Přeskočit na obsah
Domů » Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu

Letos máme neuvěřitelně teplý začátek podzimu, nese to s sebou krásně prodlouženou sklizeň. Ještě dnes mám záhony plné pestrobarevných rajčátek, která si vychutnáváme na různé způsoby a zbylé zavařuji na zimu a jaro. Chceš mít pestrobarevná a ta nejchutnější rajčátka i ty? Tak mrkni na moje testy rajčátek, letos jsem otestovala jak cherry, tak i odrůdy velkých rajčat. Pokud chceš nějaká příští rok také ochutnat, tak se podívej na semínka tady:

Tím ale úroda na zahrádkách vůbec nekončí. Ještě stále máme hodně co sklízet, dozrávají ještě dýně, ačokča a cucamelon, řepa, mrkve a spoustu dalšího. Máme tu také spoustu ovoce jako jablíčka nebo hrušky a třeba i moje milované vlašské ořechy.

Výsevy v říjnu

Další skvělá zpráva je, že výsevy pro podzimní a zimní sklizeň mají příjemné podmínky pro růst a budeme mít dostatek i během pozdního podzimu a zimy (pórek, růžičková kapusta, saláty, ředkvičky a další). Ještě i teď se dá něco vysévat a vysazovat. Už to nenaroste úplně do velkých dospělých rostlin, ale malé křehké zeleninky jsou delikatesa a jejich vitamíny nám dodají potřebnou sílu do chladného počasí. Za pokus to stojí a pár semínek můžeš ještě zkusit hodit do půdy. Je to už ale závod s časem, záleží, jaký bude celkově podzim, tak rychle mrkni na video níže a utíkej vysít, co se dá.

Rajčata

Jak už jsem zmiňovala, máme letos pěkný podzim a rajčátka ještě stále frčí. Nic ale netrvá věčně a chladné teploty už klepou na dveře a společně s deštěm udělají své. Dříve nebo později naše rostliny rajčat odejdou do věčných lovišť. Některé méně odolné rostliny už tam pravděpodobně odešly a ty odolnější ještě stále hrdě odolávají plísni.

Rostliny rajčat, které jsou napadené plísní, nedávejte na kompost, ideální je je spálit. Pokud máte nějaké plody, které vám zbyly z napadených rostlin a jsou v pořádku bez známky plísně, tak je můžete tepelně zpracovat. Ty, které nejsou zralé, ale mají nějakou barvičku můžete nechat dozrát doma v krabici s jablíčkem nebo banánem, ty jejich zrání urychlí. Ty zelené vám nedozrají, ale dají se tepelně zpracovat třeba na čatní. Obsah jedovatého solaninu se tak výrazně sníží, dětem ale tyto produkty ze zelených rajčat raději nedávejte, protože nevymizí úplně.

Jahodníky

Říjen je vhodným obdobím pro podzimní péči o jahodníky. Naši péči ocení jak jahodníky v záhoncích, tak také jahodníky na balkónech a terasách, které jsou v truhlících a zavěšených nádobách. Podívejte se na video krok za krokem, jak na to, abyste měli zdravé rostliny připravené na příští sezónu. Budete mít příští rok lepší sklizeň jahod.

Výsadba nových rostlin

Druhá polovina října je skvělým obdobím pro výsadbu nových rostlin. Cibuloviny můžeme vysazovat již od konce září, kdy se vysazují sněženky, v říjnu je ale hlavní sezóna výsadby cibulovin jako jsou tulipány, krokusy nebo narcisy. Mrkněte se na video o tulipánech, kde se dozvíte vše potřebné, aby vaše zahrádka na jaře krásně kvetla.

V říjnu vysazujeme ale také nové keře, stromy, živé ploty, nebo třeba trvalky. Pokud tedy máte ještě nějaké místo na zahrádce, směle do toho. Při výběru nových keřů a stromů do zahrádky nezapomínejte i na živáčky v zahradě a třeba i do živého plotu si vysaďte nějaké keře, které jsou pestré, na jaře krásně kvetou a jsou medonosné. Pomůžete tak včelkám a dalším opylovačům najít pastvu po zimě. Vysazujte keře a stromy, které poslouží nejen nám, ale také ptákům, vysaďte si nějaké bobuloviny, případně keře a stromy, které posouží ptákům jako útočiště a místo pro jejich bezpečné hnízdění. Stromořadí tůjí jako živý plot je již dávno překonané a do zahrádky nepřinese tolik užitku, jako pestrý živý plot, který kvete, plodí a poslouží také okolní přírodě.

Česnek

Je čas pořídit si sadbu česneku, pokud ještě nemáte svůj vlastní, nebo rádi zkoušíte nové odrůdy (tak jako já). Doporučuji pořídit opravdu sadbový česnek, který je kontrolovaný, aby odrůdy měly ty správné vlastnosti a byl bez chorob a škůdců. Je to tak bezpečné pro vaše zahrádky. Výběr odrůd je v Čechách poměrně široký, máme tu několik šlechtitelů a tak není o různé vlastnosti, vzhled a odolnosti nouze. Pokud nevíte, jakou odrůdu si zvolit, můžete zkusit například sadu 8 odrůd od pana Kozáka z Česnek.cz a vyzkoušet si, která vám bude chutnat nejvíce a bude na vaší zahrádce nejlépe prosperovat. V sadě jsou i odrůdy, které zvládnou náročnější podmínky, jako je vyšší nadmořská výška nebo vyšší hladina spodní vody.

Koncem října už se dá většinou vysazovat česnek, ale doporučovala bych počkat si s výsadbou na listopad nebo prosinec. Teploty by měly stabilně klesnout pod 10C. Záhonek pro výsadbu česneku si už ale můžete připravit nyní. Ve videu se dozvíte vše potřebné pro pěstování česneku. Taková drobná poznámka k videu, zmiňuji tam moření v Sulku, což je nejběžnější přípravek na moření, pokud ale chcete mít česnek opravdu BIO, tak zkuste moření Sulkem nahradit odvarem z heřmánku.

Líbí se Ti moje video návody?

Chceš jich vidět ještě více?

Přidej se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nech se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.

Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty, zázvor a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě Ti také budu k dispozici po celý rok, abych Ti podala pomocnou ruku při Tvém pěstování zdravé úrody bez špetky chemie a zbytečné dřiny s rytím nebo pletím. 

Přidej se k nám!

Nákupní košík0
Pokračovat v nákupu
0