Každoročně 19. března, na Josefa, startuje období výsevů rajčat. Je to totiž přesně 8 týdnů před posledním zmrzlým mužem, Bonifácem. Po 14. květnu už pak bývá bezpečné vysazovat rajčata i další choulostivější sazenice ven (i když samozřejmě počasí si s námi občas hraje a musíme ještě pár dní počkat). Kdo má skleník, většinou má asi tak 2 týdny náskok.
Já každoročně zkouším nové a nové odrůdy rajčat z celého světa. Miluji, jak jsou pestrá jejich velikostí, tvarem, barvou, ale hlavně chutí. Tato má fotka výše je toho myslím důkazem. Člověku se úplně zaradují chuťové pohárky, už už aby tu opět byla sklizeň.
Letos to bude u mě na zhrádce opět jízda, 70 zajímavých odrůd rajčat už je vyseto. Každá pro jistotu po 2 semínkách, tak uvidíme, kdy nás vystěhují z obýváku. 🙃😍 Rajčátka z mé zahrady každoročně otestuji ve video testech a ta nejlepší zařadím do své vlastní Rajské kolekce.
Jak tedy na výsev rajčat krok za krokem.
🍅 Semínka rajčat můžete dopředu namočit, budou pak lépe a rychleji klíčit. Nechte je tam pár hodin, nebo přes noc, ale určitě ne déle, než 24 hodin, jsou to živé organismy a můžete je utopit. Plus ta semínka, která zůstanou pak plavat na hladině, už nevyklíčí, můžete je dát pryč a ušetříte si tak marné čekání a prázdné sadbovače.
🍅 Semínka můžete při máčení i rovnou přírodně namořit proti plísním, stačí na to jednoduchý odvar z heřmánku, jinými slovy klasický heřmánkový čaj, který se nechá vychladnout. Můžete použít i přesličku, případně směs obojího.
🍅 Připravte si sadbovače – umyté, ideálně čistou vodou s octem. Můžete vysévat hromadně do mističky, ale pak se to hůře přesazuje, doporučuji spíše komůrky sadbovače, malé květináčky, nebo třeba kelímky od jogurtu s dírami ve dně.
🍅 Používejte podmisky pod květináče nebo sadbovače. Pro rostliny není dobré, aby měly přemokřené kořeny, proto vždy mějte odtokové dírky ve dně pěstební nádoby a podmisku, kde lze přebytečnou vodu vylít.
🍅 Vyrobte si cedulky, snadno a rychle zdarma třeba z kelímku od jogurtu. Případně samozřejmě můžete koupit krásné a úhledné cedulky, to je o prioritách.
🍅 Substrát by měl být lehký a málo výživný, můžete si namíchat svůj (jak na to učím v kurzu Pěstujeme BIO po celý rok), nebo koupit ideálně substrát bez rašeliny. Proč bez rašeliny? Protože rašelina je vzácný přírodní zdroj, který je u nás chráněný, v rašeliništích se chodí po chodníčkách, ale v zahraničí se bohužel drancuje a pak prodává. Proto doporučuji se rašelině vyhnout a to nejen v substrátech, ale také v rašelinových pěstebních tabletách, nebo květináčcích.
🍅 Substrát nezapomeňte propařit, pokud není kupovaný. Stačí dát do trouby na 20-30 minut na 100C. Zajistíte tak bezpečnost, nebudou se vám tam líhnout škůdci a šířit plísně a jiné choroby, které by náchylné sazeničky decimovali.
🍅 Můžete do substrátu jako fajnšmekři přidat i mykorhizní houby, nebo jsou i substráty s mykorhizou. Případně pokud máte probiotika, tak je také můžete dát do zálivky. Důležitější je to ale až při prvním přesazení, protože malé klíčící rostlinky berou většinu ze semínka.
🍅 Substrát si navlhčete dopředu, stačí dát třeba na hodinku do podmisky vodu a on si ji nasaje.
🍅 Semínka račat dejte asi 0,5 cm hluboko (odpovídá to poučce 2x hlouběji než velikost semínka). Jemnou vrstvou zasypte a lehce přitlačte, aby tam byl dobrý kontakt semínka s půdou a bylo ve vlhku, nevyschlo. To je totiž kritické období, jakmile naklíčené semínko zaschne, je konec. Proto máme ale často tendenci výsevy a mladé sazeničky přelévat, tak pozor na to.
🍅 Nezapomeňte označit výsevy rajčat rovnou cedulkou s odrůdou, někdo dává i datum výsevu, pokud toho má více, nebo vysévá postupně. Možná si myslíte, že si to budete pamatovat (když máte pár odrůd) a držím pěsti, že ano, ale já bych to při svém množství určitě nedala. 😉
🍅 Sadbovače, nebo květináčky nechte při pokojové teplotě, ideální teplota pro klíčení je kolem 20 – 23C. Umístěte je na velmi světlé místo. Pro klíčení to není tak podstatné, pro růst sazeniček ale naopak velmi, nechcete sadbovače po pár dnech stěhovat, proto je dejte rovnou na světlé místo, kde se nebudou vytahovat.
🍅 Zalévejte vysetá semínka rajčat ze spodu do podmisky, tím předejdete přelití. Ze začátku, než semínka vyklíčí, tak případně zvlhčujte povrch půdy rozprašovačem shora, aby nevyschlo semínko, jsou celkem mělce ložená a v pokojových teplotách a často suchém vzduchu rychle povrch vysychá.
🍅 Za pár dní se dočkáte prvních známek života. Malé rostlinky se protlačí na povrch a velmi rychle porostou. Ani se nenadějete a už budou mít první děložní lístky. Ty nevypadají ještě rajčatově.
🍅 Čas na přesazení je v momentě, kdy budou mít rostliny celkem 4-6 lístků (tedy 2 děložní, které rostou první a 2-4 pravé lístky, které už vypadají rajčatově). O pikýrování sazenic, nebo tedy přesazování rajčat, si povíme zase příště.
Pokud se nemůžete dočkat, mám tu i můj video návod, jak pěsovat rajčátka krok za krokem od semínka až po sazeničku.
Můžete se mrknout na jedno z mých nejstarších videí o pěstování rajčat krok za krokem (pro zasmání), což ale neznamená, že se tam nic nedozvíte, začátečníci si tuto mou prvotinu celkem pochvalují. 🙂
Zajímá Tě pěstování rajčátek ještě více? Mám tu takový malý Rajský video speciál, kde je 6 video návodů, jak mít ta nejlepší rajčata na celém světě (a to bez nadsázky!). Zjistíš, jak o rajčata pečovat, jak si poradit s plísní bez chemie a jak si semenařit vlastní rajčátka, ať je nemusíš stále dokola kupovat.
Líbí se Ti moje video návody?
Chceš jich vidět ještě mnohem více?
Přidej se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nech se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty, zázvor a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě Ti také budu k dispozici po celý rok, abych Ti podala pomocnou ruku při Tvém pěstování zdravé úrody bez špetky chemie a zbytečné dřiny s rytím nebo pletím.
Přidej se k nám!