Přeskočit na obsah

Medailonky hostů Kongresu

Daniela Hořínková

autorka Kongresu Zahrada pro zdraví

Miluji zahradu a mám prostě zelené ruce. Pečuji o svou zahradu a s chutí pěstuji zdravou BIO zeleninu, ovoce a bylinky. Zdraví je to nejcennější, co máme, a tak mi pěstování bez chemie dává největší smysl

Všude kolem vidím používání chemických postřiků, hnojiv a nešetrné rytí a pomáhám toto změnit. Již několik let úspěšně provázím tisíce nadšených pěstitelů a zahrádkářů za jejich vysněnou cestou za vlastní zdravou úrodou zeleniny, ovoce, ale i bylinek, které mají v mém srdci neopomenutelné místo. Pokud my, zahrádkáři a pěstitelé budeme ohleduplně a s láskou k přírodě pěstovat na našich zahradách i balkónech, vykročíme za lepším zdravím nás, i okolní přírody.

Moje oblíbené moto je: “Kdo zaseje, věří v budoucnost.”

Charles Dowding

Charles je světoznámým průkopníkem pěstování bez rytí, neboli “no dig gardening”. Podařilo se mu metodu pěstování bez rytí rozšířit do celého světa.

Pro rozšíření této k přírodě a půdě šetrné metodě pěstování toho udělal opravdu mnoho. Napsal 12 knih, vedl mnoho webinářů, kurzů, publikuje v magazínech, má za sebou různá interview pro televizi. Jeho velká síla je v sociálních sítích, kde má téměř 600 000 sledujících z celého světa. Kromě toho ale ještě stále zvládá opečovat velkou produktivní zahradu v britském Somersetu, ze které prodává lokálně svou skvělou a zdravou úrodu.

Charlesovou misí je podpořit a motivovat co nejvíce lidí, aby si pěstovali svou vlastní úrodu s ohledem na přírodu, půdu a půdní život.

Štěpán a Melanie Matějkovi.

Radost ze života a zdravý životní styl jsou u nich na prvním místě.

Jejich vášní jsou divoké byliny a všechny možné způsoby jejich využití. Soustřeďují se nejen na detoxikaci organizmu, ale i na psychickou rovnováhu celé rodiny.

Sdílejí s lidmi své letité zkušenosti s divokými bylinami, detoxikací, fermentací a zdravým stravováním.

“Naší vizí je, podpořit vás vzít zdraví a život opět do svých rukou. Tím plně vezmeme i zodpovědnost nejen za náš zivot, ale i za celou naši planetu!”  

Katka Horáčková

Permakulturní zahradnice, bylinářka a lektorka permakulturního designu. Žije permakulturou od roku 1995, zakládá zahrady a komunitní weby, sbírá divoké i kulturní plodiny, z některých vaří ajurvédské masti a uchovává osivo starých a vzácných odrůd. K pěstování vlastního jídla se dostala díky vegetariánství (časem veganství), s cílem o soběstačnost a samozásobitelství, bezorebné pěstování lokálních potravin bohatých na divoké vitamíny.

Věnuje se tématu jedlých lesních zahrad od roku 1998, kdy byla u výsadby jedné z nich v Nizozemí, a pak přináší toto téma do ČR.

V součastnosti je Katka předsedkyní spolku Permakultura CS a koordinuje Akademii permakultury.

Marek Kvapil

Marek je milovníkem přírodního způsobu pěstování a to ho společně s jeho ženou přivedlo k pěstování semínek v souladu s přírodou a permakulturními principy. Semenaření se věnuje přes deset let a pěstuje svá semínka pod názvem Permasemínka. E-shop s permasemínky založil v roce 2015 s podporou své manželky. Nyní již pracuje v týmu asi deseti lidí, od jara do podzimu převážně na poli, v zimě zase nejvíce času zabere čištění a pytlíkování semen spolu s balením zásilek. Do ČR přináší nové odrůdy ze světa, ale šíří také staré tradiční a krajové české odrůdy.

Kromě Permasemínek se věnuje i blogu Permazahrada.cz, který volně navazuje na web Potravinovezahrady.cz, kterému se věnoval na začátku své cesty k semenaření.

Markovou vizí je skrze permasemínka činit zahrádky pestřejší a zdravější.

Radka Votavová

Radka je designérka permakulturních zahrad s dlouholetými zkušenostmi, která učí tvořit džungloidní zahrady, nebo-li přírodní zahrady plné jídla, zdraví a krásy. Takové zahrady prosperují nejlépe, když si je jejich majitelé navrhují i realizují sami. Proto je Radky vášní inspirovat všechny, které volá v duši dřímající správce planety.

Radka vyvrací mýtus, že permakultura je slaměný bordel a z trávníkových pouští pomáhá kouzlit oázy plné života. Podporuje všechny zahradtvůrce na jejich cestě za soběstačným rájem na Zemi.

Klára Hrdá

Je nadšenou milovnicí přírody a zejména rostlin. V roce 2015 založila iniciativu Semínkovna. Prvotním cílem bylo znovu zpopularizovat vymírající znalost domácího semenaření a spolu s tím upozornit i na mizející bohatství v podobě našich tradičních odrůd zahradních plodin. Za ty roky se jí podařilo vytvořit v Čechách neformální síť míst, kde si lidé mohou mezi sebou svobodně vyměňovat přebytky semínek ze svých zahrádek. Dnes najdete semínkovny ve všech krajích České republiky a pár jich je také na Slovensku.

V roce 2022 se Semínkovna probojovala do semifinále cen SDGs 2022 a získala ochrannou známku. Díky prestižnímu Challenge Fund grantu od UNDP (organizace spadající pod OSN) vznikne v roce 2023 síť semínkoven také v Moldávii.

Kláry vizí je naučit Čechy opět semenařit a vytvořit svět, kde si každý umí vypěstovat vlastní potravu od semínka k semínku. 

Šárka Bočková

Šárka, tak jako mnoho z nás, má ve svém životě mnoho rolí a teď a tady je poznáváme jako permakulturní designérku a spoluzakladatelku projektu Zahradní OLLA. Pro Šárku je permakultura nejen způsobem hospodaření na zahradě, ale celkovou životní filozofií a říká: “Permakulturní principy lze krásně aplikovat na náš každodenní život, na naše vztahy a nebo do procesu rozhodování se. Je to prostě celkový návod, jak žít život.”

Projekt Zahradní OLLA vznikl před čtyřmi lety, kdy Šárka v rámci studia permakulturního způsobu hospodaření zachytila informaci o metodě zavlažování pomoci hliněných nádob “olla”. Obrátila se na svého dlouholetého kamaráda keramika Karla Dufka, zda by dokázal takovou nádobu vyrobit. A tak začal příběh zavlažovacích nádob OLLA, které vám Šárka v rámci kongresu představí.

Petra Babča Štěpánková  

Petra je botanička, nadšená zahradnice a tvořilka, poradkyně přírodních zahrad a propagátorka zdravých zahrad a jedlých balkonů plných života. Zahrady a pěstování ji uchvátily už v dětství, po studiu zahradnictví na vysoké škole se díky kamarádce Hele Vlašínové už v roce 1998 seznámila s permakulturou a přírodními zahradami.

Ráda experimentuje, její vášní jsou pestré a živé zahrady. O živáčcích, jedlých rostlinách a semenaření také učí. Nejvíc ji baví pěstovat si vše sama, pozorovat vývoj rostlin od semínka do semínka a s tím souvisí i vášeň pro domácí semenaření a šíření osiv k dalším zájemcům. Učí o přírodních zahradách i vysokoškoláky a pedagogy, své znalosti šíří i cestou seminářů, přednášek, workshopů a exkurzí.

Ráda inspiruje druhé svou cestou za vysněnou zahradou nebo jedlým balkonem.

David Beran

David se zaměřuje na vzájemné vztahy organismů a jejich vliv na rozklad organické hmoty, věnuje se různým kompostovacím metodám a efektivnímu kompostovacímu procesu. Na Univerzitě Karlově získal magisterský titul v roce 2019 a to v programu Ekologie a ochrana životního prostředí s diplomovou prací o komunitních zahradách a pohledu na přírodu. V roce 2019 absolvoval pracovní půlroční stáž Erasmus ve Skotsku a letech 2019 – 2021 se věnoval produkci zeleniny a kompostování v soukromém sektoru.

David pracuje pro Ekodomov jako manažer střediska Kompostuj.cz, kde se věnuje projektům Rosteme na zahradě!, Miss Kompost, věnuje se komunitnímu kompostování, realizaci Zelených zákoutí při komunitních kompostérech a koordinaci Zelených učeben ve školství. Od září 2022 pracuje jako koordinátor projektu Cirkulární školy pro Pražský inovační institut, kde zároveň působí jako metodik a lektor programů pro dospělé (věnuje se prevenci vzniku odpadů a kompostování na školách).

Hana Doležalová

V současné době pracuje na pozici PR v neziskové organizaci Ekodomov, která se sedmnáct let zabývá propagací kompostování, kvalitou půdy a přírodní
pedagogikou. V Ekodomově se věnuje také jednotlivým projektům – spolu s kolegy před dvěma lety vymyslela Rosteme na zahradě! – program věnovaný zavádění třídění bioodpadu, kompostování, pěstování a bádání na školních
zahradách. Je také autorkou rozsáhlého Manuálu, který školám umožňuje realizovat tento projekt i na dálku. V minulém roce oživili v Ekodomově po
čtyřech letech soutěž Miss Kompost a zrealizovali projekt Zelená zákoutí věnovaný rozvíjení komunitního kompostování.

Tématy rodičovství, předškolního vzdělávání a ekologie se zabývá i ve své publikační činnosti a v současnosti pravidelně přispívá zejména do environmentálně zaměřených periodik – Mrkvička,
Bedrník, 7G, Odpadové fórum, Pražská evvoluce, Ekolist.

Hana Sekaninová

Hanka je bylinkářka a léčitelka, se kterou se můžete setkat nedaleko Brna ve Viničných Šumicích. O bylinách se učila především od známého českého bylinkáře Vládi Vytáska a bylinky ji dovedly ke studiu čínské medicíny. V rámci studia byla Hanka i na stáži přímo v Číně na klinice tradiční čínské medicíny v Tianjinu.

Dříve Hanka pracovala ve zdravotnictví, ale bylinky a celostní medicína ji táhly více. Nyní už se naplno věnuje celostní medicíně. V terapiích se zaměřuje na propojení tradiční čínské medicíny s léčebnou silou našich bylin. Ve své práci s klienty využívá také energetické typy léčby.

Zdeňek Šichan

Zdeněk Šichan je odborníkem na pěstování založeném na ekologických principech, a to zejména s pomocí probiotických bakterií pro rostliny. Spolupracuje na pokusech jak s univerzitami (jako je např. ČZU či Mendelova univerzita v Brně), tak i se samotnými zemědělci, farmáři i drobnými zahrádkáři. Má zkušenosti jak s maloparcelkovými, tak i s poloprovozními pokusy.

Lásku k rostlinám, zahrádce a pěstování podědil po svém otci, opravdu vášnivém pěstiteli, který na zahradě (samozřejmě se zapojením celé rodiny) trávil každou volnou chvíli. Zdeněk se začal zajímat více o ekologické pěstování a práce ve firmě vyvíjející přípravky pro ekologické zemědělství se tak pro něj stala před několika lety ideální volbou, jak se svému koníčku věnovat i profesně a jak ekologické principy podpořit šířeji.