Plánování výsadby na záhony ušetří každému spoustu práce, váhání a přemýšení během sezóny. Hodně zahradníků si osevní plán nedělá a to je velká škoda (chyba). Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč si osevní plán udělat:
- Efektivní využití prostoru: Osevní plán vám pomůže efektivně využít dostupný prostor na záhonu a budete mít maximum úrody.
- Rotování plodin: Díky osevnímu plánu můžete lépe plánovat rotaci plodin a minimalizovat riziko vzniku choroba škůdců.
- Pestrost plodin: Osevní plán vám umožní naplánovat různé druhy plodin, což podporuje biodiverzitu a také je to způsob, jak omezit choroby a škůdce.
- Vyhnete se problémům: Pečlivě sestavený osevní plán vám umožní naplánovat vhodné kombinace plodin tak, aby se podporovaly a pomáhaly si. Nebudete tak mít na záhonech nevhodné sousedy a kombinace.
- Celoroční sklizeň: Díky pečlivému plánování můžete zajistit, aby vaše záhony plodily průběžně celý rok, tedy i v průběhu zimy.
- Úspora času a práce: S osevním plánem víte přesně co a kdy vysít nebo vysadit a kam. Ušetříte si tak přešlapy, prázdné záhony, příliš mnoho nebo málo sazenic a další.
- Zálivka a hnojení: Plánování výsadby vám umožní lépe řídit zálivku a hnojení podle potřeb jednotlivých plodin a fází jejich růstu.
- Přehled sklizně: Osevní plán vám poskytne jasný přehled o sklizni jednotlivých plodin, což vám pomůže se připravit se na jejich zpracování a také na výsadbu a výsev dalších plodin an jejich místo.
- Spokojenost a radost: Díky dobře promyšlenému osevnímu plánu budete mít pocit kontroly nad svou úrodou a budete si více užívat sklizně čerstvé zeleniny. A budete mít prostě více úspěchu, méně problémů a více si to pěstování užijeme.
10 kroků k osevnímu plánu
1. KROK – výběr plodin
Udělejte si seznam plodin, které chcete pěstovat, které rodina ráda jí, ze kterých vaříte, které často kupujete, které můžete uskladnit nebo jinak zpracovat na zimu. Sepište si ty hlavní plodiny a pak doplňkové, jako jsou třeba bylinky. Nezapomeňte si tam přihodit i nějakou zajímavost a novinku, ať se máte na co těšit, co objevovat, jak si rozšířit obzory a třeba zpestřit jídelníček.
2. KROK – označit tratě
Tratě jsou obecným označením toho, jak moc jsou rostliny náročné na živiny. První trať jsou rostliny velmi náročné na živiny, zvládnou i hnojem prohnojený záhon. V druhé trati jsou rostliny středně náročné na živiny a nesnesou čerstvě prohnojenou půdu. Ve třetí trati jsou rostliny, které jsou málo náročné na živiny, hnůj vůbec nesnesou, pěstují se ve třetí sezóně po prohnojení hnojem. Pokud používáte hnůj, tak je určitě respektujte a plodiny si označte tratí, pokud používáte pouze uleželý kompost, tak tento krok klidně přeskočte.
3. KROK – vytvořit funkční kombinace
Vytvořte si dvojice nebo trojice prospěšných kombinací zelenin, nebo zelenin a bylinek. Tím si zajistíte, že budete mít pestrou výsadbu a rostliny se vzájemně budou chránit proti chorobám a škůdcům, nebo si pomáhat jiným způsobem. Prospěšných společenství zelenina a bylin je mnoho, je to krásná alchymie a můžete si s tím pěkně vyhrát. Pozor jen na kombinace, které prospěšné nejsou a takové rostliny není vhodné vedle sebe vysazovat. Typicky brambory a rajčata. Pokud používáte hnůj, respektujte při kombinacích i to, v jaké trati plodiny jsou. Některé plodiny jsou na hranici a mou být například považovány současně za rostlinu první a druhé trati, nebo druhé a třetí trati.
Pokud s tím potřebujete pomoci, tak si můžete pořídit Příručku kombinování rostlin, kde najdete vzájemné vhodné a nevhodné kombinace u 86 rostlin (zelenina i bylinky, trvalky a ovocné stromy) i s označením tratí a také Pěstitelskou příručku, ve které máte na jednom místě vše, co potřebujete pro plánování a pěstování 70 druhů plodin.
4. KROK – správně načasovat
Napište si u rostlin, kdy je chcete vysévat a vysazovat. Některé jdou pěstovat pouze od jara, některé choulostivé až po zmrzlých, další se dají vysévat na jaře i v létě nebo na podzim. Myslete tady na to, aybste měli plodiny ve všech těchto kategoriích a naplánovali si tak zaplněné záhonky po celý rok a sklízeli jste postupně od jara až po zimu, opět až do dalšího jara. Odlište si výsevy přímé, pro předpěstování a pak také výsadbu sazenic. Pokud si doplníte i sklizeň, budete vědět, dky přesně nahradit sklizenou zeleninu nějakou novou a využijete tak záhon na maximum.
5. KROK – nákresy záhonů minulých 2 let
Nakreslete si 2x záhony, kde jste pěstovali i v minulých 2 letech. Doplňte si do prvního z nich, co jste tam pěstovali loni a pak do druhého nákresu, co jste pěstovali předloni. Proč? Protože rotování plodin je prevencí proti chorobám a škůdcům, které mohli přezimovat.
6. KROK – nákresy letošnÍch záhonů
Nakreslete si všechny záhony, které budete letos osazovat. Nakreslete si tam veškeré opory, ploty, skleník, co vám kde do záhonu stíní (ať víte, že tam nemáte plánovat rostliny milující slunko po celý den). Označte si sever. Tento nákres si udělejte ideálně 3x.
7. KROK – vyznačte si do záhonů tratě
Zamyslete se, kdy jste který záhon prohnojili hnojem, který jste prohnojili loni a který předloni. Označte si záhony podle 1., 2. nebo 3. trati. Pokud používáte pouze uleželý kompost, tento krok klidně přeskočte.
8. KROK – zaznamenejte si obsazený prostor
Zaznamenejte si do nákresů, které záhony, nebo jejich části, jsou již obsazené. Mohou to být trvalky, jako jsou bylinky nebo rebarbora, případně víceletky, jako jsou jahodníky, které mění stanoviště ideálně po 3 letech. Vyznačte si i výsadbu, nebo výsevy, které na záhonech už jsou, třeba jako česnek od podzimu.
9. KROK – vyplňte plodinami pro letošní rok
Zaplňte si nákres plodinami pro letošní rok. Dávejte do záhonů dvojice a trojice prospěšných plodin s ohledem na trať (pokud hnojíte hnojem) a také na předchoží dva roky, kvůli prevenci proti chorobám a škůdcům. Doplňte pak záhony i prospěšnýmí bylinkami, které chrání, jako je měsíček, nebo lichořeřišnice.
10. KROK – zaznamenejte si do kalendáře
Do kalendáře si vyznačte, kdy chcete plodiny vysévat a vysazovat, ať na nic nezapomenete. Takovýto osevní plán si dělejte každoročně, ať máte návaznost a v sezóně si ušetříte spoustu práce, chyb a přešlapů.
Ať se vám letošní sezóna pěkně vydaří!
Líbí se vám moje návody?
Chcete více porozumět kombinování rostlin a jak to dobře poskládat?
Chcete mít k ruce 30 vzorových návrhů kombinací na záhonech ve 3 časových sledech?
Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést nejen plánováním, ale celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Více než 200 video návodů, které vás provedou celou sezónou, abyste měli úrodu po celý rok.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Ukazujeme si, jak si vyrobit vlastní přírodní hnojiva a postřiky na choroby i škůdce. Množíme rostliny různým způsobem a semenaříme. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych Vám podala pomocnou ruku při Vašem pěstování. Součástí kurzu jsou i zmíněné dvě příručky a mnoho dalších podobně šikovných materiálů.
Přidejte se k nám!