Přeskočit na obsah

Zahrada v červnu

Měsíc červen už nás zahrnuje nejrůznějšími plody od červenajících se jahod, třešní, rybízů až po muchovníky, maliny nebo angrešty. Na zahrádce ale nebudeme jen zobat, ale také budeme pečovat o naše rostlinky. Většinu jarní zeleniny i předpěstovaných rostlinek už máme vysazeno a nyní je na řadě péče o ně, abychom měli zdravé a vitální rostliny a velkou úrodu. 🤩

Výsevy v červnu

Když v červnu sklidíme úrodu ředkviček, salátů a dalších raných plodin, můžeme se hned pustit do dalších výsevů. Na výběr máme spoustu druhů zeleniny vhodných pro červnový výsev či celoroční pěstování, které stihnou do podzimu bez problémů dorůst. 

Červnové výsevy se od těch jarních liší v teplotách a většinou bývá i méně srážek. Musíme si tedy dávat větší pozor na dostatečnou zálivku. V horkých dnech půda velmi rychle ztrácí vlhkost a vzcházející semínka by mohla snadno zaschnout.

Co můžeme tedy vysévat v červnu: 

Mrkev – ranější odrůdy mrkve budete mít ke sklizni v průběhu podzimu, pozdní odrůdy můžete využít ke sklizni v zimě. Vysévat můžeme také keříčkový i pnoucí fazol, který se vysévá přímo do vyhřáté půdy, proto je červen ideální měsíc pro výsev fazolí. Podobně je na tom také kukuřice. Vysévat můžete také brukvovitou zeleninu, která má kratší vegetační dobu jako jsou kedlubny nebo třeba některé druhy a odrůdy zelí. Vysévat můžete také asijskou zeleninu pak choi nebo pro postupnou sklizeň i saláty. V červnu také vyséváme fenykl nebo černou ředkev.

Z bylinek pak v červnu vyséváme například kopr nebo naťovou petržel.

Co je také dobré si připomenout je, že už nyní myslíme na podzimní a zimní sklizeň. Případně také na brzkou jarní sklizeň v další sezóně. Možná se vám to zdá brzy, ale pokud chcete mít na podzim a v zimě úrodu, tak některé plodiny je třeba vysít již nyní v červnu, aby stihly dozrát.

Pro podzimní a zimní sklizeň můžete vysévat kořenovou zeleninu jako je pastyňák, který má celkem dlouhou vegetační dobu. Z kořenové zeleniny se dá také nyní vysít pozdní mrkev, jak už jsme si zmínili výše. Ty mají delší vegetační dobu a bývají vhodnější pro to zimní přezimování na záhoncích i pro uskladnění. 

Nyní v červnu můžete pro podzimí a zimní sklizeň vysévat také kadeřávek. Kadeřávků máme různé druhy, barvičky, takový zajímavý a poměrně velký kadeřávek je například Nero di Toscana.

Pro podzimní a zimí sklizeň můžete vysít také červenou řepu nebo tuřín. Tuřín má delší vegetační dobu a pokud byste jej nevyseli nyní, tak bulvy nestihnou pro zimní a jarní sklizeň dostatečně dozrát.

Typickou plodinou pro zimní případně i podzimní sklizeň je růžičková kapusta, u které je nyní poslední šance ji vysít, aby stačila dostatečně dozrát, ideálně se do toho pusťte hned z kraje měsíce, abyste mohli již brzy vysadit sazenice na záhonek. Podobně je na tom také pórek. Pokud byste chtěli v zimě sklízet zimní pórek, tak i ten má již téměř odzvoněno, aby stihl rozumně narůst.

Pokud vám ještě nějaká semínka chybí, tak si můžete pořídit speciálně sestavené sady BIO semínek s know how od zahradnice. Některé mají i osevní plány na míru dané sadě.

SADA
ČERVNOVÉ VÝSEVY

15 druhů zeleniny

Sada BIO semínek pestré zeleniny a ovoce připravená speciálně pro výsevy v měsíci červnu.

SADA
ZIMNÍ SKLIZEŇ

12 druhů zeleniny

Sada BIO semínek sestavená pro pestrou úrodu v průběhu celé zimy a brzkého jara.

SADA NETRADIČNÍ ZÁHONKY

15 druhů zeleniny

Sada BIO semínek sestavená pro fajnšmekry, kteří chtějí pěstovat něco neobvyklého.

SADA
PESTRÉ ZÁHONKY

10 druhů zeleniny

Menší sada BIO semínek na začátek, sestavená pro harmonické a pestré záhonky.

PESTRÉ ZÁHONKY
PO CELÝ ROK

20 druhů zeleniny

Sada BIO semínek sestavená pro pestrou úrodu zeleniny v průběhu celého roku.

SADA
ZÁHONKY PRO DĚTI

15 druhů a odrůd

Pestrá sada BIO semínek pro mlsné jazýčky malých začínajících pěstitelů.

Rajčata

Rajčata jsou má nejoblíbenější zelenina. Možná už tušíte, že zkouším mnoho různých odrůd z různých koutů světa. O rajčátka je dobré pečovat, aby byla zdravá a krásně plodila. Nezapomeňte tedy na vyštipování zálistků u tyčkových rajčat a také na doplňování živin. Více o péči o rajčata najdete podrobně v tomto videu:

Kromě přihnojování například kopřivovou nebo kostivalovou jíchou můžeme rajčátka současně podpořit také probiotky. Je důležité pečovat nejen o samotné rostliny, ale především o půdu. Probiotika podporují půdní mikrobiom, který je velmi důležitý například i pro dobré vstřebávání látek z půdy. Rostliny jsou pak pěkně zdravé a vitální a lépe odolávají třeba i plísním. Více o tom se dozvíte zde:

Česnek

Česnek je u nás také velmi oblíbenou plodinou. Na rozdíl od rajčat, je ale česnek v zemi již nějakých pár měsíců a blíží se do finiše. Než ale vybere poslední zatáčku před cílem, snaží se ještě vykvést. Květní stvoly s pacibulkami tvoří česneky paličáky, protože právě ta květenství, která se promění v palici plnou pacibulek, jim dala jejich jméno. Květní stvoly jsou fajnově zatočené a jakmile je uvidíte, tak je dejte pryč. Můžete je vylomit, nebo ustřihnout, jen pozor, ať máte čisté nůžky. Stačí taková malá věc, která zabere vteřinku a vaše úroda bude výrazně větší. Nepaličáky je netvoří a není tak třeba se tím u nich zabývat.

V ruce vám pak zůstane pěkná přehlídka zelených stočenic, které ale vůbec nepatří na kompost. Nejlepší je zužitkovat je v kuchyni. Dají se kulinářsky využít na mnoho způsobů, naťuknu třeba česnekové pesto. Postup je naprosto stejný, jako u bazalkovéh pesta, jen tam šoupnete ta zastřižená květenství místo bazalky. Využití najde ale také v teplé kuchyni, kreativitě se meze nekladou.

Okurky

Také okurky nám začínají krásně růst i plodit. Co se týká péče o okurky, tak kromě pravidelné zálivky a přihnojení, i rostliny okurek můžeme zaštipovat. Podívejte se, jak na to v názorném video návodu:

Stromy

V červnu pečujeme také o některé stromy. Můžeme prořezávat peckoviny a je také správný čas pro řez ořešáků a kaštanovníků.

Kolem stromů můžeme také nakypřit půdu a je dobré je přihnojit přírodními tekutými hnojivy, jako jsou jíchy. Můžeme kolem kmene také nanést mulč, který udrží vlhkost a potlačí růst plevele.

Nyní je také správný čas na probírku plodů u stromů. Probírku děláme proto, aby stromy měly pěkné plody a zvládly je vyživit. Je lepší mít méně kvalitních plodů, než hromadu drobounkých. Probírku děláme především u jabloní, hrušní a broskvoní, které mají tendenci nasazovat příliš mnoho plodů. Pokud stromy plody zatím nepustily, je dobré se podívat, zda nemají nasazeno plíliš mnoho plodů a ta drobnější a poškozené protrhat. Pokud jsou plody po dvou, necháváme pouze jeden z nich.

Bylinky

Červen je měsíc bohatý na bylinky, které můžeme sbírat a také si je uchovat na horší časy. Jak správně sušit bylinky a na co si dát pozor? Dozvíte se, jaká je správná teplota pro sušení bylinek, jak je sušit a čemu se vyhnout. Jak také bylinky správně skladovat, aby jejich aromatické látky a léčivé účinky vydržely co nejdéle. Mrkněte na speciální bylinkové video níže:

Líbí se vám moje video návody?

Chcete jich vidět ještě více?

Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.

Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení a články. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych vám podala pomocnou ruku při vašem pěstování. 🤝

Přidejte se k nám!

Nákupní košík0
Pokračovat v nákupu
0