Výsev okurek se nám nachýlil, protože tradičně na Marka, tedy 25. dubna, se vysévá okurka. Pokud máte skleník nebo fóliák, tak už můžete v klidu vysévat okurky. Pokud je chcete pěstovat jen venku, tak bych ještě tak 2 týdny počkala. 😉
👉 Máme dvě možnosti – předpěstování doma nebo přímý výsev. Vše má své pro a proti. Když už máme dnes toho Marka, tak si o těch okurkách pojďme něco říci. 😉 Výsev okurek pro předpěstování doma je sice možný asi od poloviny dubna, ale já bych nikam nespěchala a počkala alespoň na toho Marka.
👉 Okurky jsou totiž větší citlivky, než třeba rajčata. Rajčata si tedy (jak do skleníku, tak ven) troufnu vysadit i trochu dříve, než sazenice okurek. Pokud je totiž chladné jaro, tak půda není vyhřátá a noční teploty dávají okurkám hodně zabrat. Pokud uspěcháte jejich výsadbu, okurky přestanou růst, budou se trápit a bude jim trvat, než se pak vzpamatují. A můžete je chladem i zahubit.

Jaké jsou výhody a nevýhody předpěstování okurek?
VÝHODY:
🥒 víme kolik semen vzešlo a pokud máme sazenic málo, vysejeme další semena již přímo do záhonu nebo skleníku,
🥒 sazenice jsou silné a mohou odolat lépe škůdcům jako jsou slimáci,
🥒 úroda bývá dříve
🥒 můžeme se dřívější sklizní dostat k větší úrodě, než přijde na okurky plíseň.
NEVÝHODY:
👉 potřebujeme místo pro rychle rostoucí větší sazenice (skleník, okenní parapet),
👉 práce s přesazováním
👉 sazenice mají omezený prostor a nerostou tak rychle, jako ve volné půdě (náskok nemusí být nakonec tak velký).
👉 nutné otužování rostlin před výsadbou ven
👉 sazenice jsou choulostivější, nemusí lépe odolávat výkyvům počasí a vláhy
Já osobně jsem zastáncem toho si ušetřit práci navíc a okurky vysévám napřímo. Přijde mi, že výhody přímého výsevu převažují nad nevýhodami a snažím se nebýt nedočkavá (ikdyž občas to jde opravdu těžko). Trpělivost je jedna z náročných pěstitelských dovedností.

Jak správně vysít okurky
Vyberte vhodná semena:
Zvolte odrůdu okurek, podle toho, jaké chcete pěstovat. Existují různé druhy a odrůdy okurek. Jedny jsou salátové okurky, které se pěstují spíše ve skleníku a jejich plody jsou takové ty podlouhlé. Pozor na to, že některé odrůdy salátovek bývají i trnité. Nebo můžete pořídit nakládačky, které mají krátké plody a typicky jsou používané na zavařování. Nakládačky bývají většinou trnité, nebo alespoň chlupatější. Nakládačky se většinou pěstují venku.
Valná většina semen okurek ke koupi jsou odrůdy hybridní F1, které se nedají spolehlivě semenařit. V mém e-shopu BIO semínek Zahrada pro zdraví najdete ale všechna semínka NEHYBRIDNÍ a jsou tak vhodná k dalšímu semenaření. Nejste pak odkázáni na nekonečný nákup semínek a svoboda a soběstačnost vykukují na obzoru. Stačí si vybrat:
- BIO okurka hadovka Bono59 Kč
- BIO okurka hadovka Tanja59 Kč
- BIO okurka Vorgebirgstrauben59 Kč
- BIO Cucamelon okurka59 Kč
- BIO Arménská okurka59 Kč
Předpěstování sazeniček doma
🥒 Semínka okurek můžete dopředu namočit, budou pak lépe a rychleji klíčit. Nechte je tam pár hodin, nebo přes noc, ale určitě ne déle, než 24 hodin, jsou to živé organismy a můžete je utopit.
🥒 Semínka můžete při máčení i rovnou přírodně namořit proti plísním, stačí na to jednoduchý odvar z heřmánku, jinými slovy klasický heřmánkový čaj, který se nechá vychladnout. Můžete použít i přesličku, případně směs obojího.
🥒 Připravte si sadbovače – umyté, ideálně čistou vodou s octem. Můžete vysévat hromadně do mističky, ale pak se to hůře přesazuje, doporučuji spíše komůrky sadbovače, malé květináčky, nebo třeba kelímky od jogurtu s dírami ve dně.
🥒 Používejte podmisky pod květináče nebo sadbovače. Pro rostliny není dobré, aby měly přemokřené kořeny, proto vždy mějte odtokové dírky ve dně pěstební nádoby a podmisku, kde lze přebytečnou vodu vylít.
🥒 Vyrobte si cedulky, snadno a rychle zdarma třeba z kelímku od jogurtu. Případně samozřejmě můžete koupit krásné a úhledné cedulky, to je o prioritách.
🥒 Substrát pro výsev by měl být lehký a málo výživný, můžete si namíchat svůj (jak na to učím v kurzu Pěstujeme BIO po celý rok), nebo koupit ideálně substrát bez rašeliny. Proč bez rašeliny? Protože rašelina je vzácný přírodní zdroj, který je u nás chráněný, v rašeliništích se chodí po chodníčkách, ale v zahraničí se bohužel drancuje a pak prodává. Proto doporučuji se rašelině vyhnout a to nejen v substrátech, ale také v rašelinových pěstebních tabletách, nebo květináčcích.
🥒 Výsevní substrát nezapomeňte propařit. Stačí dát do trouby na 20-30 minut na 100C. Zajistíte tak bezpečnost, nebudou se vám tam líhnout škůdci a šířit plísně a jiné choroby, které by náchylné sazeničky decimovali.
🥒 Substrát si navlhčete dopředu, stačí dát třeba na hodinku do podmisky vodu a on si ji nasaje.
🥒 Semínka okurek vysejte asi 2 cm hluboko (odpovídá to poučce 2x hlouběji než velikost semínka). Jemnou vrstvou zasypte a lehce přitlačte, aby tam byl dobrý kontakt semínka s půdou a bylo ve vlhku, nevyschlo. To je totiž kritické období, jakmile naklíčené semínko zaschne, je konec. Proto máme ale často tendenci výsevy a mladé sazeničky přelévat, to také nedělá dobrotu, tak pozor na to.
Příprava půdy na záhonku či ve skleníku
Okurky potřebují dobře propustnou a výživnou půdu. Před výsevem (nebo výsadbou předpěstovaných sazenic) okurek přidejte kompost nebo zralý (uleželý) hnůj, aby se zlepšila půdní struktura a zásoba živin.
Výsev semen ven
Vyberte si ideálně den, který není slunný a parný, aby půda rychle nevyschla. Semena okurek vysejte do hloubky asi 2 cm a asi 30-40 cm od sebe, aby měly dospělé rostliny dostatek prostoru.
TIP: Do jamky nalijte nejdříve vodu, semínka pak budou lépe vzcházet.
Nezapomeňte označit výsevy okurek rovnou cedulkou s odrůdou, někdo dává i datum výsevu, pokud toho má více. 😉
Zálivka
Po výsevu okurek půdu důkladně zalijte a zalévejte je pravidelně. Pozor jen na přemokření. Okurky mají rády rovnoměrnou vlhkost, takže pravidelně sledujte vlhkost půdy a zavlažujte podle potřeby.
Péče o mladé rostlinky
Po vyklíčení okurkových semen budou rostlinky postupně vyrůstat. Potřebují pro zdárný růst dostatek světla a tepla. Proto je nevysévejte ven příliš brzy, kdy jsou ještě nízké teploty (především ty noční). To si je raději předpěstujte doma v teple. Okurky jsou citlivky a chladné teploty nenesou dobře.
👉 Pojďte s námi nasdílet své okurkové zkušenosti na FB do Zahradní klubovny, kde je parta stejně nadšených BIO zahradníků. 😉
Těšíme se na vaše sdílení.
Chcete mít vlastní BIO úrodu po celý rok?
🌿 Pokud se chcete naučit jak pěstovat nejen okurky, ale spoustu dalšího zdravého jídla po celý rok, tak se můžete přidat k nám do kurzu Pěstujeme BIO po celý rok. Nejen že se naučíte pěstovat krok za krokem bez chemie a rytí, ale po celý rok vám budu stát po boku.
Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty, zázvor a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych vám podala pomocnou ruku při vašem pěstování zdravé úrody bez špetky chemie a zbytečné dřiny s rytím nebo pletím.
Přidejte se k nám!