. Doba klíčení je kolem 10 dní. Doporučený spon je 75 x 50 cm.

Pro pěstování vybíráme slunečné stanoviště. Půda by měla být středně těžká, hlinitá, s dostatečným obsahem vápníku a s pH 6–7. Růžičková kapusta je náročná na živiny a vydatnou zálivku, během sezóny můžeme přihnojovat přírodními hnojivy, jíchami. Ke sklizni jsou malé fialové růžičky od listopadu až do února.

Cuketa Round from Nice

Neobvyklý tvar plodů cukety dal jméno této odrůdě Round from Nice neboli “kulatá z Nice”.

Svěle zelené plody kulatého tvaru jsou ideální ke sklizni ve velikosti tenisového míčku. Plody dorůstají do velikosti 500 g až 1,5 Kg. Ty větší plody jsou vhodné na pnění a zapékání v troubě.

🌱 Návod na pěstování cuket:

Semena můžeme vysévat doma a rostliny předpěstovat, nebo je sít přibližně od poloviny května do července přímo na venkovní záhon. 

předpěstováním semen můžete začít už v dubnuKlíčení trvá zpravidla 1–2 týdny. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp. v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky, neboť cukety nesnesou mrazy. Ideální spon je 100 x 100 cm.

Cukety mají rády hlinitou půdu, která je bohatá na živiny. Pro růst je zásadní dostatek světla, tepla a vláhy. Stanoviště musí být vždy slunečné a půda vlhčí. Je potřeba rostliny dostatečně zalévat. Rostliny v průběhu růstu můžete přihnojovat přírodními hnojivy či kompostem. Cukety sklízíme ideálně mladé, podpoříme tím násadu dalších květů a plodů. Svěle zelené plody kulatého tvaru jsou ideální ke sklizni ve velikosti tenisového míčku. Plody dorůstají do velikosti 500 g až 1,5 Kg. Cukety lze po sklizni uchovávat na chladném místě.

Bazalka Red leaf

Krásně zbarvená fialovo vínová odrůda bazalky. Nepřehlédnutelná v každém záhonu nebo skleníku.

Bazalka je nádherně aromatická bylinka, která se hodí například k rajčatům v jakémkoliv pojetí.

Bazalka je ceněnou bylinkou pro svůj vysoký obsah vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Využije se ve formě čerstvých lístků, pesta i jako sušené koření.

🌱 Návod na pěstování bazalky:

Bazalku můžeme vysévat pro předpěstováním v březnu a dubnu. Semena vysejeme na povrch odlehčeného substrátu. Semínka pravidelně zavlažujeme rozprašovačem. Doba klíčení je 2–3 týdny při teplotě 18–25 °C. Vzrostlé rostlinky vyjednotíme a přesadíme do sponu 25 x 25 cm. Ven na záhon přesazujeme po zmrzlých mužích po polovině května.

Pro bazallku vyberte slunečné místo, chráněné před větrem a nepřízní počasí, s kyprým a výživným substrátem. Tato bylinka je na živiny poměrně náročná, ale nemá ráda čerstvý hnůj. Bazalka má ráda pravidelnou a dostatečnou zálivku. Bazalku můžete pěstovat také celoročně doma nebo ve skleníku.

Mangold duhový

Duhové barvy mangoldu rozzáří každý záhonek. Směs barev od červené přes růžovou, oranžovou, žlutou až k bílé barvě řapíků nadchne každého, kdo projde kolem.

Pro milovníky špenátu je mangold skvělou alternativou, která navíc je k dispozici po celou sezónu, získáte více listů do vaší kuchyně a není nijak náročný na pěstování.

Mladé listy mangoldu se hodí do teplé i studené kuchyně, ty starší pak spíše do teplé kuchyně.

🌱 Návod na pěstování mangoldu:

Semena mangoldu se vysévají od dubna do poloviny srpna přímo ven na záhon. Hloubka výsevu je 2 cm, doba klíčení 10–15 dní. Semena se vysévají do sponu 40 x 30 cm.

Stanoviště by mělo být dostatečně osluněné, ale zvládne i lehký polostín. Mangold má rád kvalitní půdu s dostatkem živin, ale ne čerstvý hnůj. Důležitá je dostatečná zálivka, ale ne přílišné přemokření, aby kořeny nezačaly zahnívat.

Listy sklízíme průběžně, sklízíme vnější listy a středovou růžici zachováváme, aby mohl znovu obrazit. Rostlinu je možné nechat přezimovat, slámou nebo netkanou textilií. Při mírnější zimě bude rostlina stále plodit anebo se nové úrody dočkáme opět brzy na jaře.

Chceš vědět, jak rostliny z této sady nakombinovat na záhonky, aby se jim dobře dařilo?

Mám pro Tebe osevní plány přímo na míru.

Osevní plány pro sadu

Netradiční záhonky

Sadu BIO semínek jsem navrhovala tak, aby rostliny společně na záhonku dobře rostly a vzájemně si pomáhaly. Nabízím Ti možnost získat mnou sestavený názorný osevní plán.

Plán je graficky ztvárněný a doplněný textovými vysvětlivkami, aby to bylo co nejlépe pochopitelné.

V plánu jsou postupně nákresy pro tři až čtyři stěžejní období v roce (březen, červen, srpen a listopad), kdy se často vysévá, vysazuje a sklízí.

Jsou zde vyznačené rozestupy mezi rostlinami a jak jednotlivé druhy zeleniny postupně na záhonku vysévat, kombinovat a střídat.

Nelámej si hlavu s tím, kam co vysít a vysadit. Usnadni si plánování záhonků s připraveným osevním plánem.

Osevní plán Netradiční záhonky