Černý bez je dobře známý keř, který dříve nesměl chybět na žádné zahrádce. Nyní jsou tyto keře náhreně rozkvetlé a omamná vůně květů láká přivonět. Květy nejsou ale jen voňavé, ale velmi léčivé. Léčivé nejsou ale jen květy, léčivá je v podstatě celá rostlina, jen ty černé bobulky (bezinky) musí být zralé a tepelně zpracované nebo usušené, jinak obsahují jedovaté látky.
Ale zpátky ke květům. Udělejte si pěknou procházku do přírody a nasbírejte si tento kvetoucí poklad. V chladných dnech vám přijde vhod. Černý bez kvete obvykle od června do července, podle toho, jak jste vysoko. Pokud už třeba bez u vás odkvetl, udělejte si výlet do podhůří a nasbírejte si kvítky tam.
Květy černého bezu mají protizánětlivé účinky. Pomáhají při nachlazení, chřipce nebo bolesti svalů a kloubů.
Květy černého bezu lze také využít k výrobě léčivých mastí a olejů pro vnější použití. Ty vám mohou pomoci při hojení ran, popáleninách nebo naopak při omrzlinách.
Možností, jak využít květy černého bezu, je mnoho. Tím nejčastějším způsobem je sušení na čaj. To bych doporučila každému, protože si tak uchováte léčivost těchto květů na období, kdy nás nachlazení a nemoci trápí nejvíce. Pozor jen u sušení kvítků, že jsou jemné a měly byste je sušit ideálně jen na vzduchu na větraném suchém místě, nebo v sušičce na nízké teploty do 40C.
Další oblíbené zpracování bezových květů je sirup z bezových květů. V sirupu se snoubí krásná vůně, lahodná chuť a léčivost. Pokud si sirup doplníte ledem a snítkou máty, tak je to osvěžující limonáda pro slunné letní dny.
Máte chuť si připravit tohle lákavé zdravé letní osvěžení?
Tak se mrkněte na podrobný videonávod na bezový sirup krok za krokem, který jsem pro vás natočila.
Protože zdravých dobrot není nikdy dost, tak tu mám ještě jeden mňamózní dáreček. Sepsala jsem pro vás mé oblíbené recepty z bezových květů včetně pár šikovných tipů navíc. Pokud je chceš, tak si je můžeš zdarma stáhnout níže.