Přeskočit na obsah
Domů » Zahrada v prosinci

Zahrada v prosinci

Prosinec nám nadělil ještě kratší dny a ty nejdelší mrazivé noci. Naštěstí se poměr dne a noci již brzy začne obracet k lepšímu. Nicméně prosincové krátké dny spolu s mrazivým počasím a sněhovou nadílkou nám naznačují, že bychom si i my, zahradníci měli na chvilku oddechnout, a užít si nadcházející svátky a konec roku. Ideální čas na posezení v klidu s čajem, kdy si začneme pomalu plánovat tu nadcházející sezónu. Využijte tento čas pro zhodnocení uplynulé sezóny a zamyšlením nad tím, jakou úrodu chcete mít v té další sezóně, co nového chcete v zahrádce vybudovat, co chcete zlepšit a jak se u toho více radovat a méně dřít. 🙂

Vitamíny v prosinci

Ikdyž se to může zdát, že v prosinci už na zahrádce nic neroste, opak může být pravdou. Pokud se vše na jaře dobře připraví a naplánuje, můžete i v prosinci mít čestvé a zdravé vitamíny ze zahrádky (nebo okenního parapetu). Na záhonku to hravě zvládne růžičková kapusta, kadeřávek nebo pórek. Můžete tam mít třeba i mrkev, která podobně jako řepa, když projde mrazem, tak ještě zesládne. Pokud máte navíc nějaké pařeniště nebo skleník, můžete si užívat i další vitamíny v podobě listových salátů různých druhů a odrůd, nebo třeba špenát. Na okenním parapetu vypěstujete ještě další dávku čerstvých vitamínů v podobě mladých výhonků nebo klíčků. To jsou neskutečně zdravým nabité možnosti, jak si obohatit jídelníček takhle v zimě.

Z ovoce se dají právě nyní sklízet plody mišpule, taková měkoučká jablíčka, která připomínají přesnídávku.

Pokud si dáte na podzim práci, můžete mít další druhy ovoce i zeleniny uskladněné ať už ve sklepě nebo zavařené či usušené. Možností je mnoho. 🙂

Krmení ptáků

Prosinec nám letos nadělil hodně chladné dny a nečekaně velkou nadílku sněhu. Pokud ještě nemáte krmítka a dobroty pro ptáčky, tak je nejvyšší čas je pořídit. V mrazivých dnech potřebují ptáci doplnit potřebný tuk a živiny, aby zvládli přežít. Do krmítka jim dávejte dobroty pravidelně. Možná jste si všimli, že vám ptáčci některou potravu z krmítka vyhazují, podívejte se, co to je. Každý ptáček má rád něco jiného a záleží na tom jací ptáci k vám létají. Podle toho jim dejte potravu do krmítka.

Názory na to, zda krmit ptáky celoročně nebo jen v zimě se liší. Postupně slýchám častěji názor, že je dobré ptákům rozumně přidat něco i v průběhu roku. Já osobně mám v zahradě tolik ovocných keřů a hmyzu, že dokrmování do krmítka v průběhu roku nevnímám jako nutnost. Ve městech bývá ale situace jiná. Kromě zimy vnímám jako důležité období jara, kdy krmí svá ptáčata a potřebují potravu i pro ně. Více o krmení ptáků najdete ve videu.

Lojové dobroty

Kromě sypání semínek a ořechů do krmítek, je skvělou potravou pro ptáky lojová koule. Z mé vlastní zkušenosti jsou ty vlastnoručně vyrobené koule oblíbenější, než ty kupované. Nejlepší je určitě je udělat z hovězího loje, někteří tvdí, že vepřové sádlo některým ptákům nedělá dobře. Konzultovala jsem to se záchranou stanicí, která má s ptáky hodně zkušeností a proti vepřovému sádlu nic nenamítali. Pokud tedy hovězí lůj neseženete, tak bych to vepřové sádlo nezatracovala. Z mého pohledu je lepší ptákům připravit lojové koule se sádlem, než se nechat odradit, že neseženete hovězí lůj.

Máme takové zažité, že jsou prostě lojové koule. Možností, jak zpracovat směs semínek a loje nebo sádla, je ale mnohem více a kreativitě se meze nekladou. Co do nich dát a jak je zpracovat a zavěsit najdete v mém speciálním videu o lojových koulích.

Líbí se vám moje video návody?

Chcete jich vidět ještě mnohem více?

Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.

Více než 200 video návodů, které vás provedou celou sezónou, abyste měli úrodu po celý rok.

Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych Vám podala pomocnou ruku při Vašem pěstování. 

Přidejte se k nám!

Nákupní košík0
Pokračovat v nákupu
0