Přeskočit na obsah


Zahrada v srpnu

I srpen nám přináší neuvěřitelná množství darů ze zahrádky. Sklízíme hojně rajčata, okurky, papriky i cukety a často už ai nevíme, co s nimi. Bobulové ovoce už je pryč, ale sklízíme pro změnu ostružiny, nebo ranná letní jablka a dozrávají také švestky Máme tedy plné ruce práce jak na zahrádce, tak i v kuchyni. Pojďme se podívat na pár věcí, které je fajn v srpnu udělat. 

Výsevy v srpnu

Letní období sklizně nám také uvolňuje hodně místa na záhoncích a byla by škoda je nevyužít. Volný prostor můžeme krásně zaplnit další zeleninou, která to do podzimu krásně stihne. Pokud si to dobře naplánujete a nyní vysejete a vysadíte sazeničky, máte další vlny úrody na cestě.

I srpnové výsevy a výsadba podobně jako ta červencová jsou také specifické v tom, že máme vysoké teploty a méně vláhy. Musíme si tedy dávat větší pozor na dostatečnou zálivku. V horkých dnech půda velmi rychle ztrácí vlhkost a vzcházející semínka i sazeničky by mohly snadno zaschnout. Můžete se podívat na tipy na srpnové výsevy zeleniny do jednoho z mých prvních videí vůbec (je to na něm tak trošku vidět…).

Rajčata

Rajčata dozrávají ve velkých počtech a často už nám dochází inspirace, co s nimi. Jeden recept bych tu pro vás měla. 🙂 Kombinace rajčat s bylinkami je prostě skvělá. Sušená nakládaná rajčátka jsou super mlska na dlouhé zimní veřery jen tak na chlebík nebo na topinku nebo i jako rychlý oběd s těstovinami. Mrkněte na video.

Každý rok je jiný a v jiný moment přichází na naše rajčata plíseň. Letošní rok je výrazně příznivější, než byl ten minulý. Proto nezapomeňte na prevenci a pokud předpověď hlásí, že přijdou chladnější dny a noci, deštivé dny, tak už to neodkládejte. Video, kde jsou jak tipy preventivní, tak i tipy pro rostliny s již začínající plísní najdete níže.

Podobné kroky se dají aplikovat i na padlí, které nám nyní přichází do zahrádek a tvoří bílý až šedavý povlak na listech cuket, patizonů nebo dýní.

Stromy

V průběhu srpna prořežeme peckoviny a je čas na letní řez jádrovin. Řezem v srpnu podpoříte násadu květů pro příští jaro.

Podpíráme také větve s bohatou úrodou, aby se pod tíhou plodů nevylomily. Dávejte ale pozor na to, aby se o podpěru neodřely. Vložte mezi větev a podpěru nějakou měkkou (gumovou) podložku.

Pravidelně také sbíráme spadané a hnijící ovoce.

Výsadba jahodníků

Konec srpna a přelom září je také čas na výsadbu nových jahodníků. Jahodníky je ideální pěstovat na jednom záhonku po 3 roky a pak vysadit nové rostlinky, abyste dosáhli co nejlepší možné úrody. Postupem času totiž jahodník plodí méně a také menší plody.

Je to také prevence proti chorobám a škůdcům, proto se pro výsadbu nových jahodníků na další tři roky vybírá nový záhonek na jiném místě.

Líbí se vám moje video návody?

Chcete jich vidět ještě více?

Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.

Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych Vám podala pomocnou ruku při Vašem pěstování. 

Přidejte se k nám!

Nákupní košík0
Pokračovat v nákupu
0