Kněžice
Novinka mezi škůdci na našich zahrádkách jsou kněžice. Mezi ty nejvýznamnější patří kněžice zeleninová (Nezara viridula) a kněžice mramorovaná (Halyomorpha halys). Tyto druhy nám mohou způsobit velké škody na plodinách i okrasných rostlinách.
Kněžice zeleninová pochází původně z tropických a subtropických oblastí Afriky, Asie a Ameriky. Kněžice mramorovaná pochází z východní Asie, konkrétně z oblastí Číny, Japonska a Koreje. Díky mezinárodnímu obchodu se tyto druhy postupně rozšířily do Evropy i do ČR. Vzhledem k postupnému oteplování klimatu se u nás dokázaly dobře adaptovat a jejich populace a způsobené škody na úrodě se v posledních letech zvyšují.
Kněžice škodí především tím, že propichují a sají plody, ale i stonky a listy rostlin. Při sání mohou přenášet různé rostlinné choroby. Ze zeleniny se zaměřují často na rajčata, papriky, okurky, fazole, ale nepohrdnou ani ovocem, milují broskve, hrušky, ale i jahody. Najdete je ale i na okrasných květinách, jako jsou růže nebo ibišky.
Kněžice zeleninová
(Nezara viridula)
- Dospělci mají typické jasně zelené tělo o délce 12–15 mm. Tvar těla je štítovitý, což je charakteristické pro kněžice.
- Nymfy procházejí několika vývojovými stádii, během nichž mění barvu od černé s červenými skvrnami po zelenou.
- Možná vám připomíná smradlavého brouka z borůvčí (který je ale v zahrádkách neškodný) a to nejen vzhledem, ale i zápachem. Při ohrožení vylučuje nepříjemný zápach a zanechává ho i na rostlinách a plodech.
Kněžice mramorovaná
(Halyomorpha halys)
- Dospělci mají hnědé až šedohnědé mramorované tělo o délce 12–17 mm. Na tykadlech a okrajích těla mají charakteristické bílé proužky.
- Nymfy procházejí pěti vývojovými stádii, během nichž mění barvu a velikost, ale obecně mají tmavé tělo s výraznými skvrnami.
- I tato kněžice vám zanechává na plodech smradlavé sekrety a plody jsou tak nepoužitelné.
- Nebezpečné je, že produkuje velké množství potomků, takže je potřeba se mít na pozoru.
- Kromě škod na zahradě se vám pak ještě snaží na podzim dostat domů, protože hledá úkryt v budovách.
Jak na kněžice bez chemie
Protože jde o nového škůdce v našich zahrádkách, tak se ještě zkoumá, co na ně opravdu platí. Nejdůležitější je prevence, pravidelně prohlížejte rostliny, dívejte se ze spodní strany listů a hledejte vajíčka. Vajíčka jsou obvykle kulatá a seskupená do malých shluků. Pokud objevíte vajíčka, jemně je setřete a zničte. Tím výrazně snížíte počet vylíhnutých larev. Nymfy a dospělce uvidíte snadněji a to i na plodech zeleniny. Protože se jedná o invazivní druhy, tak neváhejte a okamžitě zasáhněte při zjištění napadení. S detekcí vám pomohou i lepové destičky či pasti kolem zahrady pro sledování přítomnosti kněžic.
Takto vypadají Kněžice zeleninové ve všech jejich stádiích.
Ruční sběr
Jedním z nejjednodušších (a z mého pohledu nejúčinnějších) způsobů, jak se vypořádat s kněžicemi, je ruční sběr. I když je to pracné, můžete rychle snížit počet kněžic na rostlinách. Kněžice jsou poměrně pomalé, nymfy jsou neokřídlené, což usnadňuje jejich sběr. Jakmile zahlédnete dospělé brouky, nebo nymfy, tak je rychle posbírejte a jak už jsem zmínila výše, dívejte se také po vajíčkách ze spodní strany listů. Pro ochranu před nepříjemným zápachem a možným podrážděním pokožky si na to vemte rukavice. Můžete je sbírat do misky s mýdlovou vodou, která je rychle zahubí.
Feromonové pasti
Feromonové pasti jsou nejúčinnější během období rozmnožování, protože využívají specifické pachové signály (feromony) k přilákání dospělých jedinců. U kněžic to obvykle znamená, že pasti budou nejúčinnější od května do srpna, kdy je aktivita kněžic nejvyšší.
- Květen až červen: Tento čas je klíčový pro začátek rozmnožování, kdy dospělé kněžice začínají hledat partnery.
- Červenec až srpen: Toto období zahrnuje vrchol rozmnožování a také kladení vajíček.
Proto je dobré nasadit feromonové pasti na začátku sezóny, tedy v květnu, a udržovat je aktivní po celé léto. Tímto způsobem lze zachytit nejvíce kněžic ještě před tím, než se přemnoží se na zahradě.
Pestrá zahrádka
Pěstování pestré zahrádky a také záhonků je téma, kterým se často zabýváme, protože se snažíme na zahrádce napodobit pestrost v přírodě. Zkuste zařadit více rostlin, které kněžice odpuzují. Mezi takové rostliny patří například česnek, měsíček lékařský, máta nebo levandule. Tyto rostliny lze vysadit kolem citlivých plodin jako ochranný pás.
Instalace bariér
- Lepové pásy: Umístěte je kolem kmenů stromů a rostlin, aby zachytily lezoucí nymfy.
- Fyzické kryty: Použití netkaných textilií nebo jemných síťovin vám pomůže k ochraně rostlin před napadením.
Úklid na podzim
Nejsem zastáncem přílišného úklidu na zahrádce, ale v případě, že čelíte invazi tohoto škůdce, tak je dobré si přecijen preventivně poklidit.
Kněžice často přezimují ve zbytcích rostlinného materiálu nebo ve štěrbinách a škvírách kolem domu. Odstranění odumřelých rostlin, shrabání listí a úklid dřevěných desek či jiných skrýší může zabránit jejich úspěšnému přezimování.
Použití přírodních repelentů a insekticidů
Neemový olej
- Postřik rostlin roztokem neemového oleje může odradit kněžice a narušit jejich reprodukční cyklus. Neem Azal se dá snadno pořídit, to bych doporučila dát i třeba na rámy oken a dveří, pokud se tam budou snažit dostat na přezimování.
Domácí mýdlový roztok
- Smíchejte jemné BIO tekuté mýdlo s vodou a postříkejte napadené rostliny. Mýdlový roztok obecně narušuje ochranný voskový povlak hmyzu.
Česnekový sprej
- Rozmačkejte několik stroužků česneku, smíchejte s vodou a nechte louhovat. Poté sceďte a použijte jako postřik na rostliny. Silné aroma odrazuje kněžice od sání na takových rostlinách.
Kontrola kněžice zeleninové a mramorované může být výzvou, ale s použitím kombinace výše uvedených metod můžete účinně snížit jejich populace a ochránit svou zahradu před škodami. Klíčem je pravidelné monitorování, sběr a podpora biodiverzity.
Přeji vám úspěšné pěstování bež těchto nežádoucích návštěvníků!