Barborky
Možná znáte prastarou tradici takzvaných Barborek. Na 4. prosince slavíme svatou Barboru a s tou je tradičně spjato řezání větviček do vázy.
Proč?
Dle prastarých tradic se totiž věřilo, že dívka, které barborka do Štědrého dne vykvetla, se do roka a do dne vdá. Dívky si větvičky popisovaly jmény chlapců, kteří se jim líbili a ta větvička, která nejdříve vykvetla nesla jméno chlapce, za kterého se měla dívka provdat. I vdané ženy trhaly větvičky třešní nebo višní, těm měly vykvetením do Vánoc předpovědět, jestli bude nastávající rok šťastný.
Ať už hledáš svého prince na bílém koni, nebo ne, je to moc milá adventní tradice a kdo by nechtěl mít doma krásný závan jara v podobě rozkvetlých větviček (a jít naproti tomu štěstíčku).
Jak mít Barborky včas rozkvetlé
Pokud tě láká si barborky nařezat, tady je návod krok za krokem, jak na to.
1. krok
Najdi ty správné větvičky.
Obecně 4. prosince bývá u většiny dřevin už naplněna doba takzvaného fyziologicky podmíněného zimního klidu. Znamená to, že pupeny zůstávají v klidu jen díky nízkým teplotám, ale jakmile se výrazněji oteplí, tak začnou rašit. To, jestli pupeny začnou při oteplení rašit, závisí právě na překonání tohoto stádia fyziologického klidu, což závisí na výši teplot předchozích dnů. Výše teplot a počet potřebných dnů se u různých dřevin liší. Proto v některých letech u některých dřevin Barborky špatně vykvétají.
Tradičně se na barborky řezaly větvičky třešní a višní (i těch okrasných, jako jsou sakury, nebo naopak divokých ptáčnic). Můžeš ale vyzkoušet třeba i trnku, meruňku, dřín, kdoulovec, nebo mandloň. Z okrasných dřevin lze použít i další druhy jako vilín, kaliny, nebo dokonce magnólii.
Milovníci žlutých květů si uříznou třeba i zlatici, u té ale není úplně zaručeno, že se to povede, protože potřebuje alespoň 30 dnů, kdy je teplota vzduchu pod +5°C, aby pak při opětovném oteplení vykvetla (má tedy poměrně dlouhou dobu právě toho zimního klidu).
Případně pokud netrváš na květech, tak zkus i vrbu, břízu nebo modřín, které poslouží i na doplnění dekorace kvetoucích větviček.
Ze stromků a keřů ber větvičky, které by se stejně řezali v rámci údržby koruny a zmlazování. Je lepší řezat větvičky na jižní straně koruny, kde je nejvíce květních pupenů. Konce nasbíraných větviček je pak potřeba seříznout šikmo. Také se doporučuje spodní konce větviček mírně rozklepnout kladivem, aby lépe procházela voda pletivy.
2. krok
Dáme větvičky do vody.
Pokud máte tu možnost, dejte vázu s větvičkami do chladnější místnosti. Při dnešních vyšších teplotách v obytných místnostech vykvétají totiž dříve, než na Štědrý den.
Pokud je naopak nestihneš nařezat na Barboru, tak se hodí je do teplé místnosti naopak dát. Vykvetení se dá urychlit ještě více a zkrátit celý proces asi tak na 10 dní, pokud se větvičky hned po uříznutí dají celé do teplé vody (asi 25 – 30°C) a nechají se přes noc. Druhý den pak do vázy. Pokud větve odebíráme za mrazu, necháme větve několik hodin v chladné místnosti, pak teprve do té teplé lázně.
Barborky občas zasychají a pak nevykvetou, proto je fajn je také občas rosit rozprašovačem. Vodu ve váze průběžně měníme a vždy konce větviček opět čerstvě seřízneme.
3. krok
Přeneseme barborky do tepla.
Asi 5-10 dní před Štědrým dnem přeneseme vázu s větvičkami do teplé místnosti, aby nám vykvetly a dělaly radost. Jakmile se rozvine asi třetina poupat, je ideální snížit teplotu okolí. Váza potom vydrží kvést mnohem déle.
Přeji hodně vykvetlých barborek a štěstí v příštím roce.
<< Zpět