Přeskočit na obsah
Domů » Zahrada v listopadu

Zahrada v listopadu

Listopad přináší výrazně kratší dny a dlouhé noci. To velmi zpomaluje růst rostlin, včetně zeleniny, proto už se téměř nic nevysévá. Vysadit ale můžeme například ozimou cibuli sazečku, nebo oblíbený česnek. Listopadová sklizeň na zahrádkách ale vůbec nemusí být malá, pokud jsou teploty nad bodem mrazu, ještě stále můžeme sklízet plody jako jsou dýně, ačokča, cucamelon nebo listová zelenina vysetá pro podzimní sklizeň. Skleník nám také nabízí mnohé dary a můžeme si tak navíc dát i čerstvé papriky nebo rajčata.

Z ovoce se dá najít sem tam nějaká podzimní malina nebo ostružina, hlošina je obalená plody podobnými rybízu. Také šípky už jsou touto dobou k snědku přímo z keříku (to vřele doporučuji, lepší zdroj vitamínu C si nemůžeš dopřát). Mrkněte na video níže, které jsem věnovala tomuto pokladu.

Šípky

Vitamínová bomba, dokud nemrzne, skvěle se dají nasbírat a nasušit, po přemrznutí je to mňamka. Léčivé účinky šípků nám podpoří naše zdraví a udělat si jejich zásoby na zimu je jeden z rituálů, které je dobré si na podzim zařadit do repertoáru. Toto červené zlato najdeme na keřích všude kolem v naší přírodě, tak pokud ještě nemáte nasbíráno, rychle na to…a nechte tam taky něco ptáčkům.

Zazimování zahrady

Ikdyž máme krásný a rekodrně teplý podzim, přecijen se zimě úplně nevyhneme. Blížící se zima a mráz s sebou nese i nějaké ty činnosti na zahrádce. Zahrádka se pomalu ukládá k zimnímu spánku, ale i balkóny se již uvolňují. Nezapomeňte rostliny přezimující v nádobách zabezpečit proti mrazům, aby jim nepromrzly kořeny přes tenké stěny nádob. Obalte je jutou, bublinkovou fólií nebo třeba starou dekou. Pokud k rostlinám nemůže vláha z nebes, občas je v bezmrazé dny zalijte.

Co je potřeba udělat na zahradě před příchodem mrazů se dozvíte v mém videu. Toto konkrétní video už nějaký ten rok pamatuje, tak se nedivte. 🙂

Zazimování záhonků

Pěstování bez rytí je prostě skvělé a bez zbytečné dřiny a právě nyní na podzim se to asi ukazuje nejvíc, protože podzim je období, kdy často lidé své záhonky před zimou ryjí a zapravují tam hnůj, nebo kompost.

Při pěstování bez rytí nic takového neděláme. Všechen materiál dáváme k dispozici půdě a malým živáčkům v ní pěkně shora. Neryjeme, půdu neobracíme. Říká se, že je potřeba půdu pořádně zrýt a nakypřit? Lehkou a propustnou půdní strukturu rytím a obracením vytvoříte jen zdánlivě a krátkodobě. Rozhodně tím půdě a půdnímu životu neprospějete, naopak. Půdní organismy tím zahubíte (ty, kteří milují tmu a určité podmínky v půdě vyhodíte na mráz a denní světlo).

Nemluvě o půdní mykorhíze, tedy široké síti hub, kterou rytím rezsekáte. Mykorhíza je takové skvělé téma, kterému se určitě někdy pověnuji blíže, tyto půdní houby totiž pomáhají rostlinám brát si vodu a živiny z půdy. Což ve výsledku vede k zdravějším a vitálnějším rostlinám, které také lépe a více plodí a hlavně, ty plody (nebo třeba listy, natě apod.) obsahují výrazně více výživných látek, což je přesně to, co nám v dnešních potravinách tolik chybí. Z výzkumů to opakovaně vyplynulo, že stejné jídlo před 100 lety obsahovalo násobně více (klidně i 10x více) vitamínů a výživných látek. Takže pořekadlo “jedno jablíčko dennně a doktora netřeba” už dávno neplatí a měli bychom jich sníst asi 10, pokud jsou z obchodu. Otázkou ale je, kolik škodlivých látek bychom s nimi do těla dostaly, protože jabloně se stříkají klidně i 10x za sezónu.

To jsem ale odbočila … od zazimování záhonků … Záhonky, ať už jsou nebo nejsou osázené zazimujeme v souladu s přírodou, půdními živáčky i mykorhízou. Při pěstování bez rytí to jde velmi jednoduše a bez zbytečné námahy. Jak na to si také ukazujeme názorně ve video návodech v kurzu Pěstujeme BIO po celý rok.

Listí na zahradě

Listí je podzimní zahradníkův poklad. Listí má mnoho různých možností využití. Pokud je listí zdravé, nenapadené chorobami nebo škůdci, tak je to parádní materiál. Určitě se ho nezbavujte a využijte ho. Jaké má listí využití?

Můžete třeba udělat v kupce listí pěkný úkryt pro přezimování ježků, protože v přírodě jejich útočišť (například v remízcích) výrazně ubývá. Za takový teplý pokojíček vám bude vděčný.

Další skvělé využití je listový mulč. Listí je teplá peřinka nejen pro ježky a další živáčky, ale také pro rostliny. Pokud chcete rostlinám pomoci a ochránit jejich kořeny před mrazy (a případnými holomrazy), tak jim nastelte listí k nohám. Můžete ho i přejet párkrát sekačkou na trávu, aby bylo kompaktnější a tolik nepoletovalo.

Kromě listového mulče můžeme z listí vyrobit také listovku, která je parádním materiálem, lehkým jako pírko, který hravě nahradí rašelinu. Rašelina je totiž pro přírodního zahradníka vzácným přírodním zdrojem, který se tvoří velmi velmi dlouho a z pohledu našho života je v podstatě neobnovitelný. Drancování rašelinišť určitě nechceme podporovat, rašelina má zůstat v přírodě a ne se stěhovat do zahrádek ke kyselomilným rostlinám. Listovka, neboli listový kompost je cesta, jak jednoduše řašelinu nahradit, je totiž kyselá a proto využitelná ke kyselomilným rostlinám.

Jak si jednoduše vyrobit listovku a jak se dá ještě využít? To se učíme (jako spoustu dalších postupů a vychytávek) v kurzu Pěstujeme BIO po celý rok.

Česnek

Hlavní čas pro výsadbu česneku je listopad nebo prosinec (dříve to býval i říjen, ale já osobně doporučuji vyčkat). Teploty by měly stabilně klesnout pod 10C. Ve videu se dozvíte vše potřebné pro pěstování česneku.

Taková drobná poznámka k videu, zmiňuji tam moření v Sulku, což je nejběžnější přípravek na moření, pokud ale chcete mít česnek opravdu BIO, tak zkuste moření Sulkem nahradit odvarem z heřmánku.

Líbí se vám moje video návody?

Chcete jich vidět ještě více a naučit se celoročně pečovat o zahradu bez rytí?

Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.

Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen pěstování bez rytí, zelenině, tématům zazimování, listovky, listového mulče, doporučeným odrůdám, ale také průběžně stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych vám podala pomocnou ruku při vašem pěstování. 

Přidejte se k nám!

Nákupní košík0
Pokračovat v nákupu
0