Červenec je snad nejúžasnější měsíc co se sklizně týče. Příroda nás doslova zahrnuje nejrůznějšími plody, které ani nestíháme jíst a zpracovávat. Sklízíme ještě třešně, rybízy, josty, angrešty, dozrávají meruňky a broskve a do toho ta zeleninka. Sklízíme česnek a cibuli, různé květáky, brokolice, hrášky, magold, mrkvičky, cukety a mnoho dalšího. Začínají dozrávat také rajčátka…moje nejoblíbenější. Těším se na ně více než půl roku a už je to tu. 🤩
Výsevy v červenci
Velké období sklizně nám také uvolňuje hodně místa na záhoncích a byla by škoda je nechat jen tak volné, když volný prostor můžeme krásně využít pro další zeleninu, která to do podzimu krásně stihne. Je ale také čas myslet na nějakou tu úrodu v zimě. Pokud si to dobře naplánujete a nyní vysejete a vysadíte sazeničky, máte další vlny úrody na cestě.
Červencové výsevy a výsadba podobně jako ta červnová je také specifická v tom, že máme vysoké teploty a méně deště. Musíme si tedy dávat větší pozor na dostatečnou zálivku. V horkých dnech půda velmi rychle ztrácí vlhkost a vzcházející semínka i sazeničky by mohly snadno zaschnout. Více najdete ve videu o červencových výsevech.
Sklizeň česneku a cibule
Červenec je také měsíc, kdy sklízíme česnek a cibuli. Záleží na odrůdě a na tom, kdy jste je vysadili. U cibule navíc záleží, zda to bylo ze sazečky, nebo z výsevu semínek, protože to trvá delší dobu, než dozrají.
U cibule poznáte čas ke sklizni tak, že změkne krček, zlomí se a polehnou její natě, které postupně začnou zasychat.
Jak poznat, kdy je ke sklizni česnek a na co si dát u slizně pozor se dozvíte v tomto videu.
Máte už sklizeno? Jak na to skladování? Skladování cibule a česneku je podobné, jen cibule oproti česneku nesnese ani lehké teploty pod bodem mrazu. Tak pozor na to.
Pokud už máte česnek sklizený, tak se můžete mrknout podrobněji, jak na jeho skladování. Dozvíte se například i proč nenechávat česnek (ani cibuli) sušit na záhonku. Kromě toho, že by vám do nich mohlo napršet.
Rajčata
Rajčata už nám začínají dozrávat. Chuť domácích vlastnoručně vypěstovaných rajčátek je nenahraditelná. Jaké je tajemství jejich chuti? Jak na to, aby byla opravdu výjimečně dobrá? Mrkněte na moje tipy jak na to.
Bylinky
Letní měsíce a tedy i červenec jsou měsíce bohaté na bylinky, které můžeme sbírat a také si je uchovat na horší časy. Minule jsme si ukázali, jak na jejich sušení, a nyní se podíváme na to, jak si vyrobit vlastní domácí tinktury. Je to metoda, která uchová léčivé látky bylinek déle, než když je sušíme, protože sušené bylinky bychom měli ideálně spotřebovat do roka. Jak tedy na tu výrobu vlastní bylinné tinktury a jak je správně používat?
Stromy a keře
Pokud jste na konci června nestihli probírku plodů u ovocných stromů, tak se na to mrkněte ještě nyní. Probírku děláme proto, aby stromy měly pěkné plody a zvládly je vyživit. Je lepší mít méně kvalitních plodů, než hromadu drobounkých. Probírku děláme především u jabloní, hrušní a broskvoní, které mají tendenci nasazovat příliš mnoho plodů.
Stromy většinou běhe čevna sami některé nadbytečné plody pouští, ale je dobré se podívat, zda nemají i tak nasazeno plíliš mnoho plodů a ty drobnější a poškozené raději ještě protrhat. Pokud jsou plody po dvou, necháváme pouze jeden z nich. Pomůžete tak i zmírnit efekt střídavé plodnosti, kdy jeden rok plodí jako o život a další rok si dávají pauzu.
Pravidelně také sbíráme spadané a hnijící ovoce.
Při té příležitosti také dejte větvím, které se příliš ohýbají pod tíhou plodů, nějakou oporu, aby se vám větve nevylomily.
Odplozené keře muchovníků, rybízů, angreštů a dalších nezapomeňte podpořit a dodat jim nějaké další živiny. Dodejte jim kompost, případně nějaké bylinné jíchy. S tou kopřivovou to moc nepřehánějte, zas tolik dusíku už nyní nepotřebují. Nyní je totiž období tvorby květních pupenů pro příští rok. Tak abyste měli pěknou úrodu i v příštím roce.
Zavřenina
Jak už jsem zmínila, dozrávají nám všemožné bobule na zahrádce. Nyní je takové marmeládové období. Nejzdravější jsou samozřejmě plody čerstvě utržené z keříku. Minule jsme si ukázali metodu, která nevyužívá tepelné zpracování a to je zavřenina. Více o tomto jednoduchém způsobu uchování bobulového ovoce najdete v tomto videu níže.
Jak už jsem slibovala miule, tak jsem přesně po roce otestovala zavřeniny právě z tohoto videa. Letos chci určitě zkusit ještě další druhy zavřenin a zkusím je také otevřít dříve než po celém roce, protože pravdou je, že člověk si je chce vychutnat nejvíce v období, kdy žádné jiné bobulky nedozrávají, tedy v zimě. Takže je zbytečné je skladovat tak dlouho a otvírat je až po roce. Ráda bych zkusila ještě do zavřeniny kanadské borůvky, na které jsem slyšela velkou chválu, a zkusím zavřít i angrešt. Nabízí se třeba i muchovník nebo zimolez kamčatský, ty jsme ale nějak sezobali za čerstva, takže na zavřeninu nezbylo. 🙂
Nyní se tedy můžete mrknout na to, jak ochutnávka minulých zavřenin dopadla. Testovala jsem tedy rybíz červený, černý, bílý a také moruši a navíc jsem zkusila i cherry rajčátka. Kdo byl vítěz testu zavřenin?
Líbí se vám moje video návody?
Chcete jich vidět ještě více?
Přidejte se do online kurzu Pěstujeme BIO po celý rok a nechte se provést celým rokem měsíc po měsíci a krok za krokem.
Kurz je nabitý aktuálními video návody doplněné dalšími šikovnými materiály ke stažení. Věnujeme se nejen zelenině a doporučeným odrůdám, ale také stromům a keřům, pěstování bylinek nebo hlívy. Povídáme si i o pěstování exotů a méně známých plodin, jako jsou topinambury, batáty a další. Staráme se i o živáčky v zahradě. Samozřejmě vám také budu k dispozici po celý rok, abych Vám podala pomocnou ruku při Vašem pěstování. 🤝
Přidejte se k nám!