Přeskočit na obsah
Domů » Na Marka, seje se okurka

Na Marka, seje se okurka

Výsev okurek se nám nachýlil. Pokud máte skleník nebo fóliák, tak už můžete v klidu vysévat okurky. Pokud je chcete pěstovat jen venku, tak bych ještě tak 2 týdny počkala. 😉

👉 Máme dvě možnosti – předpěstování doma nebo přímý výsev. Vše má své pro a proti. Když už máme dnes toho Marka, tak si o těch okurkách pojďme něco říci. 😉 Výsev okurek pro předpěstování doma je sice možný asi od poloviny dubna, ale já bych nikam nespěchala a počkala alespoň na toho Marka. 

👉 Okurky jsou totiž větší citlivky, než třeba rajčata. Rajčata si tedy (jak do skleníku, tak ven) troufnu vysadit i trochu dříve, než sazenice okurek. Pokud je totiž chladné jaro, tak půda není vyhřátá a noční teploty dávají okurkám hodně zabrat. Pokud uspěcháte jejich výsadbu, okurky přestanou růst, budou se trápit a bude jim trvat, než se pak vzpamatují. A můžete je chladem i zahubit.

Jaké jsou výhody a nevýhody předpěstování okurek?


VÝHODY:

🥒 víme kolik semen vzešlo a pokud máme sazenic málo, vysejeme další semena již přímo do záhonu nebo skleníku,
🥒 sazenice jsou silné a mohou odolat lépe škůdcům jako jsou slimáci,
🥒 úroda bývá dříve
🥒 můžeme se dřívější sklizní dostat k větší úrodě, než přijde na okurky plíseň.

NEVÝHODY:

👉 potřebujeme místo pro rychle rostoucí větší sazenice (skleník, okenní parapet),
👉 práce s přesazováním
👉 sazenice mají omezený prostor a nerostou tak rychle, jako ve volné půdě (náskok nemusí být nakonec tak velký).
👉 nutné otužování rostlin před výsadbou ven
👉 sazenice jsou choulostivější, nemusí lépe odolávat výkyvům počasí a vláhy

Já osobně jsem zastáncem toho si ušetřit práci navíc a okurky vysévám napřímo. Přijde mi, že výhody přímého výsevu převažují nad nevýhodami a snažím se nebýt nedočkavá (ikdyž občas to jde opravdu těžko). Trpělivost je jedna z náročných pěstitelských dovedností.

Jak správně vysít okurky

Vyberte vhodná semena:

Zvolte odrůdu okurek, podle toho, jaké chcete pěstovat. Existují různé druhy a odrůdy okurek. Jedny jsou salátové okurky, které se pěstují spíše ve skleníku a jejich plody jsou takové ty podlouhlé. Pozor na to, že některé odrůdy salátovek bývají i trnité. Nebo můžete pořídit nakládačky, které mají krátké plody a typicky jsou používané na zavařování. Nakládačky bývají většinou trnité, nebo alespoň chlupatější. Nakládačky se většinou pěstují venku. Valná většina semen okrek na trhu jsou odrůdy hybridní F1, které se nedají spolehlivě semenařit. Na Permasemínkách ale nějakou tu odrůdu vhodnou i pro semenaření mají, tak ji můžete vyzkoušet.

Příprava půdy

Okurky potřebují dobře propustnou a výživnou půdu. Před výsevem okurek můžete přidat kompost nebo zralý (uleželý) hnůj, aby se zlepšila půdní struktura a zásoba živin.

Výsev semen

Semena okurek vysejte do hloubky asi 2 cm a asi 30-40 cm od sebe, aby měly dospělé rostliny dostatek prostoru.

TIP: Do jamky nalijte nejdříve vodu, semínka pak budou lépe vzcházet.

Zálivka

Po výsevu okurek půdu důkladně zalijte a zalévejte je pravidelně. Pozo jen na přemokření. Okurky mají rády rovnoměrnou vlhkost, takže pravidelně sledujte vlhkost půdy a zavlažujte podle potřeby.

Péče o mladé rostlinky

Po vyklíčení okurkových semen budou rostlinky postupně vyrůstat. Potřebují pro zdárný růst dostatek světla a tepla. Proto je nevysévejte příliš brzy, kdy jsou ještě nízké teploty (především ty noční). Okurky jsou citlivky a chladné teploty nenesou dobře.

👉 Pojď s námi nasdílet své okurkové zkušenosti na FB do Zahradní klubovny, kde je parta stejně nadšených BIO zahradníků, jako jsi Ty. 😉 
Těšíme se na Tvé sdílení.

🌿 Pokud se chceš naučit jak pěstovat nejen okurky, ale spoustu dalšího zdravého jídla po celý rok, tak se můžeš přidat k nám do kurzu Pěstujeme BIO po celý rok. Nejen že se naučíš pěstovat krok za krokem bez chemie a rytí, ale po celý rok Ti budu stát po boku

Nákupní košík0
Pokračovat v nákupu
0