Sada BIO semínek
PESTRÉ ZÁHONKY PO CELÝ ROK
Osevní plány
Vytvořila jsem ukázkové osevní plány k Vaší dárkové sadě BIO semínek.
V těchto plánech využijeme všechny druhy zeleniny, které v semínkové sadě jsou. Možností a kombinací je mnoho, vybrala jsem takové, aby se rostlinkám dobře dařilo a rostly vedle sousedů, se kterými si rozumí, podporují se a ochraňují se.
Záhonek je pro ilustraci 2 metry dlouhý. Nevejde se na něj rovnou vše a také ne všechny plodiny si dohromady rozumí. Na každý záhonek jsem navrhla jen ty plodiny, které si rozumí a pomáhají, případně jim daná rostlina v jejich okolí nevadí.
Navrhla jsem 3 ukázkové osevní plány
Osevní plány najdete rozkreslené a rozepsané ve 4 časových sledech:
Březen je typicky měsíc, kdy se začíná vysévat i ven přímo na záhonky. Některé rostlinky už můžete mít o předpěstované, jako sazeničky, některé se sejí přímo.
Červen je měsíc, kdy už je bezpečné mít na záhonku i teplomilné zeleniny, záleží na dané sezóně a počasí. Jde tedy o pohled na záhonky po zmrzlých mužích v polovině května, kdy se při dobrém počasí může začít s výsadbou teplomilných rostlin ven na záhonky.
Srpen je další zlomový měsíc pro záhonky a pěstování, kdy už máme mnoho jarních plodin sklizených a začínáme je nahrazovat novými výsevy nebo výsadbami pro podzimní a případně zimní sklizeň. Některá semínka můžeme vysít už v červenci, jiná až v srpnu, opět záleží na sezóně a také na předchozí plodině, kdy ji sklidíme.
Listopad je období, kdy už máme za sebou první mrazy a teplomilné zeleniny už máme ze záhonku pryč. Jde tedy o ukázku toho, jaká zelenina nám zůstane na záhonku pro zimní sklizeň až do jara. Pro úspěšné pěstování této odolné zeleniny je dobré nastlat půdu mulčem a rostliny ochránit netkanou textílií neb pařeništěm. Některé zeleniny to nepotřebují, ale obecně například listovým zeleninám to pomůže.
Pojďme na to.
I. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Čínská hořčice
Salát
Řepa
Ředkvička
Polníček
Fazol
Cucamelon
Měsíček
Roketa
Kadeřávek
Claytonia
Březen
Jakmile půda rozmrzne a máme slušné teploty nad nulou, začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin. Můžeme začít například polníčkem, ředkvičkou, čínskou hořčicí, listovým salátem a řepou. Ideální rozestupy jsou pro řepu 30 cm, pro ostatní plodiny postačí 20 cm. Všechny tyto plodiny můžete vysévat přímo na záhonek. Saláty a čínskou hořčici si můžete i předpěstovat doma a vysazovat už drobné sazeničky. Řepa a ředkvičky mají raději stálé stanoviště a přímý výsev. Na záhonku se nám tu krásně střídají listové (naťové) zeleniny a ty kořenové (bulvové), takto si rostliny na záhonku budou rozumět a nebudou si konkurovat.
Červen
V červnu už máme sklizenu čínskou hořčici, která by jinak začínala pomalu jít do květu, to samé saláty. Řepa nám na záhonku ještě nějakou chvilku zůstane, ale můžeme už postupně sklízet lítky nebo drobné bulvy.
Pokud už máme za sebou polovinu května a počasí je přívětivé, nehlásí žádné mrazíky a teploty i v noci jsou ideálně nad 10 C, můžeme začít s výsevem a výsadbou teplomilnějších plodin. V tomto případě máme na záhonku jako hlavní plodinu cucamelon, tedy mini okurku. Je to popínavá liánka, která potřebuje oporu, ideálně síť jako pro klasické okurky. Mohla by se i plazit po zemi, ale to určitě nechcete. Už byste na záhonku nic moc dalšího nevypěstovali.
Další teplomilnou plodinou je keříčkový fazol. Ten se vysévá přímo na záhonky od poloviny května asi tak do konce června. Doprovází ho skvělá léčivka a ochránkyně v podobě Měsíčku lékařského. Měsíček můžete předpěstovat doma a po polovině května vysadit, nebo ho můžete vysévat také rovnou na záhonek už od března, například místo polníčku. Budete mít jen o trochu méně sklizně listové zeleniny. Případně můžete měsíček v jednom řádku prostřídat polníčkem a budete tak mít od obojího trošku.
Srpen
V červenci nebo srpnu už sklízíme na jaře vysetou řepu. Na její místo můžeme rovnou vysít nebo vysadit předpěstované sazeničky kadeřávku. Pokud chcete mít větší dospělé rostliny, tak si kadeřávek raději vysejte v červenci a v srpnu už dávejte do záhonku sazeničky. Ostatní rostliny, tedy cucamelon, fazol i měsíček, zůstanou na záhonku až do prvních mrazíků. Kadeřávek nám poslouží k podzimní a zimní sklizni.
Listopad
S prvními mrazy nám ze záhonku odešly teplomilné rostliny, tedy cucamelo, fazol i měsíček. Na jejich místo tedy hned po jejich sklizení vysejeme nebo vysadíme nové plodiny pro další sklizeň během konce podzimu a zimy. V tomto případě tedy přidáme do záhonku tyto odolnější plodiny – roketu, čínskou hořčici, polníček. Všechny tyto listové zeleniny bych doporučila si předpěstovat, aby měly náskok. Světla už nám ubývá a rostlinky pomaleji rostou. Tyto listové zeleniny také uvítají přes zimu teplý mulč a překrytí netkanou textílií.
Claytonii jedinou vysévejte přímo na záhonek, ta klíčí při nízkých teplotách pod 12 C a je na zimní pěstování jako dělaná. Doma si ji můžete nechat vyklíčit v lednici a pak případně vysadit, ale je to trochu pracnější než přímý výsev. Claytonia společně s otužilým kadeřávkem nepotřebují zakrytí a ochranu na zimu, ale pokud nasněží, tak zakrytí uvítáte kvůli příjemnější sklizni.
II. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Ředkvička
Salát
Čínská hořčice
Pórek
Roketa
Měsíček
Rajče
Mrkev
Řepa
Polníček
Claytonia
Březen
V březnu začínáme s výsevy prvních otužilých zelenin, tedy například čínskou hořčicí, listovým salátem, ředkvičkou, pórkem a roketou. Ideální rozestupy jsou 30 cm, roketu a ředkvičku můžete dát i trošku blíže, jak je na nákresu 25 cm. Čínskou hořčici můžete obecně dát také blíže, ale zde jsem počítala rovnou s následnou výsadbou rajčat, která potřebují více prostoru a tak i hořčice má rovnou větší rozestup. Pórek můžete vysévat rovnou, nebo si ho předpěstovat doma. V tom případě by na záhonku byl takto v brzkém jaře ještě volný prostor před pórkem a můžete tam přidat třeba ještě rychlou zeleninu jako ředkvičky nebo roketu a čínskou hořčici. Předpěstovat můžete případně i saláty, to už záleží na vašich podmínkách a preferenci.
Červen
V červnu už máme sklizené ředkvičky, čínskou hořčici také roketu, které by jinak začínaly pomalu jít do květu. Saláty ještě v červnu většinou sklízíme a ocení přistínění od rajčat, aby tolik nevybíhaly do květu. Dlouho už ale na záhonku nezůstanou. Vedle dospělých rostlin salátů vysadíme rajčata, salát a rajče jsou dobří přátelé a dobře vedle sebe rostou. Rajčata dáváme ideálně do rozestupu od dalších plodin 40 cm nebo 50 cm, v tomto případě drobné rostliny rajčat zvládnou být krátkodobě blíže u salátů a ještě si nebudou překážet. Než rajčata vyrostou a budou potřebovat více prostoru, saláty už budou sklizené.
Pórek je další plodinou, která se s rajčaty doplňuje a ochraňuje rajčata proti plísním. Pórek nám na záhonu zůstane po celý rok, protože jde o vytrvalou odrůdu pórku. Měsíček lékařský, také chrání rajčata a je to skvělá pomocná bylinka v záhonku. Navíc prospěje také opylovačům a i pro naše vlastní zdraví má mnoho zprůsobů využití. O pestrosti a kráse květů na záhonku ani nemluvě. 🙂
Srpen
V létě už máme sklizené všechny saláty a rovnou na jejich místo můžeme vysít další plodiny. V srpnu můžeme vysít mrkev pro podzimní a zimní sklizeň. V přistínění od rajčat budou semínka lépe vzcházet a udržovat si vláhu. Mrkev s rajčetem jsou také dobří parťáci. Nekonkurují si, protože mrkev tvoří kořen a rajče plodí v nadzemní části. Můžeme také v červenci nebo srpnu vysít řepu. Ta. podobně jako mrkev, je skvělou společnicí s rajčaty. Mrkev i řepa mají celkem dlouho vegetační dobu a tak se snažíme je vysít co nejříve, abychom měli už na podzim slušnou úrodu.
Listopad
Rajčata a měsíček s prvními mrazy odejdou a na záhonku nám zůstane pórek s mrkví a řepou, všechny tyto plodiny jsou touto dobou už ke sklizni. Mrkvičky budou možná drobnější, ale o to šťavnatější. Navíc mrkev si můžeme na záhonku nechat v klidu celou zimu a sklízet postupně, podobně jako řepu.
Po rajčatech a měsíčku se nám uvolnilo místo, které můžeme zaplnit další šťavnatou zeleninou pro zimní sklizeň. Tyto rostliny vyséváme hned, jakmile rajčata sklidíme ze záhonu. Záleží na sezóně, kdy to bude, někdy nám plíseň rajčata zdecimuje už v srpnu nebo září, jindy vydrží až do prvních mrazů v říjnu nebo listopadu. Pokud máme příznivý rok, je ideální nové plodiny pro zimu předpěstovat a mít v omentě sklizení rajčat už připravené rostlinky k výsadbě. Případně můžete udělat přímý výsev pod rajčata, ale sazeničky mají pak trochu méně světla a mohou se vytahovat. V každém případě můžeme tedy po rajčatech a měsíčku dát odolnější zeleninu jako je polníček, saláty, čínskou hořčici a claytonii. Claytonia je jediná z těchto zelenin, která zvládne v pohodě i přímý výsev v listopadu nebo prosinci a není třeba ji předpěstovávávat, klíčí při teplotách pod 12 C. Pro příjemnější sklizeň a lepší růst této zeleniny doporučuji celý záhonek nastlat mulčem a zakrýt, můžeme pak sklízet vše v pohodě i v zimě.
III. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Roketa
Pórek
Mrkvev
Cibule
Mangold
Měsíček
Polníček
Ředkvička
Čínská hořčice
Claytonia
Březen
V březnu začínáme s prvními výsevy otužilých zelenin, tento záhonek bude věnován už od jara pestré skladbě zelenin. Máme tu roketu, pórek, mrkev, cibuli a mangold. Cibule a pórek s mrkví jsou velmi dobrou kombinací plodin, protože si vzájemně odpuzují škůdce a choroby. Mangold s cibulí jsou také dobří parťáci. Vše můžete vysévat přímo na záhonek, případně pórek a mangold můžeme předpěstovat. Ideální rozestupy pro magold jsou 30 cm mezi řádky, pórek, cibule a mrkev zvládnou 30 nebo 25 cm. Pórek tu mám krátkodobě blíže k roketě, protože jde ještě o mladé rostlinky, které nepotřebují hned velký prostor a roketa je rychlá zelenina a než se pórek rozkouká, roketa už bude sklizená. Pokud budeme navíc pórek předpěstovávat, může tam dát ještě místo něj ředkvičky.
Červen
V červnu už nám všechny plodiny záhonku povyrostly, roketu už jsme sklidili. Můžeme už průběžně sklízet drobné cibulky, nebo cibulovou nať, mrkvičky nebo listy mangoldu do kuchyně. Pokud jsme udělali příliš hustý výsev v řádku, tak postupně během jara protrháváme, aby dospělé rostliny měly prostor.
Srpen
Pórek a mangold nám už pěkně vyrostly a dospěly a můžeme je sklízet. Koncem července jsme sklidili cibuli, mrkev se sklízí podle odrůdy během července nebo srpna. Na jejich místo vysejeme nebo vysadíme nové plodiny. Můžeme například vysít nebo vysadit předpěstované sazeničky čínské hořčice, vysít polníček a ředkvičky. Ředkvičky jsou velmi rychlé plodiny a za měsíc už bývají ke sklizni. Dozrávají ale také všechny najednou, doporučuji tedy výsavy rozložit pro postupnou sklizeň do rozestupu 1-2 týdnů, třeba až do konce září. Polníček je také velmi rychlý a bude už brzy ke sklizní, ten nám ale oproti ředkvičkám vydrží na záhonku až do zimy.
Listopad
Podzim je pro pěstování čínské hořčice, ředkviček i polníčku skvělé období, je méně horko a více vláhy. Ředkvičky jsou rychlé plodiny, které ale nesnesou mráz, proto je hned po sklizni nahrazujeme novou plodinou. Ideální je pro to Claytonia, která se dá vysévat i takto pozdě přímo na záhonek a poslouží nám pro zimní a brzkou jarní sklizeň.
Pórek můžeme stále ještě sklízet, už jsou to pěkně macaté pórky. Nějaké je ale dobré si na záhonku nechat a nesklízet je ani v příštím roce, kdy nám vykvetou a vytvoří dceřinné cibulky. Ty pak přesadíme a nemusíme už pórek nikdy vysévat. Ušetříme si tak práci a máme rovnou už vzrostlejší rostlinky na výsadbu.
Tak, jak je záhonek nyní navržený, tak nám zůstane a poslouží pro zimní sklizeň. Stačí rostlinky nastlat mulčem a zakrýt a můžeme vesele sklízet i v zimě.
IV. návrh osevního plánu
Využijeme v něm tyto plodiny:
Ředkvička
Salát
Ředkev
Čínská hořčice
Roketa
Mrkvev
Cibule
Mangold
Fazol
Bazalka
Brokolice výhonková
Polníček
Kadeřávek
Claytonia
Březen
V březnu začínáme s prvními výsevy otužilých zelenin, už od jara bude pěkně pestrý. Vysejeme ředkvičky, salát, ředkev (tu nechte na konec března nebo duben), pak čínskou hořčici, roketu a přidáme i mrkev a cibuli. Všechny tyto plodiny i při tak pestré skladbě, jak jsou navrženy vedle sebe, tak si pomáhají, vyhovují, nebo si vzájemně nevadí. Cibule s mrkví jsou velmi dobrou kombinací plodin, protože si vzájemně odpuzují škůdce a choroby. Ideální rozestupy jsou 20 – 25 cm mezi řádky, mrkev a cibule mohou mít o 30 cm, pokud máte prostor. Všechny tyto plodiny vyséváme přímo na záhonek. Saláty a čínskou hořčici můžeme předpěstovat. Ostatní plodiny mají raději stálé stanoviště a přímý výsev.
Červen
V červnu se nám záhonek hodně promění. Ředkvičky, roketa, saláty i čínská hořčice už jsou sklizené, jinak by stejně vyběhly do květu. N ajejich místo tedy můžeme vysadit nové plodiny. Předpěstujeme si sazenie mangoldu, které vysadíme hned jak sklidíme ředkvičky. Předpěstujeme si také v teple domova sazenice rajčat a bazalky. Tyto sazenice dáme na záhon, jakmile nám pominuly mrazíky, nejdříve po polovině května. Ředkev a rajče jsou dobří sousedé, bazalka s rajčetem jsou ale ještě lepší sousedé. Bazalka totiž podporuje lepší chuť rajčat. ředkev si dobře rozumí i s fazolem. Na tomto záhonku obecně panují dobré sousedské vztahy a rostlinám se bude dobře dařit.
Ředkev, mrkev a cibule už nám povyrostly, ředkve už budou ke sklizni, cibule a mrkev budou ke sklizni v příštích měsících. Můžeme ale průběžně sklízet drobné cibulky, nabo cibulovou nať a mrkvičky. Pokud jsme udělali příliš hustý výsev, tak postupně během jara protrháváme, aby dospělé rostliny měly prostor a tím i rovnou sklízíme do kuchyně.
Srpen
Koncem července jsme sklidili cibuli a také mrkev. Na jejich místo můžeme vysadit další plodiny a začít si připravovat podzimní a zimní sklizeň. Můžeme vysít nebo vysadit předpěstované sazeničky salátů. Mrkev nahradíme například čínskou hořčicí.
Po sklizni ředkve vysadíme předpěstované sazeničky brokolice. Výhonková brokolice je speciální odrůda, která je mrazuodolná a plodí v zimních měsících. Semínka si vysejeme v červenci a po sklizni ředkve vysadíme na záhonek malé sazenice.
Mangold, rajčata i fazol nám poskytují skvělou sklizeň. Bazalka nám provoní záhonek i dobré jídlo, pomalu začíná kvést a poskytne i pastvu pro opylovače.
Listopad
Mangold, saláty i čínská hořčice nám krásně rostou a sklízíme. První mráz nám spálil rostliny teplomilných rajčat, fazolu i bazalku. Na uvolněné místo po těchto rostlinách můžeme rovnou vysít nebo vysadit další plodiny pro podzimní a zimní sklizeň. Rajčata možná odešla už dříve vlivem plísně a uvolnila prostor pro rostoucí brokolici.
Na uvolněné místo po fazolu vysejeme polníček, který rychle roste a na záhonku vydrží po celou zimu. Rajčata nahradíme drobnější claytonií, aby měla brokolice a kadeřávek dostatek prostoru. Kadeřávek jsem si předpěstovali a vysazujeme už sazeničky, z výsevu by to kadeřávek už nestíhal. Takto nám rostliny na záhonku vydrží až do jara a můžeme postupně sklízet, stačí rostlinky nastlat mulčem a zakrýt. Kadeřávek, výhonková brokolice a claytonia by to zvládli i bez zakrytí.
NÁVODY NA PĚSTOVÁNÍ
Stručné návody pro sadu
Pestré záhonky po celý rok
Chceš vědět, jak rostliny z dárkové sady pěstovat?
Mám pro Tebe stručné návody ke všem druhům zeleniny ze sady.
Líbí se Ti mé návody?
Pojď se se mnou naučit více. Můžeš začít třeba zakládáním záhonků bez rytí.
Chceš se dozvědět o záhonech bez rytí?
Naučím Tě vše důležité o úrodných záhonech.
🌱 Ukážu Ti rychlý způsob přípravy úrodného záhonu.
🌱 Dozvíš se, jak správně naplánovat záhonoviště.
🌱 Povím Ti vše o vyvýšených záhonech.
🌱 Doporučím Ti, jak a z čeho vytvořit obruby nebo cestičky.
🌱 Poradím Ti, jak ochránit úrodu před hlodavci nebo slimáky.
Ráda Tě vším provedu v mém mini kurzu Úrodné záhony bez rytí, kde najdeš video návody a textové medailonky. Budeš pak mít ve všem jednou pro vždy jasno a záhonky budeš zakládat chytře jedna báseň.
VIDEO NÁVODY + BONUSY
V tomto mini kurzu najdeš podrobné video návody na nejdůležitější témata k zakládání úrodných záhonů a šikovné BONUSY k tomu.
ROVNOU KE ZHLÉDNUTÍ
Videa si můžeš hned pustit a rovnou začít s plánováním a zakládáním záhonů. Rovnou do nich můžeš vysazovat sazenice, cibulky, nebo vysít semínka.
PŘÍSTUP NA 2 ROKY
Protože vím, že ne všechno hned klapne, tak všechny materiály v tomto průvodci Ti zůstanou přístupná po dobu 2 let. Můžeš se k nim kdykoliv během této doby vrátit.