Sada BIO semínek
PESTRÉ ZÁHONKY
Návody na pěstování
Stručné návody na pěstování všech druhů zelenin v dárkové sadě BIO semínek Pestré záhonky.
Dárková sada semínek Pestré záhonky po celý rok obsahuje 10 druhů a odrůd zeleniny v různých barvičkách, aby záhonky byly nejen plné zdravé zeleniny, ale také pestré a krásné na pohled, stejně jako úroda sama. Navíc jsem sadu sestavila tak, aby spolu tyto rostliny harmonicky fungovaly na záhoncích. Vybírala jsem pečlivě, jako sama pro sebe.
Celkově z těchto semínek vzejde přes 550 rostlin a to je myslím moc pěkná úroda BIO zeleniny, která potěší celou rodinu.
Duhový mix mrkve
Pestrobarevný mix šťavnatých mrkviček bude bavit i děti. To očekávání, jaká barvička se zrovna vytáhne ze země je k nezaplacení.
Všechny druhy jsou středně pozdní. Mix obsahuje 4 různé vzácné odrůdy mrkví zařazené na seznam ProSpecieRara: Riesen von Colmar 2, Gniff, Küttiger a Jaune du Doubs.
Každá z těchto odrůd patří mezi staré odrůdy, například odrůda fialové mrkve Gniff pochází původně z oblasti kolem Lugana. „Gniff“ znamená v ticinském dialektu právě “fialová”.
Návod na pěstování mrkve:
Mrkev se vysévá přímo na venkovní záhon v průběhu března či dubna. Doporučuje se s výsevem vyčkat na dobu, kdy je denní teplota alespoň 7 °C (ideální denní teplota pro pěstování je 16 °C). Hloubka výsevu je 1–2 cm. Doporučený spon je 30 x 10 cm. Doba klíčení je 10–20 dní (může být i delší).
Stanoviště by mělo být dostatečně slunečné, s neutrální až slabě zásaditou půdou a s dostatkem živin. Mrkev je zelenina druhé tratě, což znamená, že jí nevyhovují čerstvě vyhnojené půdy. Ani průběžné přihnojování během růstu není nutné. Nedoporučuje se také vysévat mrkev na místa, kde v předchozích letech rostla kořenová zelenina. Rostlinám dopřejte pravidelnou a dostatečnou zálivku.
Salát Lollo Bionda
Krásně zelený kadeřavý a křupavý salátek odrůdy Lollo Bionda je původem z oblasti Středomoří.
Rostlina tvoří kadeřavé zelené listy, spojené do otevřené růžice.
Jedná se o ranou odrůdu, odolnou vůči plísním.
Tenhle salátek načechrá každý čersvě udělaný zeleninový salát.
Návod na pěstování salátu:
S předpěstováním jarních odrůd salátů se začíná již v lednu a únoru ideálně s přisvícením, aby se sazenice nevytahovaly, sazenice se třemi až čtyřmi pravými listy se přesazují na záhon v březnu až dubnu do sponu 25 x 30 cm.
Salát nevyžaduje hodně slunné stanoviště, může se pěstovat i v lehkém polostínu. Ideální je pro něj teplota 10–20 °C. Dobře snáší i větší teplotní pokles, proto se dá pěstovat při ochraně i pro podzimní a zimní sklizeň. Vhodné je zakrýt sazenice netkanou textilií, která uchrání rostliny před škůdci a zkrátí období vegetace.
Půda by měla být středně těžká, bohatá na humus a neutrální nebo mírně zásaditá. Salát špatně snáší přímé hnojení a kyselé půdy. Ke zdárnému růstu potřebuje dostatečnou zálivku, která zajistí šťavnaté a křupavé listy.
Fazol Canadian Wonder
Bujně rostoucí indiánský keříčkový fazol Canadian Wonder tvoří fazole krásné pronikavé barvy a navíc má za sebou dlouhý příběh. Jde o skutečné dědictví pocházející z Kanady někdy před rokem 1873.
Podle knihy „Fazole z New Yorku (1931)“ byla známá také jako Červená Kanada. Není divu, pronikavě červená zralá semena jsou nezapomenutelná a rozzáří i každé jídlo.
Dají se jíst i zelené mladé lusky, ale kdo by se chtěl připravit o tu zářivou barvu zralých semen. Pro zralá semena je třeba si počkat asi 110 dní.
Návod na pěstování fazolu:
Semena fazolí se vysévají přímo na záhon od druhé poloviny května, nejpozději do konce června. Teplota vzduchu by neměla klesnout pod 15 ºC a teplota půdy pod 10 ºC. Ideální je teplota okolo 20 ºC. Keříčkové odrůdy se vysévají do hloubky 3 cm a do sponu 40 x 40 cm. Doba klíčení je 1–2 týdny.
Stanoviště by mělo být slunečné nebo polostinné, s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Půda by měla být lehčí až středně těžká, vlhká a s neutrálním pH. Rostlinám dopřejte dostatečnou zálivku. V době nasazování květů stačí vydatná zálivka 1x týdně. Fazole nepěstujte ve vyhnojené půdě v první trati, jde o plodinu druhé až třetí trati.
Pokud chcete zpracovávat celé lusky, pak se sklízejí v době, kdy jsou čerstvé a po ohnutí lehce křupnou. Naopak fazole pěstované pro zrno se sklízejí v době, kdy lusky zaschnou a semena dozrají a vybarví se.
Asijská hořčice Purple Osaka
Nádherně zbarvená a chuťově vynikající asijská nebo také čínská hořčice. Její tmavě zelenofialové listy kontrastují s jasně bílými žilkami, prostě skvost.
Drobné lístky se sklízejí čerstvé do salátů, které zpestří nejen svou barvou, ale také chutí. Větší listy jsou vhodné pro tepelnou úpravu.
Rychlá (21 až 45 dní) listová zelenina vhodná pro jarní nebo podzimní až zimní pěstování.
Návod na pěstování čínské hořčice:
Hořčice se vysévá od března do září, je možné rostliny předpěstovat, nebo vysévat přímo na záhon. Semena se vysévají do hloubky 2 cm do sponu 15 x 20 cm. Při hustém výsevu je nutné rostliny vyjednotit, když jsou vysoké cca 10 cm.
Hořčice není náročná na pěstování. Daří se jí na teplém a slunečném stanovišti v hlinitopísčité, propustné zásadité půdě. Zálivka by měla být přiměřená, nemá ráda přílišnou vlhkost. Jde o listovou zeleninu druhé trati, můžeme ji v době růstu lehce přihnojit přírodními hnojivy.
Cibule Red Baron
Cibule Red baron je dalším zpestřením záhonků.
Cibule této odrůdy jsou velké, kulovité s pevnou, tmavě červenou slupkou a na řezu je krásně viditelná kresba střídajících se pruhů.
Tato polopozdní odrůda červené cibule má jemně pikantní chuť, ve srovnání s většinou odrůd červené cibule má lehce silnější cibulovou chuť.
Návod na pěstování cibule:
Cibule se výsévá od konce března přímo na venkovní záhon. Hloubka výsevu je asi 0,5–1 cm. Klíčení trvá podle odrůdy 2–4 týdny. Ideální teplota ke klíčení je 12–18 ºC. Spon cibule ideálně 25–30 x 10–15 cm.
Cibule má ráda teplé a slunečné stanoviště. Půda by měla být písčitohlinitá, dobře propustná a humózní. Měla by být také neutrální nebo mírně zásaditá. Při pěstování cibule je potřeba myslet na závlahu, ale ne přílišné přemokření cibulek. Cibule se sklízí většinou koncem července, kdy cibulová nať z jedné třetiny až poloviny polehne.
Cucamelon
Roztomilá mini okurka, která má velikost plodů asi jako hrozno. Výborná křupavá jednohubka i pro děti, taková okurková obdoba cherry rajčete.
Rostlina cucamelonu nepodléhá plísním a plodí hojně až do prvních mrazů. Rostlina je velmi podobná klasické okurce, jen má drobnější lístky a je celkově jemnější, je nutná opora pro popínání rostliny.
Cucamelon je možné pěstovat venku nebo ve skleníku. Ve skleníku se mu velmi líbí a bujně tam roste.
Chuť má jako okurka s lehkým nádechem limetky. Dá se také zavařovat.
Návod na pěstování cucamelonu:
Cucamelon je nenáročná plodina, můžeme ho pěstovat venku, nebo ve skleníku (kde hodně bujně roste). Cucamelon se nezaštipuje, je odolný vůči chorobám i škůdcům tasdy u nás. Semena vysejeme koncem dubna doma nebo ve skleníku na chráněném místě, rostlina je teplomilná, nesnese mráz a chladné teploty. Předpěstované rostliny vysadíme v červnu do půdy na zahradu nebo je ponecháme ve skleníku. Spon výsadby stačí 15 cm a vysazujeme rostliny k opoře. Udržujeme přiměřenou zálivku. Cucamelony sklízíme, když plody jsou velikosti hroznů a sytě vybarvené a pevné.
Cucamelon běžně pěstujeme jako jednoletou rostlinu, ale lze také pěstovat jako trvalku – na konci vegetačního období ustřihneme nadzemní šlahouny, ponecháme asi 10 cm šlahoun a vyjmeme kořenové hlízy ze země (nutno vykopat před prvními mrazíky). Hlízy uložíme do vlhkého písku nebo pilin a ponecháme přes zimu v bezmrazé místnosti. Počátkem května zasadíme ven do půdy a kořen znovu obrazí.
Řepa Duhový mix
Pestrobarevný duhový mix 5 odrůd řepy potěší každého pěstitele i gurmána.
Tato směs na záhonku vykouzlí duhový koncert. Řepy mají nejen pestré barvy, ale také tvar a chuť.
Mix BIO semínek obsahuje tyto staré a netradiční odrůdy řepy: Golden, Ägyptische Plattrunde, Formanova, Chioggia a Vereduna Alba
Návod na pěstování řepy:
Řepa se vysévá koncem března či začátkem dubna pro letní sklizeň. Pro pozdní sklizeň a uskladnění přes zimní měsíce, se vysévá až v průběhu května. Pro zimní sklizeň se vysévá v červenci a srpnu. Vysévá se do řádků, které jsou od sebe vzdálené 25 cm. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Délka klíčení je kolem 10-14 dní. Při hustém výsevu rostlinky jednotíme na 10–15 cm od sebe.
Řepa je rostlinou druhé a třetí trati. Rostlina není náročná na půdu, ani na místo pěstování. Lze ji pěstovat v hlinité, písčité i hodně humózní půdě. Ani zálivka není příliš nutná, pokud nehrozí velké sucho, zaléváme případně v době nárůstu bulvy. Řepu sklízíme postupně od mladých lístků, drobných bulviček až po velikost tenisového míčku.
Rajče Krasnyj Krupnyj
Krásně červené velkoplodé rajče si získalo mé srdce a dlouhodobě se zabydlelo v mé zahrádce.
Parádní odrůda s mnoha přednostmi. Tato odrůda pocházející ze Sibiře, lépe odolává poklesu teplot.
Jde o tyčkové rajče, které má velikánské červené plody, které brzy dozrávají. Plody jsou šťavnaté a na to, jak jsou plody velké a těžké, tak jich rostlina nasazuje hodně.
Odrůda bývá mezi posledními na záhonu, slušně odolává i plísni.
Rajče El Dorado
Skvělé sladké cherry rajče, které se umístilo mezi TOP odrůdami mého testu chuti roku 2023. Při každém ochutnání je to prostě exploze parádní chuti.
Tyčkové rajče, které hojně plodí (a to je dobře, protože těhle rajčátek není nikdy dost).
Krásně červené plody tohoto cherry rajčete jsou lehce oválné a ve velikosti většího hrozna. Slupka je tenká a rajče je slaďounké a šťavnaté. Plody na vijanu dozrávají postupně.
Návod na pěstování rajčat:
Rajčata vyséváme ideálně na Josefa, tedy 19. března. Ideální hloubka výsevu je 0,5 cm. Doba klíčení je obvykle 1–2 týdny. Při klíčení je nutné udržovat pokojovou teplotu a zajistit dostatečné světlo, aby se rostlinky nevytahovaly.
Předpěstované rostliny rajčat vysazujeme od poloviny května ven na záhony (v době, kdy již nehrozí mrazíky a teploty jsou nad 10 C). Ideální spon výsadby je 70 x 40 cm. Rajčata vysazujeme na teplé, slunečné a dobře chráněné místo, se středně těžkou půdou, bohatě zásobenou živinami. Rajče je plodina první trati.
Rajčata průběžně v sezóně přihnojujeme přírodními hnojivy a udržujeme dostatečnou pravidelnou vláhu. Rajčata jsou náchylná k plísním, proto zaléváme ke kořenům. Sklízíme do prvních mrazů.
Měsíček lékařský
Krásná zářivá bylinka, která podpoří nejen naše zdraví na mnoho způsobů, ale zároveň chrání okolní rostliny na záhonku. Zajistí tak zdravější rostliny zeleniny a lepší sklizeň.
Skvělá komplementární léčivá bylinka je oblíbenou květinou opylovačů a podporuje tak i opylování zeleniny a tím její vyšší sklizeň.
Kouzelná bylinka, která by neměla chybět na žádném záhonku přírodního zahradníka.
Návod na pěstování měsíčku:
Okurka arménská je méně známá odrůda, která se botanicky řadí mezi cukrové melouny. V nezralém stavu mají její plody stejné využití jako salátové okurky, které připomínají i svou chutí. S postupným dozráváním chuťově spíše připomínají zmíněný meloun.
Rostlina se vyznačuje velkým výnosem. Plodí dlouhé (45–80 cm), světle zelené plody, které mají typické podélné rýhování. Dužina plodu je bílá až světle zelená, šťavnatá, s obsahem menších semínek.
Arménské okurky mají příznivý vliv na metabolismus člověka – pomáhají při obezitě, diabetu, únavě či hypertenzi. Mají vysoký obsah kyseliny listové.
Jsou velmi dobře stravitelné, nedozrávají do hořké chuti. Hodí se k přímé konzumaci nebo k přípravě salátů.
Nejčastěji se sklízejí od srpna do září.
Semena měsíčku lékařského se vysévají od března do dubna do hloubky 2–3 cm. Klíčí přibližně 2–3 týdny při teplotě nad bodem mrazu (ideální je teplota 16–18 °C). Semena se vysévají do sponu 30 x 20 cm. Rostlinám se bude dařit na slunečném místě s hlinitopísčitou půdou, která je dostatečně propustná a středně bohatá na živiny. Není vhodná příliš zamokřená půda, ale pravidelnou zálivku mají rostliny rády.
Květy se dají sbírat od června do září. Pokud měsíček po odkvětu v letníc měsících seříznete, stihne znovu vykvést.
Rostlinky se sklízí přibližně za 6 týdnů, už dříve ale můžeme sklízet výborné drobné mladé lístky. Rostlina je nenáročná na kvalitu půdy. Pro postupnou sklizeň vyséváme semínka průběžně v odstupu několika dní.
OSEVNÍ PLÁNY
Osevní plány pro sadu
Pestré záhonky
Chceš vědět, jak rostliny z dárkové sady nakombinovat na záhonky, aby se jim dobře dařilo?
Mám pro Tebe osevní plány přímo na míru.
Líbí se Ti mé návody?
Pojď se se mnou naučit více. Můžeš začít třeba zakládáním záhonků bez rytí.
Chceš se dozvědět o záhonech bez rytí?
Naučím Tě vše důležité o úrodných záhonech.
🌱 Ukážu Ti rychlý způsob přípravy úrodného záhonu.
🌱 Dozvíš se, jak správně naplánovat záhonoviště.
🌱 Povím Ti vše o vyvýšených záhonech.
🌱 Doporučím Ti, jak a z čeho vytvořit obruby nebo cestičky.
🌱 Poradím Ti, jak ochránit úrodu před hlodavci nebo slimáky.
Ráda Tě vším provedu v mém mini kurzu Úrodné záhony bez rytí, kde najdeš video návody a textové medailonky. Budeš pak mít ve všem jednou pro vždy jasno a záhonky budeš zakládat chytře jedna báseň.
VIDEO NÁVODY + BONUSY
V tomto mini kurzu najdeš podrobné video návody na nejdůležitější témata k zakládání úrodných záhonů a šikovné BONUSY k tomu.
ROVNOU KE ZHLÉDNUTÍ
Videa si můžeš hned pustit a rovnou začít s plánováním a zakládáním záhonů. Rovnou do nich můžeš vysazovat sazenice, cibulky, nebo vysít semínka.
PŘÍSTUP NA 2 ROKY
Protože vím, že ne všechno hned klapne, tak všechny materiály v tomto průvodci Ti zůstanou přístupná po dobu 2 let. Můžeš se k nim kdykoliv během této doby vrátit.