🌱 Co s letošní úrodou rajčat? Pokud máte zahrádku plnou rajčat a už nevíte, co s nimi, tento článek je přesně pro vás. V sezóně máme rajčat dostatek, ale jakmile přijde zima, ty ze supermarketu nám radost neudělají. Proto je dobré je nyní správně zpracovat a uchovat si chuť léta na později.
Tipy na rychlé a efektivní zavařování rajčat
Když přijde období sklizně rajčat, občas už ani nevíme, jak s nimi naložit, abychom si je uchovali co nejlépe na pozdější měsíce, kdy už náš kraj zahalí zima a sníh. Mám velké pochopení pro každého, kdo má velmi málo času na zavařování během sezóny. Proto jsem sepsala své nejrychlejší tipy, jak zavařuji rajčata pro pozdější využití.
Ultrarychlé zavaření ve vlastní šťávě:
Mám dvě ultrarychlé metody, jak na rajčata ve vlastní šťávě.
První metoda je jednoduše nasucho. Nakrájejte rajčata na kousky. Pokud se chystáte rajčata při jejich pozdějším využití loupat, tak doporučuji větší kousky, snadněji je pak oloupete. Pokud víte, že je chcete spíše mixovat a pasírovat na omáčky, tak je dejte na drobnější, vejde se vám jich do sklenice více. Nakrájená rajčata tedy napěchujeme do sklenic, zavíčkujeme a pak zavaříme v horké vodě na 80C asi 30 minut. Hotovo! Rajčata pustí vlastní šťávu amůžete si je pak v zimě využít libovolným způsobem.
Druhý tip na parádně rychlé zpracování, které využívám, když nemám čas na zpracovávání rajčat je tento. Nakrájejte rajčata (ani není třeba na drobno), dejte je na chvilku povařit do hrnce a ještě horká je nalijte do vyvařených sklenic. Zavřete, otočte dnem vzhůru a hotovo! Toto rychlé zavaření vám poskytne zásoby na vaření po celou zimu. Výhoda oproti předchozí metodě je, že se do sklenice takto vejde více rajčat. Je tedy na každém, zda má chuť na ten krok navíc s podušením v hrnci.
Univerzální rychlovka z rajčat:
Pokud máte pár minutek navíc a chcete jemnější strukturu, rozmixujte povařená rajčata tyčovým mixérem a poté naplňte sklenice. Horkou rozmixovanou směs dejte hned do vyvařených čistých sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Není třeba to dál zavařovat. Je to ideální rychlá příprava na polévky a omáčky.
Domácí passata:
Máte-li čas a chuť, přepasírujte rajčata přes jemné síto, abyste získali hladkou texturu a dali pryč slupky a semínka rajčat. To už je trochu piplačka, takže kdo chce mít čistou jemnou texturu pro každou rajskou omáčku nebo na pizzu už připravenou, chce to víc práce. Přepasírované pak můžeme dát rovnou do sklenic a zavařit na 80C na 30 minut, nebo ji dát zpět do hrnce a jakmile začne bublat, tak ji horkou nalít do sklenic. Otočte sklenice dnem vzhůru dokud nevychladnou. Hotovo.
TIP: Pokud máte v passatě příliš mnoho vody (záleží na typu rajčat, která používáte), můžete jít ještě o krok dál a vzít to přes plátýnko. Přebývající vodu dáte pryč rychle a snadno, nemusíte trávit hodiny u plotny čekáním, než se voda vyvaří. Tuto rajčatovou vodu ale nemusíte vylévat, přecijen je plná zdraví z naší zahrádky. Tuto vodu můžete zahřát k varu a zavařit ji zvlášť a použít pak později do rajčatových polévek, nebo omáček.
Přípravy rajčat pro fajnšmekry:
Pokud máte zrovna čas a chuť si s tím trochu pohrát, tak můžete ještě pokračovat dál. Zde se nabízí poměrně hodně možností, kreativitě se meze nekladou. Můžete přidat další bylinky a koření, rajčatům kromě soli a pepře sluší bazalka, rozmanrýn, tymián, oregano, balzamiko, nebo citrónová šťáva. Přidat můžete také další druhy zeleniny a ještě posunout chuť rajčat na další úroveň, jako například česnek, cibuli, zázvor, papriky nebo chilli papričky. Vykouzlíte si dopředu lahodná jídla, která pak máte na rychlé večeře a chvilky, kdy nemáte čas, energii a chuť dlouze vařit. Zde jen takových pár nejzákladnějších možností a jedna netradiční k tomu.
Rajská omáčka: Rovnou si do té passaty dejte koření a další ingredience pro rajskou omáčku, můžete si takto zavařit rovnou přípravu na rajskou (bez jíšky) a v zimě si ušetříte práci.
Omáčka na špagety: Přidejte si oregano, česnek a další ingredience, které máte rádi. ípadně pokud děláte omáčky na špagety a podobně, tak si je můžete takto rovnou nachystat (přidáte bazalku, nebo další koření a ingredience dle chuti).
Lečo: Kombinace rajčat, papriky a cibule vykouzlí ideální základ pro rychlé zimní večeře. Připravte si tuto základní směs klidně rovnou se solí a pepřem a zavařte si ji. Respektive stačí horkou směs rovnou plnit do čistých vyvařených sklenic a otočit dnem vzhůru. Pak již kdykoliv po otevření stačí dle chuti přidat vejce či klobásu a za pár minut máte hotovo.
Marmeláda: Pokud máte chuť na něco sladkého, zkuste netradiční Rajčatovou marmeládu. Chutná skoro jako meruňková (a může tak i vypadat).
Jak na ta nejchutnější rajčata bez chemie?
Rajčata jsou skvělým darem z naší zahrady, který si můžete užívat i v zimních měsících. Ať už je zavaříte, usušíte nebo si připravíte domácí kečup, možností je nespočet.
My, přírodní zahradníci si zakládáme na tom, že naše plodiny jsou pěstovány v souladu s přírodou, bez chemie. Rajčata ze zahrádky mají lepší chuť a vůni, která se nedá srovnávat s těmi kupovanými z obchodu a supermarketu. Rajčata ze zahrádky jsou nejen chutnější, ale i výrazně zdravější – plná vitamínů a antioxidantů. Navíc si můžeme vybrat, jak budou naše rajčata vypadat, podívejte se na pestrou paletu barev a chutí mé kolekce zajímavých odrůd rajčat i s testy jejich chuti.
Chcete vědět, jak si vypěstovat vlastní úrodu bez chemie a bez zbytečné dřiny s rytím nebo pletím?
Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Více než 200 video návodů, ve kterých vás provedu celou sezónou, abyste měli úrodu po celý rok i v zimě.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a ovoci, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych Vám podala pomocnou ruku při vašem pěstování.
Přidejte se k nám!