Sklizeň česneku
Česnek je nejen v Čechách velmi oblíbenou plodinou, která je základem spousty kulinářských záležitostí. Na pěstování je česnek docela nenáročnou plodinou a nemusíme si ho zas tak moc všímat. Kdy je ale potřeba zbystřit a začít si česneku více všímat, je právě nyní. Zvlášťe letošní rok je tak trochu ve všem napřed a i sklizeň česneku bude letos dříve, než jsme zvyklí.
Kdy sklidit česnek paličák
První záležitostí je, pokud pěstujete česneky paličáky, že byste měli včas vyštípnout květy, aby se česnek více soustředil na cibuli pod zemí, než na tvorbu květenství a pacibulek v nich. Květní stvoly jsou fajnově zatočené, na konci se rozšiřují v budoucí květ. Jakmile je uvidíte, tak ty konce dejte pryč. Pokud vaše česneky ne a ne tyto květní stvoly vytvořit, máte odrůdu česneku nepaličáku, které je netvoří. Je s nimi tak ještě o chlup méně práce, než s paličáky. Kdyby jste se ptali, proč si s tím vyštipováním dávat práci, tak jak už jsem naznačila, česnek bude dávat energii opět do tvorby česnekových cibulí pod zemí, protože to je jeho jediná zbývající šance na množení. A pro nás to znamená, že budou větší stroužky česneku, a to výrazně. Pokud byste chtěli vědět více o tom, na co je dobré v červnu v zahradě nezapomenout, tak mrkněte na článek Zahrada v červnu i s názornými videi.
Když už budete u toho zaštipování květenství u paličáků, tak si tam můžete rovnou jeden nebo dva květní stvoly nechat. Proč, když jsou pak menší cibule česneku? Protože vám ukáží ten správný moment ke sklizni. Pokud si chcete určení momentu ke sklizni usnadnit, tento jeden nebo dva kousky vám to naznačí. Pokud se totiž květní stvol začne narovnávat, blíží se ten správný moment. Nejideálnější je, když je květní stvol česneku do pravého úhlu. Druhý nejlepší moment je, když se květní stvol zcela narovná a tyčí se hrdě vzhůru k nebi.
Pro nás pěstitele určite není dobré čekat, až se květy rozevřou a česnek začne tvořit pacibulky, protože to je energeticky tuze náročné a poznáte to na menších cibulích pod zemí. Ale pokud chcete potěšit včelky a další hmyzáčky, tak směle do toho. Pacibulky v palici pak můžete využít třeba na vlastní osivo česneku. Trvá to déle, ale nakonec i z pacibulek vyroste nějaký ten česnek.
Jak poznat, kdy je ke sklizni česnek nepaličák
Česnek nepaličák netvoří květní stvoly s palicí plnou pacibulek, proto se musíme podívat na další ukazatele ke sklizni. Jaké jsou jiné možnosti, o tom se dozvíte ve video návodu z mé dílny Zahrady pro zdraví níže.
Co můžeme tedy vysévat na uvolněné místo po česneku:
Když už víme, kdy česnek sklidit, tak je také fajn se podívat na to, co můžeme rovnou na záhonek uvolněný česnekem vysadit. Byla by přece škoda nechat záhonek ladem další více než půlrok. Naopak, půda by neměla být holá a tak ji opět něčím zaplníme, jinak si tam bude holdovat plevel. Jaké máme vhodné adepty pro následnou sklizeň během podzimu a třeba i zimy?
Některé plodiny, které je fajn vysadit už jako předpěstované sazenice jsou například Růžičková kapusta, kadeřávek Nero di Toscana, nebo třeba zimní pórek, ty by se měli vysít nejpozději v červnu a místo sklizeného česneku už tedy vysadit v červenci sazeničky. Z mojí kolekce BIO semínek si je můžete také pořídit. Jsou součástí speciálních Sad BIO semínek.
Růžičková kapusta Rubine
Stará odrůda růžičkové kapusty ze seznamu ProSecieRara, která má neobvyklou fialovou barvu.
Růžičková kapusta má dlouhou vegetační dobu a nejinak je tomu u této odrůdy, vysévá se tedy do června a ke sklizni je od pozdního podzimu přes celou zimu až do jara.
Netradičně zbarvené kapustičky rozsvítí nejen zimní zasněžené záhonky, ale také zpestří jídelníček.
Kadeřávek Nero di Toscana
Tradiční kadeřávek původem z Itálie, z oblasti Toskánska. Rostliny jsou mohutné, dorůstající za vhodných podmínek výšky až 1 m.
Silné a bujně rostoucí rostliny s bublinatými, modro zelenými listy v zahradě nikdo nepřehlédne.
Rostliny jsou mrazuvzdorné a máte tak sklizeň zdravé zeleniny i v chladných zimních měsících.
Zimní pór Freezo
Zimní pór, který je velmi odolný mrazu a je tak skvělou volbou pro přezimování přímo na záhonech a průběžnou sklizeň až do jara. Sklízí se od prosince až do dubna.
Jeho silný stonek bývá mezi 15-20 cm dlouhý. Tmavě zbarvená odrůda zimího pórku, se kterou budete mít vitamíny a skvělou čerstvou zeleninu po dlouhé měsíce.
Zelenin, na které je v pohodě čas a můžete je tedy vysít na záhonek rovnou po slizeném česneku, je poměrně hodně. Můžete vysévat například speciální výhonkovou brokolici pro zimní sklizeň odrůdy Purple sprouting Brokolice, kadeřávek Red Russian, který stihne do zimy narůst i z přímého výsevu po sklizni česneku. Kedlubny jsou také skvělým adeptem pro hojnou podzimní sklizeň a pokud chcete zkusit nějakou specilaitku, tak kedluben Dyna je nejen nezvykle zbarvený, ale také při dobré závlaze dokáže narůst pěkně velký.
Brokolice Purple Sprouting
Neuvěřitelně krásná a mrazuodolná výhonková brokolice.
Tato odrůda má fialové hlavičky a jemné stonky, které dozrávají na konci zimy, kdy v okolí není téměř žádná jiná čerstvá zelenina.
Na fialově rašící brokolici se postupně tvoří nové postranní výhonky, které lze opakovaně sklízet.
Kadeřávek Red Russian
Mrazuvzdorný a velmi atraktivní kadeřávek s modrozelenými, silně pilovitými listy a růžovo červeným až levandulově fialovým žilkováním a řapíky.
Ve srovnání s jinými odrůdami kadeřávků jsou listy jemnější a sladší. Je proto zvláště zajímavý jako baby lístky, které lze sklízet asi po 30 dnech nebo dospělé listy později.
Kedluben Dyna
Neobvykle vyhlížející kedluben s fialovomodrou bulvou a zelinkavými listy. Bulvy dorůstají při dostatku vláhy větších rozměrů, podobně jako Superschmelz.
Kedluben určený pro pěstování pro podzimní sklizeň tedy s výsevem v létě a sklizní od konce léta až do listopadu.
Většina odrůd tuřínu už bude mít s přímým výsevem na kahánku, ale odrůda Wilhelmsburger to zvládne i z červencového výsevu, kdy už bude česnek pryč. Případně můžete tuřín i předpěstovat, ale raději má své pevné místečko hend od začátku a jednodušší je ho vysít rovnou do záhonku.
Tuřín Wilhelmsburger
Původní odrůda tuřínu ze sbírky unikátů ProSpecieRara.
Odrůda Wilhemsburger má specifické žluté zbarvení se zelenými listy a pevnou dužinou. Odrůda snese i průměrný mráz, bulvy sklízíme od poloviny září po celý podzim. Při zakrytí zvládne na záhonu i zimní měsíce.
Vyloženě skvělé jsou po česneku různé druhy listových zelenin, jako jsou asijské listovky, nebo saláty, polníček, roketa a nebo třeba čekanka, která není u nás až tak tradiční, hodně si na ní ujíždějí v Belgii a Francii, kde je delikatesou a kouzlí z ní různé studené i teplé záležitosti.
Asijská hořčice Purple Osaka
Nádherně zbarvená a chuťově vynikající asijská nebo také čínská hořčice. Její tmavě zelenofialové listy kontrastují s jasně bílými žilkami, prostě skvost.
Rychlá (21 až 45 dní) listová zelenina vhodná pro jarní nebo podzimní až zimní pěstování.
Salát Lollo Rosa di Vino
Krásně kadeřavý a křupavý salátek odrůdy Lollo Rossa di Vino je původem z oblasti Středomoří.
Rostlina tvoří kadeřavé vínově červené listy, spojené do otevřené růžice. Jeho barva rozzáří každý zeleninový záhonek a bude lákat k utržení.
Kozlíček polníček
Skvělá listová zelenina, kterou si užijete do salátů v průběhu jara, podzimu, ale klidně i celé zimy. Jedná se o rychle rostoucí rostlinu, která má tmavě zelené okrouhlé listy. Jemné lístky mají také příjemnou jemnou chuť.
Kozlíček je velmi bohatý na vitamíny a stojí si v tomto ohledu výše než klasický hlávkový salát.
Čekanka Rosa di Verona
Unikátní odrůda ze sbírky ProSpecieRara. Neobvyklá zelenina pro zpestření zimních záhonků.
Tato krásně zbarvená odrůda čekanky se vysévá v letních měsících a sklízí se od února do konce dubna. Vykrývá tak náročné hladové období, kdy běžná zimní zelenina už je po sklizni a jarní výsevy ještě neplodí.
Vysévat můžete ale třeba také mrkev, jak pro pozdní podzimní sklizeň, tak pro ponechání na záhonku přes zimu. Stejně jako řepu. Aby ten pošmourný podzim a zima byly trochu veselejší, nabízím BIO semínka pestrobarevných směsí mrkve i řepy. No a ve skvělém duhovém triu nesmí chybět ani pestrobarevný mangold, který můžete také vysít i po sklizni česneku a mít krásné barevné záhonky až do začátku zimy.
Duhový mix mrkve
Pestrobarevný mix šťavnatých mrkviček bude bavit i děti.
Všechny druhy jsou středně pozdní. Mix obsahuje 4 různé vzácné odrůdy mrkví zařazených do sbírky ProSpecieRara: Riesen von Colmar 2, Gniff, Küttiger a Jaune du Doubs.
Řepa Duhový mix
Pestrobarevný duhový mix 5 odrůd řepy potěší každého pěstitele i gurmána. Tato směs na záhonku vykouzlí duhový koncert. Řepy mají nejen pestré barvy, ale také tvar a chuť.
Mix BIO semínek obsahuje tyto staré a netradiční odrůdy řepy zařazené na seznam ProSpecieRara: Golden, Ägyptische Plattrunde, Formanova, Chioggia a Vereduna Alba
Mangold duhový
Duhové barvy mangoldu rozzáří každý záhonek. Směs barev od červené přes růžovou, oranžovou, žlutou až k bílé barvě řapíků nadchne každého, kdo projde kolem.
Pro milovníky špenátu je mangold skvělou alternativou, která navíc je k dispozici po celou sezónu.
Takovou trochu netradiční plodinou pro podzimní sklizeň je třeba hrášek, většina odrůd by to při výsevu v červenci měla stihnout na podzim do lusků, nabízím krásnou pestrou sadu Hráškový kvartet, ale pokud si chcete být jistí, tak mám v BIO kvalitě odrůdu, která se i vyloženě jako rychlá jmenuje – Rapido.
Hrách Rapido
Jde o rychle rostoucí odrůdu hrášku pro brzkou sklizeň. Rostliny této odrůdy hrachu dorůstají až 100 cm.
Květy jsou bílé a lusky jsou klasicky zelené se šťavnatými sladkými kuličkami uvnitř.
Všechna tato semínka pěkně certifikovaná a v BIO kvalitě najdete v již zmíněných sadách BIO semínek s know how od zapálené zahradnice. Některé mají i osevní plány na míru dané sadě. Nyní aktuální, které obsahují i tato zmíněná semínka pro druhou vlnu výsevů jsou především Sada Červnové výsevy a Sada Zimní sklizeň. Pokud vám ještě nějaká semínka chybí, tak si můžete pořídit speciálně sestavené sady
Skladování česneku
Máme už tedy jasno v tom, kdy česnek sklidit, máme už promyšleno, co chceme na uvolněné místo vysít, nebo vysadit. Ještě se mrkneme na to, jak ideálně sklizený česnek skladovat. Určitě si ho chceme užívat pěkně až do další sklizně v dalším roce a být tak třeba alespoň česnekově soběstační, protože to rozhodně jde, a to i na menších zahrádkách. Jen vědět, jak na to. Koukněte se na další video z mé dílny Zahrady pro zdraví…
Líbí se vám moje video návody?
Chcete jich vidět ještě více?
Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení a články. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych vám podala pomocnou ruku při vašem pěstování. 🤝
Přidejte se k nám!