Miniaturní broučci připomínající trilobity. Jejich vzhled opravdu naznačuje jejich původ a mají spoustu fascinujících vlastností. Najdete je často pod květináči, nebo pod kameny, protože mají rády vlhkost a stín. Na zahradě pomáhají i škodí zároveň. Bývají i v záhonech nebo ve skleníku.
Jak vypadají
Jak svinka, tak stinka jsou asi 1-2 cm velké a mají členěné šedé či hnědé tělo oválného tvaru. Jde o ochranný krunýř tvořený sedmi překrývajícími se články. Mají sedm párů nohou, tykadla a oči citlivé na světlo a tmu.
Jak poznat svinku od stínky
Svinka
Svinku poznáte snadno, stačí se jí dotknout, hned se stočí do kuličky. Chrání se tak před predátory,
Mají také lesklejší hřbet než stínky,
Snesou o něco sušší prostředí než stínky.
Stínka
Stínky jsou více zploštělé než svinky, nemají tak pevný krunýř a jsou matnější.
Stínky mají na zadečku přívěsky, tzv. uropody, které jim brání ve srolování do kuličky.
Jak už jejich jméno naznačuje, potřebují stinné místo, které je vlhké.
Suchozemští korýši
Jen pro ukázku zmíním pár zajímavostí. JSvinky i stínky jsou totiž suchozemští korýši, a ne hmyz. Jejich blízkými příbuznými jsou spíše krevety a humři, než brouci. Svinky i stínky dýchají žábrami, které potřebují udržovat vlhké. Přes žábry přijímají kyslík z vody.
Jsou aktivní v noci, přes den se schovávají ve skulinách nebo na temných a vlhkých místech, jako jsou kameny nebo tlející dřevo. Krunýř stínek a svinek není chráněn voskovou vrstvou, takže slunce je rychle vysuší. Jsou proto světloplaché a před suchem prchají.
Další zajímavostí je, že vajíčka nosí samičky na svém břiše v malém váčku. Po vylíhnutí zůstávají mláďata u matky ve váčku, dokud poprvé nesvléknou krunýř, aby získala sedmý pár nohou. Teprve pak opouštějí matku. Podobně jako u klokanů, to funguje jako přírodní inkubátor, než se mláďata plně vyvinou.
Čím jsou svinky a stínky užitečné a jak škodí?
Svinky a stínky fungují v přírodě jako čisticí četa. Pomáhají rozkládat biologický odpad, který požírají. Organické zbytky procházejí jejich trávicím traktem a rozmělňují ji, podobně jako žížaly.
Studie provedená v roce 2015 v Americe zjistila, že suchozemští korýši, jako jsou svinky, mohou hrát roli při ovlivňování globálního klimatu. Svinky a stínky totiž požírají houby, které rozkládáním organických zbytků v půdě uvolňují do atmosféry oxid uhličitý. S oteplováním atmosféry se aktivita hub zvyšuje, a efekt se násobí. Maličtí stejnonožci výskyt houby regulují a tak pomáhají zpomalovat klimatické změny.
Oba suchozemští korýši mohou také natropit paseku. Požírají semínka, listy a kořeny sazenic. Působí škody na sazenicích rajčat, okurek, ředkviček, salátu, hořčice, hrachu a fazolí. Svinka velmi ráda okusuje listy brambor. Smlsnou si ale také na ovoci (třeba i uskladněném ve sklepě).
Jak na stínky a svinky v zahradě
V malém množství škodí minimálně, ale přemnožené už je občas potřeba řešit. Pojďme si říci pár tipů, jak se přemnožených a škodících svinek a stínek zbavit, nebo jejich výskyt alespoň výrazně omezit.
Prevence
Jak už jsem zmínila, potřebují vlhkost a stín ke svému životu, proto pokud budete mít záhony na povrchu suché, vzdušné, přehledné, tak tam nebudou mít úkryty. K tomu vám pomůže mít na povrchu záhonů jako mulč kompost (netvoří vlhké úkryty jako sláma) a zavlažování hliněnými nádobami (které zavlažují ze spodu a povrch půdy zůstává suchý, protože nemusíte zalévat shora konví). Případně pokud budete zalévat, tak ideálně v ranních hodinách, aby záhony do večera uschly a nedávaly svinkám a stinkám příliš vhodné prostředí.
Domácí pasti na svinky a stínky
Pokud najdete svinky a stinky kolem rostlin, tak je můžete klidně i jen posbírat, nijak nekoušou, neštípou a nepřenáší nějaké choroby, takže se jich nemusíte bát.
Můžete si vyrobit jednoduchou past, kam je nalákáte.
Rozpůlíte pomeranč, večer ho položíte rozkrojenou částí na půdu těsně k sazeničkám, které chcete ochránit, ráno ho otočíte a je plný svinek. Můžete je vynést a zbylé potvůrky na zemi snadno shrábnout lopatkou, jsou pomalé. a daleko neutečou. Stejně funguje bramborová past, kdy stačí do půlky brambory vydlábnout důlek a položit na záhon. Asi nemusím zmiňovat, že postup bude potřeba vícekrát opakovat.
Přirození predátoři
Přilákejte a podporujte v zahradě přirozené predátory svinek a stínek.
Proti drobným predátorům se snadněji ubrání svinky, které se stočí do klubíčka. Stínky se mohou jen přikrčit a čekat. Mezi predátory stínek i svinek patří pavouci (zejména šestiočko), stonožky, mravenci, žáby, ptáci a ještěrky. Žáby podpoříte malou vodní plochou, nemusí to být hned jezírko, ale stačí větší lavor s pár vodními rostlinkami, nebo třeba použít starou vyřazenou vanu. Na podporu ještěrek je dobré mít v zahrádce nějaké kamenné zídky a místa, kde se mohou vyhřívat na slunku. Nemusí to být nutně zídka, stačí i hromádka kamenů orientovaných na jih.
Postřik rostlin
Ekologická varianta je na listy a stonky sazenic použít biologický ochranný postřik s nimbovým olejem (třeba NeemAzal). Nimbový olej škůdce zabije, je pro ně jedovatý. Je dobré vědět, že nimbový olej nechává hořkou pachuť, takže pokud sprejujete rajčata a jiné plodiny na záhonech, před jídlem je opláchněte.
<< Zpět