Zahrada v květnu
Letošní zvláštní jaro přineslo zmatení přírody, máme tu nyní krásné teplé počasí a na zahrádce vše bují a nebo se vzpamatovává z nečekaných mrazů. My zahradníci máme dost na pilno a taky se nám konečně uvolní okenní parapety.
Co všechno nás v zahradě v květnu čeká?
Sklizeň
Sklízíme plody své práce. Kdo na jaře nelení, tomu se zelení. Na záhoncích máme bohatou úrodu salátů, které jsou krásné a křehoučké. Já osobně je ani nestíhám sklízet a občas si prostě jen tak utrhnu lístek a stočím do ruličky, jako svačinku, když pracuji na zahradě. Křupavé a osvěžující.
Kromě salátů už je nejvyšší čas sklízet asijskou listovou zeleninu z brzkých výsevů. Některé už do květu vyběhly, jiné se na to chystají. Podobně je na toom polníček a nebo špenát, podle toho, kdy jste je vyseli a v jaké jste lokalitě, tak budou ke sklizni a nebo už pokvetou.
Ředkvičky z prvních výsevů už jsou pryč, ale kdo vyséval chytře postupně, tak se z nich může radovat po delší dobu. Děti speciálně milují vlastnoruční sklízení a ředkvičky jsou na to skvělé. Nejlepší je namíchat různé druhy, tvary a barvičky pro pestrost.
Sklízet ale můžete třeba i chřest nebo rebarboru, pokud je máte. Mít na záhonech trvalky je k nezaplacení, odmění se každý rok a to téměř bez práce. Pokud je ještě nemáte, tak šup do toho, chvilku jim totiž trvá, než se zabydlí a jsou ke sklizni.
Výsevy v květnu
Když v květnu sklidíme úrodu ředkviček, asijských listových zelenin, salátů a dalších raných plodin, můžeme se hned pustit do dalších výsevů. Na výběr máme spoustu druhů zeleniny vhodných pro květnový výsev či celoroční pěstování, které stihnou do podzimu bez problémů dorůst.
Co můžeme tedy vysévat v květnu:
V květnu stále ještě můžete vyévat mrkev – ranější odrůdy mrkve budete mít ke sklizni v průběhu podzimu, pozdní odrůdy můžete využít ke sklizni v zimě.
V druhé polovině měsíce můžeme vysévat také keříčkový i pnoucí fazol, který se vysévá přímo do vyhřáté půdy. Podobně je na tom také kukuřice.
Vysévat můžete také brukvovitou zeleninu jako je růžičková kapusta, nebo brokolice s květákem.
Typickou plodinou pro zimní případně už i podzimní sklizeň je růžičková kapusta. Nyní je skvělý čas ji vysít, protože má douhou vegetační dobu, tak aby vám stačila dostatečně vyrůst.
Podobně je na tom také pórek. Pokud byste chtěli v zimě sklízet zimní pórek, tak je nejvyšší čas ho vysít a předpěstovat sazeničky.
V květnu můžete pro podzimí a zimní sklizeň vysévat kadeřávek. Kadeřávků máme různé druhy, a barvičky. Takový zajímavý a poměrně velký kadeřávek je například Nero di Toscana, přezdívá se mu celkem výstižně palmový kadeřávek. Nebo můžete zvolit jemnější a barevnější variantu kadeřávku Red Russian, který je paradoxně modro-fialový (semínka obou odrůd mám k dispzici, tak si o ně můžete napsat na info@zahradaprozdravi.cz).
Je toho k výsevu ale ještě mnohem více. Podívejte se na video, co všechno můžete vysévat a také vysazovat v podobě sazeniček na záhonky i do skleníku v květnu:
Abych vám to pěstování usnadnila, připravila jsem speciální sadu BIO semínek KVĚTNOVÉ VÝSEVY. Pokud potřebujete i nějaká další semínka, vybrat si můžete krom té nové květnové sady i z dalších krásných BIO semínkových sad (některé jsou i včetně osevních plánů).
Nabízím v nich zajímavé a raritní druhy a odrůdy zelenin. Protože je mi jasné, že už máte doma různá semínka pořízena, tak si můžete objednat i jen samostatně některé druhy. Stačí napsat na info@zahadaprozdravi.cz nebo vyplnit kontaktní formulář.
Výsadba a otužování
Výsevy ale naše práce na zahrádce vůbec nekončí. Konečně nastává dlouho očekávaná výsadba předpěstovaných sazenic, jak jsem zmínila i ve videu. V polovině května přichází tři zmrzlí muži Servác, Pankrác a Bonifác, kteří většinou udělají tečku za mrazíky. Mrkněte ale vždy na předpověď počasí a pokud hlásí teploty pod 10C, s teplomilnými rostlinami vyčkejte. Zbytečně by vám prochladly a některé citlivější (jako okurky třeba) by to nemusely ani přežít. A to by byla velká škoda té poctivé práce a péče o sazeničky na okenních parapetech.
Než ale začnete s jejich výsadbou, nezapomeňte sazeničky otužovat. Co to znamená? Choulostivé sazeničky vypiplané na okenních parapetech doma nejsou zvyklé na kolísání teplot, na vítr a silnější slunko. Proto bychom je na to měli postupně připravit, aby dobře zvládly výsadbu ven na ostré slunko i další venkovní podmínky. S tím je dobré zařít už začátkem května, pár dní před výsadbou.
Pokud je předpověď počasí dobrá, můžete v polovině května ven na záhon vysazovat rajčata, papriky, lilky, mochyně, melouny, pepíno, okurky, cucamelon a další předpěstovanou zeleninu. Není to ale čas jen pro zeleninu, ale také pro kytičky, takže ven na okenní parapety a balkóny už mohou i muškáty a další teplomilné květinky.
Jíchy
Není nad vlastní přírodní hnojivo přímo ze zahrádky. Žádná předražená a nevhodná umělá hnojiva se jim nemohou vyrovnat v žádném ohledu.
Proč?
Protože umělá hnojiva obsahují jen několik určitých prvků, které třeba podporují růst rostlin jako takových, ale rostliny, stejně jako lidé, potřebují pro své zdraví komplexní živiny přírodního původu. Tak jako člověk potřebuje pestrou a výživnou stravu, tak i rostlinám nestačí jen pár prvků. S umělými hnojivy rostliny zdánlivě krásně rostou, ale obsah výživných látek v jejich plodech nebo listech je velmi malý ve srovnání s tím, když budou mít rostliny širokou paletu přírodní výživy. A to se pak projeví i na tom našem zdraví a my si přeci pěstujeme vlastní úrodu nejen protože nás to baví, ale také proto, abychom měli zdravější a chutnější jídlo.
Vyrobte si raději vlastní jíchu z kopřiv, kostivalu, případně dalších bylin. Pokud byste chtěli vědět krok za krokem jak na výrobu jíchy a také které jíchy ze kterých rostlin jsou vhodné k čemu, tak tomu se podrobněji věnujeme v kurzu Pěstujeme BIO po celý rok.
Slimáci a další
Určitě chceme, aby nám z té naší úrody co nejvíce zbylo, proto je čas se věnovat i různým nezvaným hostům. Slimáci a plzáci jsou jedním z nejobávanějších škůdců v našich zahrádkách a záhonech speciálně. Milují mladé křehoučké sazeničky a my jim je nyní v květnu pěkně naservírujeme. Druhý den nám zůstávají oči pro pláč. Naše několika měsíční práce je pryč. Proto se zamyslete ještě před výsadbou sazenic nad tím, jak je ochránit.
Možností je opravdu mnoho, některé jsou více či méně funkční, ale základem je prevence, to můžeme udělat všichni. Ve videu níže jsem shrnula hodně možností, které se obecně doporučují. Jen upozorním, že pokud čelíte invazi slimáků a plzáků, budou pro vás některé rady příliš jemné.
Já si stejně stále myslím, že nejlepší je ruční sběr. Nicméně naše oko často při ručním sběru nějaké ty důmyslně schované jedince neobjeví a tak se hodí i další ochranné prvky. Prostě je dobré na to jít z různých úhlů. V kurzu Pěstujeme BIO po celý rok se tomuto tématu věnujeme výrazně více a toto postarší video je takovou přehlídkou možností, které můžete zkusit. Další účinné rady a triky jsou pak součástí kurzu.
Slimáci ale nejsou jedinými nezvanými hosty, dalšími jsou například mšice, molice, nebo třeba obaleč jablečný, kvůli kterému máme pak červivá jablíčka. V kurzu se dozvíte o těchto i dalších škůdcích, ale i chorobách, jak na ně přírodní cestou, bez chemie, bez chemických postřiků nebo třeba jedovatých granulek.
Bylinky
Všude kolem nás máme přírodní lékárnu. Pokud se ji naučíte sbírat a využívat, ušetříte si mnoho výletů do té klasické lékárny u vás na rohu. Bylinky sbírejte vždy s citem, pokorou a jen takové množství, které opravdu potřebujete. Nějaké bylinky, anebo květy tam vždy musí zůstat, ideálně by němělo být moc vidět, že jste na místě sbírali. Níže najdete bylinky rozdělené podle toho, zda se sbírá květ, nať nebo listy.
Jaké byliky tedy můžeme sbírat v květnu?
Bylinky, u kterých sbíráme květ
- Heřmánek pravý – přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu, prospívá i našemu trávení. Ocení jej ženy i při bolestivé menstruaci či při zánětech močových cest. Také Hluchavka bílá nebo Pitulník horský působí pozitivně na ženský menstruační cyklus.
- Třezalka tečkovaná je bylinkou proti stresu a depresím. Při vnějším použití ve formě oleje pak má hojivé účinky na pokožku. Jen pak pozor na sluníčko.
- Mezi další bylinky, u nichž sbíráme květy, patří sedmikráska obecná, hluchavka nachová, bez černý, devětsil lékařský, hloh obecný, jetel plazivý, jírovec maďal (koňský kaštan), mák vlčí, pivoňka lékařská, trnka obecná, nebo trnovník akát.
Bylinky, u kterých sbíráme nať
- Mochna husí – sbírá se nať v době květu. Působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě.
- Kontryhel obecný – je považován za bylinu pro ženy, protože si poradí se záněty ženských orgánů i dalšími neduhy.
- Mezi dalšími bylinkami, u nichž sbíráme nať, najdeme hluchavku bílou, kokošku pastuší tobolku, máčku ladní, čechřici vonnou, čekanku obecnou, kopr vonný, kručinku barvířskou, libeček lékařský, lomikámen zrnatý, mátu kadeřavou, pilát lékařský, popenec břečťanovitý, rdesno ptačí (truskavec), routu vonnou, rozrazil potoční, česnáček lékařský, rozchodník největší, sedmikrásku obecnou, třezalku tečkovanou, vlaštovičník větší, zběhovec plazivý, žindavu evropskou.
Bylinky, u kterých sbíráme listy
- Kopřiva dvoudommá – sbírá se list, dokud nekvete. Je to skvělá superpotravina a navíc pomáhá při revmatismu, otocích a je velmi prospěšná při dně.
- Brusnice brusinka – čaj z borůvkového listí se hodí při trávicích obtížích a také se dá popíjet při zánětech močového ústrojí.
- Rybíz černý – v květnu se sbírají pouze listy. Čaj z nich přijde vhod například při chřipce a nachlazení.
- Jahodník obecný – čaj z lístků jahodníku se používal od pradávna při zažívacích potížích a průjmech. Listy sbírejte i s řapíkem.
- Šalvěj lékařská – skvělá bylina při nachlazení a chřipách. Nesmí ji děti, těhotné a kojící ženy.
- Lichořeřišnice větší – přírodní antibiotikum. Pro své protizánětlivé účinky se používá nejen při chřipkách, ale i při chronických chorobách močových cest.
- Další bylinky, u nichž sbíráme listy, jsou – arónie černoplodá, bršlice kozí noha, bříza bělokorá, čekanka obecná, devětsil lékařský, dub letní, jetel luční, jitrocel kopinatý, kopřiva dvoudomá, kostival lékařský, lípa srdčitá, líska obecná, máta kadeřavá, mochyně židovská třešeň, ostropestřec mariánský, ostružiník maliník, pampeliška, pelyněk černobýl, plicník lékařský, podběl léčivý, prvosenka jarní, rakytník řešetlákový, routa vonná, rozchodník největší, vrbka úzkolistá.
Další květnové činnosti
Pokud jste brzy na jaře vyseli mrkev, petržel, pastynák, cibuli nebo řepu, je čas je protrhat a vyjednotit. Dáte jim tak prostor pro růst, aby kořeny a bulvy byly pěkně macaté. To, co protrháte nevyhazujte, ale přidejte si do salátku, na chleba s lučinou nebo do polévky.
Ještě stále se dají sázet kontejnerované ovocné stromy, pokud jste to zatím nestihli. Je ale potřeb dbát na zálivku, nadcházející teplé období jim dá zabrat.
Můžete zamulčovat jahodníky, záhony i stromy a keře. Kde se mulč z loňska rozložil, tam ho dopňte. Pozor jen na to, že ne každý mulč je vhodný do všech míst a pozor na slimáky, kteří se v něm rádi schovají. Je třeba vědět co a jak (probíráme to v kurzu).
To je to nejdůležitějí z květnových aktivit na zahradě. Samozřejmě se najde i mnoho dalších, jako je třeba pítko pro ptáky nebo pro hmyz, pořízení sudů pro dešťovku a další rozvojové projekty v zahradě. O průběžném pletí ani nemluvě, když na to ale jdete chytře a bez rytí, hodně pletí si tím ušetříte. I o tom si povídáme v kurzu Pěstujeme BIO po celý rok, kde se zaměřuji na pěstování bez chemie a bez rytí.
Líbí se vám moje video návody?
Chcete jich vidět ještě více?
Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení a články. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych Vám podala pomocnou ruku při vašem pěstování. 🤝
Co najdete v květnové lekci kurzu?
Všeshrnující květnové video, kde zjstíte, co nás v květnu čeká a na co nezapomenout.
Kromě květnových výsevů a výsadby i jak otužovat sazeničky před výsadbou
Návody na kompostování nebo šetrné zavlažování.
Mulčování jahodníků, proč, čím a jak na to.
Pro fajnšmekry pěstování zajímavostí, jako je pepíno (sladké jak cukrový meloun a stačí mu truhlík na okně), cucamelon (semínka kdyžtak ještě mám), nebo se video návod na pěstování hlívy.
Přírodní postřik na mšice, jak na slimáky, nebo jak bez chemie na červivá jablíčka (alias obaleče jablečného) či kadeřavost broskvoní jsou další z návodů v květnu. Jinak vše o tom, jak na mšice i dlaší škůdce najdete v kurzu ve speciální sekci Škůdci a choroby.
Výroba vlasních přírodních hnojiv po domácku.
Ale tím květnová inspirace nekončí…najdete tam i další články a videa o plodinách nebo třeba bylinkách.
Přidejte se k nám!