Dárková sada BIO semínek
PESTRÉ ZÁHONKY
Osevní plány
Vytvořila jsem ukázkové osevní plány k vaší dárkové sadě BIO semínek.
V těchto plánech využijeme všechny druhy zeleniny, které v semínkové sadě jsou. Možností a kombinací je mnoho, vybrala jsem takové, aby se rostlinkám dobře dařilo a rostly vedle sousedů, se kterými si rozumí, podporují se a ochraňují se.
Záhonek je pro ilustraci 2 metry dlouhý. Nevejde se na něj rovnou vše a také ne všechny plodiny si dohromady rozumí. Na každý záhonek jsem navrhla jen ty plodiny, které si rozumí a pomáhají, případně jim daná rostlina v jejich okolí nevadí.
Navrhla jsem 3 ukázkové osevní plány
Osevní plány najdete rozkreslené a rozepsané ve 3 časových sledech:
Březen je typicky měsíc, kdy se začíná vysévat i ven přímo na záhonky. Některé rostlinky už můžete mít o předpěstované, jako sazeničky, některé se sejí přímo.
Červen je měsíc, kdy už je bezpečné mít na záhonku i teplomilné zeleniny, záleží na dané sezóně a počasí. Jde tedy o pohled na záhonky po zmrzlých mužích v polovině května, kdy se při dobrém počasí může začít s výsadbou teplomilných rostlin ven na záhonky.
Srpen je další zlomový měsíc pro záhonky a pěstování, kdy už máme mnoho jarních plodin sklizených a začínáme je nahrazovat novými výsevy nebo výsadbami pro podzimní a případně zimní sklizeň. Některá semínka můžeme vysít už v červenci, jiná až v srpnu, opět záleží na sezóně a také na předchozí plodině, kdy ji sklidíme.
Pojďme na to.
I. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Čínská hořčice
Salát
Řepa
Měsíček
Cucamelon
Fazol
Březen
Jakmile půda rozmrzne a máme slušné teploty nad nulou, začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin. Můžeme začít například čínskou hořčicí, listovým salátem a řepou. Ideální rozestupy jsou 30 cm, ale například čínskou hořčici můžete dát i trošku blíže. Všechny tyto plodiny můžete vysévat přímo na záhonek. Saláty a čínskou hořčici si můžete i předpěstovat doma a vysazovat už drobné sazeničky. Řepa má raději stálé stanoviště a přímý výsev.
Červen
V červnu už máme sklizenu čínskou hořčici, která by jinak začínala pomalu jít do květu, to samé saláty. Řepa nám na záhonku ještě nějakou chvilku zůstane, ale můžeme už postupně sklízet lítky nebo drobné bulvy.
Pokud už máme za sebou polovinu května a počasí je přívětivé, nehlásí žádné mrazíky a teploty i v noci jsou ideálně nad 10 C, můžeme začít s výsevem a výsadbou teplomilnějších plodin. V tomto případě máme na záhonku jako hlavní plodinu cucamelon, tedy mini okurku. Je to popínavá liánka, která potřebuje oporu, ideálně síť jako pro klasické okurky. Mohla by se i plazit po zemi, ale to určitě nechcete. Už byste na záhonku nic moc dalšího nevypěstovali.
Další teplomilnou plodinou je fazol. Ten se vysévá přímo na záhonky od poloviny května asi tak do konce června. Doprovází ho skvělá léčivka a ochránkyně v podobě Měsíčku lékařského. Měsíček můžete předpěstovat doma a po polovině května vysadit, nebo ho můžete vysévat také rovnou na záhonek už od března, například místo čínské hořčice.
Srpen
V červenci nebo srpnu už sklízíme na jaře vysetou řepu. Na její místo můžeme rovnou vysít nebo vysadit předpěstované sazeničky salátu. Ostatní rostliny, tedy cucamelon, fazol i měsíček, zůstanou na záhonku až do prvních mrazíků.
II. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Čínská hořčice
Salát
Cibule
Rajče
Měsíček
Mrkev
Březen
V březnu začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin, tedy například čínskou hořčicí, listovým salátem a cibulí. Ideální rozestupy jsou 30 cm, čínskou hořčici můžete dát i trošku blíže, jak je na nákresu 25 cm. Všechny tyto plodiny můžete vysévat přímo na záhonek. Saláty a čínskou hořčici si můžete i předpěstovat doma a vysazovat už drobné sazeničky. Cibule má raději stálé stanoviště a přímý výsev.
Červen
V červnu už máme sklizenu čínskou hořčici, která by jinak začínala pomalu jít do květu. Saláty ještě v červnu většinou sklízíme a ocení přistínění od rajčat, aby tolik nevybíhaly do květu. Dlouho už ale na záhonku nezůstanou. Vedle dospělých rostlin salátů vysadíme rajčata, salát a rajče jsou dobří přátelé a dobře vedle sebe rostou. Rajčata dáváme ideálně do rozestupu od dalších plodin 40 cm nebo 50 cm, v tomto případě drobné rostliny rajčat zvládnou být krátkodobě blíže u salátů a ještě si nebudou překážet. Než rajata vyrostou a budou potřebovat více prostoru, saláty už budou sklizené.
Cibule nám na záhonku ještě nějakou chvilku zůstane, většinou nastává její sklizeň v druhé polovině července. To je pro rajčata skvělá zpráva, protože je to jejich ochránkyně proti plísním. Podobně je na tom Měsíček lékařský, který chrání rajčata a je to skvělá pomocná bylinka v záhonku. Navíc prospěje také opylovačům a i pro naše vlastní zdraví má mnoho zprůsobů využití. O pestrosti a kráse květů na záhonku ani nemluvě. 🙂
Srpen
Koncem července jsme sklidili cibuli. Na její místo můžeme vysadit další plodiny, jak už jsem zmiňovala, tak s rajčetem si skvěle rozumí saláty, kterým se i dobře daří v letních úpalech v přistínění od velkých rostlin rajčat. Saláty si můžeme vysít už v červenci a v srpnu už vysazovat drobné sazeničky. Na podzim pak budeme mít větší a dřívější sklizeň. Podzim je pro pěstování salátů skvělé období, je méně horko a více vláhy.
V srpnu už také můžeme vysít mrkev pro podzimní a zimní sklizeň. V přistínění od rajčat budou semínka lépe vzcházet a udržovat si vláhu. Mrkev s rajčetem jso také dobří parťáci. Nekonkurují si, protože mrkev tvoří kořen a rajče plodí v nadzemní části.
Rajčata a měsíček s prvními mrazy odejdou a na záhonku nám zůstane salát s mrkví ke sklizni. Mrkvičky budou možná drobnější, ale o to šťavnatější. Navíc mrkev si můžeme na záhonku nechat v klidu celou zimu a sklízet postupně, podobně jako saláty. Pokud saláty s mrkví nasteleme mulčem a zakryjeme, můžeme je sklízet právě i v zimě.
III. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Cibule
Mrkev
Řepa
Čínská hořčice
Salát
Březen
V březnu začínáme s prvními výsevy otužilých zelenin, tento záhonek bude věnován od jara cibuli, mrkvi a řepě. Cibile s mrkví jso velmi dobrou kombinací plodin, protože si vzájemně odpuzují škůdce a choroby. Řepa s cibulí jsou také dobří parťáci. Ideální rozestupy jsou 30 cm mezi řádky. Všechny tyto plodiny vyséváme přímo na záhonek. Mají raději stálé stanoviště a přímý výsev.
Červen
V červnu už nám všechny plodiny záhonku povyrostly, žádné nejsou ale ještě plně vyzrálé ke sklizni. Sklízíme spíše postupně drobné cibulky, nabo cibulovou nať, mrkvičky nebo bulvy řepy do kuchyně. Pokud jsme udělali příliš hustý výsev, tak postupně během jara protrháváme, aby dospělé rostliny měly prostor.
Srpen
Koncem července jsme sklidili cibuli. Na její místo můžeme vysadit další plodiny, můžeme vysít nebo vysadit předpěstované sazeničky salátů a čínské hořčice. Mrkev s řepou se sklízí podle odrůdy během července nebo srpna. Na jejich místo také vysejeme nebo vysadíme nové plodiny. V tomto případě půjde místo řepy salát a na uvolněné místo po mrkvi vysejeme řepu.
Podzim je pro pěstování salátů, mrkve i řepy skvělé období, je méně horko a více vláhy. Všechny tyto nové plodiny nám poslouží pro podzimní a zimní sklizeň. S prvními mrazy nám mrkev i řepa jěště více zesládne, což je takový bonus navíc. Stačí rostlinky nastlat mulčem a zakrýt a můžeme vesele sklízet i v zimě.
Návody na pěstování
Stručné návody pro sadu
Pestré záhonky
Chceš vědět, jak rostliny z dárkové sady pěstovat?
Mám pro Tebe stručné návody ke všem druhům zeleniny ze sady.
Líbí se Ti mé návody?
Pojď se se mnou naučit více. Můžeš začít třeba zakládáním záhonků bez rytí.
Chceš se dozvědět o záhonech bez rytí?
Naučím Tě vše důležité o úrodných záhonech.
🌱 Ukážu Ti rychlý způsob přípravy úrodného záhonu.
🌱 Dozvíš se, jak správně naplánovat záhonoviště.
🌱 Povím Ti vše o vyvýšených záhonech.
🌱 Doporučím Ti, jak a z čeho vytvořit obruby nebo cestičky.
🌱 Poradím Ti, jak ochránit úrodu před hlodavci nebo slimáky.
Ráda Tě vším provedu v mém mini kurzu Úrodné záhony bez rytí, kde najdeš video návody a textové medailonky. Budeš pak mít ve všem jednou pro vždy jasno a záhonky budeš zakládat chytře jedna báseň.
VIDEO NÁVODY + BONUSY
V tomto mini kurzu najdeš podrobné video návody na nejdůležitější témata k zakládání úrodných záhonů a šikovné BONUSY k tomu.
ROVNOU KE ZHLÉDNUTÍ
Videa si můžeš hned pustit a rovnou začít s plánováním a zakládáním záhonů. Rovnou do nich můžeš vysazovat sazenice, cibulky, nebo vysít semínka.
PŘÍSTUP NA 2 ROKY
Protože vím, že ne všechno hned klapne, tak všechny materiály v tomto průvodci Ti zůstanou přístupná po dobu 2 let. Můžeš se k nim kdykoliv během této doby vrátit.